Gündem

Cavit Deniz: “İnsanların umutlarının karşılanmasının adresi AK Parti hükümetidir”

Köşe Yazarı ve Keşan FM Program Moderatörü Cavit Deniz, Keşanlı müzisyen ve hamallar derneklerinin, Keşan Belediye Meclisi’ne gelen önerge ile kabul edilen “esnafa  5 milyonluk sosyal yardım desteği” kararını açıklamasının ardından geçen sürede destek alamamaları üzerine protesto açıklaması yapmalarını değerlendirdi.

Deniz, değerlendirmesinde, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na seslenerek; “Sayıştayın arkasına saklanma.” dedi.

Geçen süre ve esnafın henüz alamadığını ifade ettiği sosyal yardım konusunda gelen eleştirilere cevap veren Helvacıoğlu‘nun, “Meclisin önergeleriyle pandemi desteği için çalışma yapıldı, çalışma yapılırken alt yapısı hazırlanmadı. Belediye mevzuatına uygun olmadığı ortaya çıkınca meclisten de önceden geçmiş oldu.” ifadesini kullandığını dile getiren Deniz, “Burada ne anlatmak istiyor anlayan beri gelsin!
Helvacıoğlu, <Belediye olarak para verme yetkisi için önerge hazırladık. Taslak meclisten geçti, Sayıştay’a gönderdik.> diyor.
Sayıştay’a, yardım yapılmasının yasal olup olmadığı sorulur. Yapılan işlem budur. Belediyelerin derneklere yardım yapıp yapamayacağı veya hangi derneklere yardım yapacağı yasa ile belirlenmiştir.
Helvacıoğlu ipe un sermektedir. Hani takım elbiseyi giyince Keşan’a her şey akacaktı. Her kapı Keşan’a açılacaktı. Ne oldu Sayın Helvacıoğlu? Takım elbise Keşan’da Sayıştay’ı kalkan olarak kullanıyor. Sizin göreviniz gereği çözüm üretmek sorumluluğunuz var. Sayıştay’ın arkasına saklanmaktan vazgeçin. Koltuğa oturmak için merkezi yönetimle belediyenin aynı partiden olmasını savundunuz. Ve bunu savunurken <Pantolon başka ceket başka olmuyor. Takım elbise gerekli.> diyordunuz. Keşan’ın ihya olacağını anlatıyordunuz. Ne oldu?”
şeklinde konuştu.

“İnsanların umutlarının karşılanmasının adresi AK Parti hükümetidir”

Pandeminin sonuçlarının kötüleşen ekonomi, işsizlik, yoksulluk, yokluk olarak kendini gösterdiğini ifade eden Deniz; “İnsanlara yardım yapamayan bir belediye. Haklı haykıran insanlar karşısında Sayıştay’ın ardına saklanan bir belediye başkanı.
Sayıştay para veren bir kurum değildir. Sayıştay, kamu parasının yasal yerlere doğru harcanıp harcanmadığını denetleyen bir kurumdur. Parayı hükumet verecektir. İnsanların umutlarının yeşertilmesi ve karşılanmasının adresi AK Parti hükumetidir.”
diyerek Keşan Belediyesi’nin konuyla ilgili çalışmalarını sordu ve Helvacıoğlu‘na şöyle seslendi;
“Sayın Helvacıoğlı Sayıştay’ın arkasına saklanmaktan ziyade hükumet, partisin yerel yöneticileri ve kendisiyle birlikte Ankara’dan verdiği müjdeleri çoğaltmak adına ne gibi çalışmalar yapmaktadır. Şu anda Ankara’dan gelecek en büyük müjde söz konusu hemşehrilerimizin taleplerinin yerine getirilmesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu