Haberler

Pandemiden alınan önemli derslerden biri: “Tarımın geleceği gençlerde”

Keşan Ticaret Odası Başkanı Necmi Kaymaz, korona virüs süreci boyunca öneminin tekrar görüldüğü tarım sektöründe çalışmak üzere büyük şehirlerde işsiz kalan gençlere çağrı yaptı. Gençlere, “Geri dönün” diyen Kaymaz, yakın gelecekte Hamzadere Bölgesi’nde ürün çeşitliliğinin gelişerek artacağına dikkat çekti.

Gençlere çağrı: “Geri dönün”

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile yapılan toplantı ve video konferanslarada pandemi sonrasında devam eden yeni normal süreçte, Türkiye’de yetiştirilen tarım ve gıda ürünlerinin dünya piyasalarının altında kalmayacağını ve enflasyon etkisinde olmayacağının garantisini aldıklarını belirten Necmi Kaymaz, bundan sonraki süreçte tarım sektöründe çalışmak üzere gençlere ihtiyaç duyulacağını dile getirerek şöyle konuştu: “Tarımda çalışanların ortalama yaşı 59. Bu yaş ortalaması çok ciddi bir oran. Pandemi sürecinden sonra sanayi sektöründe işsiz kalan çok genç oldu. Benim onlardan ricam, büyükleri sağ iken onların tecrübe deneyimlerinden faydalanarak, kendilerinin de gençlik enerjilerini harmanlayarak harekete geçsinler. Kendilerine çağrımdır: ‘Ne olursunuz geri dönün’. Bölgemizden büyük şehirlere olan göçün terse döndürülmesiyle ilgili çağrımdır. Özellike Hamzadere Sulama Projesi tamamlandıktan sonra bölgemizde 335 bin dönüm arazi suyla buluşacak ve ürün yelpazesi değişecek, buna bağlı olarak Gıda İhtisas OSB ile gelişim olacak. Kaliteli bir yaşam ve refah seviyesi yükselecek.

“Bu iş bir moda değil”

Pandemi süreci ile başlayan, vatandaşların tarıma olan ilgisinin bir moda olmaması gerektiğini belirten Kaymaz konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu iş altyapı, emek, çaba ve tecrübe isteyen, bir sektör, olan potansiyeli ortaya çıkarmak için gençlerimize ihtiyacımız var” dedi.

“Liselerde nitelikli eleman yetiştirilecek”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle tarım, hayvancılık ve turizm ile ilgili olarak eğitimler verileceğini kaydeden Necmi Kaymaz konuyla ilgili olarak “İl ve ilçelerde olan meslek liselerinde oda ve borsalar her bölgenin ihtiyacına göre bölüm oluşturabilecek ve yönetebilecek. Biz de böyle bir talepte bulunduk. Önümüzdeki süreçte tarım, hayvancılık ve turizm ile ilgili bölümler açıp bu bölümlere kurumlar olarak destek vereceğiz. Hem laboratuvar hem de personel yetiştirilmesi ile nitelikli eleman ihtiyacımızı da buralarda okuyan gençlerimiz ile tamamlayacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu