Eğitim

Pandemide önemli görevler üstlenen meslek liselerine destek de ilgi de artıyor

Son yıllarda öğrenci ve velilerin bir süreliğine kayıp olan ilgisini yeniden kazanan meslek liseleri, Milli Eğitim Bakanlığı ve öğretmenlerin çabaları ile pandemi döneminde yaşanan krizi fırsata çeviriyor. Keşan Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi metal ve mobilya bölümü öğrencileri velilerinden alınan onay ile okulların kapalı olduğu bu dönemde üretime devam ederek, para kazanıyor.Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek liselerin etkinliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen programlar ve Keşan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çabaları ile okullara kazandırılan makineler; okullar pandemi döneminde kapalı iken Keşan Meslek Lisesi’nin atölyelerinde susmuyor.
Metal ve mobilya bölümü öğrenci velilerinden alınan muvafakatnameler ile okula devam eden eden öğrenciler, öğretmenlerinin özverili çalışmaları ile üretmeye kaldıkları yerden devam ediyor.


Eğitim hayatlarında teorik bilgilerin yansıra, pratik bilgilerin oldukça büyük önem arz ettiği meslek lisesi öğrencileri, döner sermaye marifetliyle üretime yapıyor. Şu sıralar Keşan Belediyesi’nin kent mobilyaları üretiminde harıl harıl çalışan meslek liseliler, aslında bir taraftan eğitimlerine devam ederken, diğer diğer yandan da maddi kazanç da elde ediyor.


Sosyal mesafe kuralının tüm okullar için büyük önem arz ettiğini daha önce de açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, tekli sıra üretimi için hazırladığı projeye katılan Keşan Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi, gönderilen ödenekler ile yeni makinelerine geçtiğimiz günlerde kavuştu. Envanterine elektrostatik toz boya cihazı ve boru bükme makinesi kazandırılan lisede üretim, yakın zamanda üretime başlayacak.
Bununla birlikte daha önce liseye kazandırılan CNC makinesi ile birlikte, teknolojik imkanları güncellenen atölyeler, üretim için gün sayıyor.Geliştirilen imkanlar kapsamında, daha önce kayıtların olmaması sebebiyle 3 yıl boyunca kapalı kalan metal atölyesi ise, özellikle son iki yılda yapılan yatırımlar ile öğrencilerin ilgisini çekmeye başladı. Popülaritesinin artması ile birlikte, sınıf kontenjanlarında fark edilir bir artışın yaşandığı meslek lisesi bölümlerinin, imalat sektörünün olmazsa olmazı kilit pozisyonlarına eleman üretmesi bekleniyor.Milli Eğitim Bakanlığının meslek liselerine öğrenci kazandırma ve liselerin niteliğini arttırmaya yönelik bu çalışmaların olumlu sonuç vermesi öğretmenler, öğrenciler ve veliler tarafından memnuniyetle karşılanırken, ülke ekonomisine ve sanayinin gelişmesine katkı sağlaması umut ediliyor.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu