ÇevreGündemÖZEL HABER

Paşayiğit sakinleri soruyor: “Paldır küldür kurulan BES nedir?”

Paşayiğit‘te inşaatı geçtiğimiz aylarda başlayan ve imar planlarına yönelik itirazların bir önceki meclis oturumunda reddedilen Biyokülte Elektrik Santrali için Paşayiğit halkı konuştu. Haziran sonuna kadar bitirilmesi için yoğun faaliyetlerin sürdüğü şantiyede bazı vatandaşların henüz neyin inşaatının yapıldığına dair bilgileri yokken, bazı vatandaşlar ise santralde Paşağiyitliler‘in çalışması gerektiğini söyledi.Geçtiğimiz günlerde olağanüstü oturum ile Keşan Belediye Meclisi’nin gündemine gelen tesis konusu gündem olmuş; bir yandan çevreye vereceği potansiyel zarar, diğer yandan da Paşayiğit’e getirmesi beklenen potansiyel istihdam imkanı ekseninde çok sayıda görüş belirtilmişti.
Yetkililerin konu hakkında tartışmaları bir yana, elektrik santralinin olumlu yada olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek Paşayiğit Mahallesi sakinlerine mikrofonlarımızı uzattık. Mahallede bulunduğumuz sırada karşılaştığımız ve görüşlerini almak istediğimiz vatandaşlardan bazıları kameralarımıza konuşmayı istemezken; kendi aralarında tayin ettikleri kişiler konu hakkında fikirlerini açıkça dile getirdi.
Mahalle genelinde çok sayıda vatandaşın, Paşayiğit’in hemen girişinde ve yanı başlarında büyük bir hızla devam eden inşaat çalışmalarının ne olduğunu bilmedikleri ve yetkililer tarafından da kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığı dikkat çekerken, mikrofonlarımıza konuşan vatandaşlar özetle şu ifadeleri kullandı:

Paşayiğitliler konuştu:

  • “Bizlere ‘biz burada bunu yapıyoruz’ diyerek bir seminer verilmesi, bilen bir kişinin bize ‘siz ne diyorsunuz?’ diye sorarak anlatması gerekirdi; ama soran yok anlatan yok. Nedir bu? Bize bir zararı var mı bilmiyoruz. İlerleyen zamanda bu mahalle kanser mi olacak? Kimse düşünmüyor bunu. Bize bir zararı varsa söylesinler ama sadece kend i başlarına işliyorlar. Referanduma gitmesi lazım mesela”
  • “Firma inşaat için gerekli izin belgelerini almış; ama bize ne kaymakamlıktan ne de belediyeden hiçbir bilgilendirme yazısı gelmedi. Bu güne kadar herhangi bir şey olmuş olsa, kahvehanelerdeki panolara asılıyor ve cami imamı da anons ediyordu; ama şu anda öyle bir şey yok. Paldır küldür kuruldu.”
  • “Enerji üretimi için lastik yakacaklar diye duyduk. Sağlığa zararlı kanserojen maddelerin üretildiğini duyduk, yer altındaki suyun çekildiğini ve kirlendiği söyleniyor. Ama yetkili kimse bizi iyi veya kötü bir şey anlatmadı. Biz öyle biliyoruz.”
  • “İlle de yapılacaksa ve madem işsizlik var, o zaman buradaki gençler bundan faydalansın. Onlar işe alınsın. Biz zarar göreceğiz, dışardan gelecek vatandaş rahat edecekse ve hatırı sayılır kişilerin vasıtasıyla girmeleri yanlış olur. Yetkiler bunu göz ardı etmesinler.”
  • “Hiçbir bilgimiz olmadı, orada bir gün bir direk kaldırdılar biz de sadece onu biliyoruz. Gençlerimize zararı olacaksa hiç olmasın daha iyi. Faydalı olacaksa kalsın, zararı olacaksa gitsin”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu