Gündem

Pandeminin etkileri ile 1 yıldır mücadele eden esnaf odası üyeleri iş yerlerini açabilmek için 15 gün tam kapanma istiyor

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, pandeminin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirterek, “Tam 1 yıldır işyerlerimiz açılıp kapandı. 1 yıl içerisinde hiçbir esnafımız, Bağkur primlerini ödeyemedi. Vergilerimizi, aldığımız kredileri ve kiralarımızı ödeyemiyoruz. Artık evimize bakacak gücümüz kalmadı. Yaşanan durum bizim içimizi acıtıyor. İşletmelerimiz, yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya razılar. Biz hiç kimseye sitem ya da eleştiri de bulunmuyoruz. Sadece yaşanan sorunlarımızı aktarıyoruz.” dedi.

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası üyeleri, pandemi sürecinde yaşanan sorunlarla ilgili basın açıklaması düzenlendi.
16 Mart 2021 Salı günü, Oda’nın toplantı salonunda gerçekleştirilen açıklamaya Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak ve oda yöneticileri katıldı.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve vatandaşları anarak sözlerine başlayan Çakmak, “Hastalıktan ötürü yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; hastalarımıza acil şifalar diliyorum.” dedi.

“Yaklaşık 2 bin 500 insanımız işsiz durumda”

İlk Kovid-19 vakasının 16 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de görülmeye başlandığını hatırlatan Çakmak, şunları söyledi: “Biz, o dönem alınan kararlar neticesinde, kapatılma kararıyla tanıştık. Tam 1 yıldır işyerlerimiz açılıp kapandı. Ama geçen süreç içerisinde en büyük sıkıntıyı Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası üyelerimiz yaşadı. 1 yıl içerisinde hiçbir esnafımız, Bağkur primlerini ödeyemedi. Vergilerimizi, aldığımız kredileri ve kiralarımızı ödeyemiyoruz. Artık, evimize bakacak gücümüz kalmadı. İşletme sahipleri ve aile reisleri olarak, çocuklarımıza karşı mahcup duruma düştük. Oda yöneticileri olarak, gelen her türlü kararları sosyal medya ve basın aracılığıyla bildiriyoruz. Bizim 950-1000 arasında üyemiz bulunuyor. Odamıza üye, 20 meslek dalında faaliyet gösteren esnaflarımız kapalı durumda. Kahvehane, birahane, cafe, bar, internet cafe, kantin işletmecileri, çay bahçeleri, dernek lokalleri, içkili lokanta, esnaf lokantaları, köy kahveleri, kır lokantaları, halı sahalar, bilardo salonu, düğün organizasyonları, canlı müzik işletmecileri, fırınlar ve çay ocakları gibi işletmelerimiz kapalı durumda. Yaklaşık 800 esnafımız kapalı durumda. Yanlarında çalışanlar birlikte hesaplandığında, yaklaşık 2 bin 500 insanımız işsiz durumda. Aileleriyle birlikte bu rakam 10 bini bulmaktadır. Yaşanan durum bizim içimizi acıtıyor. Biz çalışacağız ki, devletimize vergi vereceğiz. Bağkur primlerimizi ve vergilerimizi gününde ödeyemiyoruz. En azından 1 yıldır biriken primlerimiz devlet tarafından ödensin. Esnaf kapalı olduğu süreç içerisinde, vergilerden muaf olmalı.”

“Esnafa geri almamak üzere can suyu verilmeli”

Esnafa verilen 1000’er TL’lik yardımları değerlendiren Çakmak, “Esnafımıza 3 aylık 1000’er TL olmak üzere 3 bin TL yardım yapılıyor. Ancak, bu 3 bin TL’lik yardımla 1 yıl geçinilmesi mümkün değildir. Sadece ekmek ve su tüketsek bile mümkün değil. Esnaflarımıza, geri almamak üzere can suyu verilmesi gerekiyor. Biz hiç kimseye sitem ya da eleştiri de bulunmuyoruz. Sadece yaşanan sorunlarımızı aktarıyoruz. Bizim derdimiz geçim derdidir.” şeklinde konuştu.

“15 gün daha kapalı kalarak bu hastalığı hep birlikte bitirelim”

Edirne Valisi Ekrem Canalp‘e hem teşekkür hem de taleplerini aktaran Hüseyin Çakmak sözlerine şöyle devam etti: “Edirne Valiliği tarafından maske, dezenfektan, bilgilendirme yapıldı. Bu süreçte, denetimler sıkı şekilde yapıldı. Edirne Valimizin, 1 yıldan bu yana esnaflarımıza gösterdiği ilgi ve yardımlardan ötürü teşekkür ediyorum. Valimizden taleplerimiz var. Sayın Valim; biz 1 yıldır kapalıyız ve 15 gün daha kapanmaya razıyız. 15 gün daha kapalı kalarak, bu hastalığı hep birlikte bitirelim. En azından Keşan’da fırınlarımız, bakkallarımız açık kalsın. Ramazan Ayı geliyor ve işlerimiz zaten durgun olacak. Esnaflar olarak, buna da katlanmaya hazırız.”

“Yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya razıyız”

Keşan’da yol boyunda bulunan işletmelerin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çakmak, “Pandemi nedeniyle, esnaflarımızın kapıları kapalı durumda. İstanbul’da yaşayanlar sahillere gelmeye başladı. Bölgemize gelen insanlar, yol boyundaki işletmelerde yemeklerini yemeleri lazım ama bunlar yapılamıyor. Lokantacılarımızın talepleri ise, İstanbul, Ankara ve Tekirdağ’da uygulanan sisteme razıyız. İşletmelerimiz, yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya razılar. Yeter ki, bize de bu imkanları sunsunlar.” dedi.

“Kurallara uyulmalı”

Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar hakkında konuşan Hüseyin Çakmak, “Fırınların pazar günleri kapatılması konusunda karar alındı. Ben buna anlam veremedim ama saygı duyuyorum. Geçtiğimiz Pazar günü kapalıydı, gelecek Pazar günü de kapalı kalacak. Bu kurtuluş değil. Ama vatandaş eline ekmeğini alıp, çarşıyı geziyor. En yakın yerden alışverişin yapılmasına hak tanınıyor. Yasak konulduysa, kimsenin bu uygulamayı delmemesi lazım. Ayrıca, çay ocaklarımız geçen hafta kapandı. Yaşanan bu duruma üzüldük. Bu süreçte, çay ocaklarımız hiç kapatılmadı. Ama bazı çay ocaklarının içinde belli gruplar halinde insanlarımızın olduğunu görüyoruz. Bunlar diğer işletmeleri düşünmediler ve şimdi hepsi kapandı. Kurallara uyulmalı. Uyulmadığı takdirde, sıkıntılarını hep birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Önümüzü görelim”

Birahane işletmecisi olan esnaf da şunları söyledi: “Pandemi sürecinde hiç açılmayan sektörlerden biri birahanelerdir. Açıldığımız takdirde gerek ülke gerekse bölge ekonomisine katkımız olacak. Çalışanlarımız evlerine ekmek götürecektir. 15-20 gün komple kapanalım ve bu virüs belasından kurtulalım. En azından fırınlarımız acık kalsın. Zaten Ramazan Ayı da geliyor. Hiç olmazsa 15 günde bu hastalığı bitirip, önümüzü görelim. Ben, 2020 yılı TAPDK için 720 TL yatırdım ve 16 Mart itibariyle kapandım. Bir gün dahi işletmemizi açmadık. Geçen yıl yatırdığımız ücret ne olacak?

“HES koduyla işletmelerimizin faaliyete geçmesini istiyoruz”

Toplantıya katılan esnaflardan bazıları ise ortak görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Ekonomik olarak, ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. En azından HES koduyla işletmelerimizin faaliyete geçmesini istiyoruz. Konulan tüm kurallara uyulmasını şartıyla, Edirne Valimizin bizlere açılma konusunda yardımcı olmalarını istiyoruz. Açılmamız için sadece bizim değil, vatandaşlarımızın yasaklara uymasını istiyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu