Haberler

Esnaf açısından 2020 yılını ve destek paketini değerlendiren Çakmak: Komadayız!

Keşan Lokantacı Kahveci Ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, koronavirüs gölgesinde son günlerine gelinen 2020 yılının analizini yaptı. Esnafın ekonomik olarak komada olduğunu belirten Çakmak, yapılan hibe ve kira yarıdımının yaraya merhem dahi olmayacağını belirterek; yerel düzeyde ise Keşan Belediyesi‘nin bu zamana kadar esnafa destek olmadığını ileri sürdü.

“Her afetin süresi vardır, bunun yok!”

Koronavirüs fırtınası ile başlayan 2020 yılını esnaflar açısından felç olarak ve koma halinde devam ettiğini belirten Hüseyin Çakmak, süreci doğal afet olarak gördüklerini dile getirdi.
Her doğal afetin başı ve belli bir sonu olduğunu ancak bu kez, tünelin ucunu göremediklerini belirten Çakmak, şu şekilde konuştu: “Ülkemizde, değişik zamanlar doğal afetler olmuştur; kuş gribi, deli dana hastalığı, domuz gribi gibi salgın hastalıklar yaşanmıştı. Ama devletimiz 2 – 3 ay gibi kısa sürelerde bu salgınların önüne geçmişti. Koronavirüsü biz esnaflar olarak “doğal afet” olarak nitelendiriyoruz. Her doğal afeti bir süresi vardır, başlar ve biter. Mesela deprem – sel gibi doğal afetlerde devletimiz 1 hafta gibi kısa bir sürede hasar tespiti yapar ve yaraları sarar. Ne zaman başladığı ve bittiği bellidir bu olumsuzlukların; ancak koronavirüs yüzünden yaşanan kısıtlamaların ne kadar süreceği, pandeminin ne zaman sona ereceği belli değil.”

Esnaf umudu kesti

Salgının yıkıcı etkilerine esnafın daha fazla dayanamadığını ve işi bırakmaya başladıklarını aktaran Çakmak, “Ticaret hayatından umudunu kesen esnaf arkadaşlarımız var. Vergi dairesine gidip kaydını sildiren ancak bize henüz gelmedikleri için haberimiz olmayan daha çok arkadaşımız var. Yani esnafımız yavaş yavaş umudunu kesti. Daha bir çok esnafımız var kapatmayı düşünen; fakat bankalardan ve esnaf kefaret kooperatiflerinden çekilen krediler var. Esnafın sicilini temizlemesi için bu borçlarını tek kalemde ödemesi gerekli. Bunu yapamayanlar var. Zaten evini geçindiremeyen esnaf, bu sıkıntı sebebiyle iş yerini de kapatamıyor.” diyerek bazı esnafların ise maddi imkansızlıklar sebebiyle cendereden halen çıkamadıklarını kaydetti.

“Destek merhem olmaz, kabuk dahi tutturmaz!”

Koronavirüs sebebiyle işleri kötü etkilenen esnafa çıkarılan kira ve hibe desteklerinin beklentilerin çok altında kaldığını dile getiren Hüseyin Çakmak, “Devletimizden koronavirüsten etkilenen tüm esnafın yaralarına merhem olması lazım; ancak Cumhurbaşkanımızın bahsettiği destek paketi çare değil yaralarımıza kabuk bile tutturmaz.” diyerek asıl beklentilerini “Devlet esnafın zararını karşılayamasa da geçimini sağlaması ve bundan sonrası için ticari hayatını idame ettirmesi için geri almamak şartıyla en az 20 bin lira hibe vermesini istiyoruz. Genel giderlerimiz halen yerinde, faturalarımız halen devam ediyor.
Devletimizden en azında aylık asgari ücret tutarı kadar iş yeri kapalı olan esnafımıza destek sağlamasını bekliyoruz.” sözleriyle anlattı.

“Keşan belediyesinden destek göremedik”

Son olarak Keşan Belediyesi’nde bu zamana kadar bekledikleri desteğin halen gelmediğinin altını çizen Çakmak, üzgün olduklarını belirterek “Keşan belediyesinden 10 aydır yaşanan bu süreçte destek göremedik. Edirne Belediyesi esnaflara hem kira, hem de gelir yardımı için karar almış. Havsa Belediyesi esnafa 750 lira kira yardımı yapıyor. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu içimizden gelen biri olduğu için ticaret hayatında yaşadığımız sıkıntıları bilmesi gerekiyor. Tabi ki belediyeden tüm yaraları sarmasını bekleyemeyiz ama merhem olmasını istiyoruz. Belediye kendi gayrimenkulünde kiracı olan esnaflardan kısıtlamalar bitene kadar kira almayabilir. Emlak, reklam, çöp vb. benzeri vergileri de yine süreç normale dönene kadar tahsil etmeyebilir. Belediyemizin nakit paradan ziyade bu konularda bizlere yardımcı olması, Başkanımızın ve belediye meclis üyelerimizin sesimizi duymasını istiyorum.” belediyenin anlayışlı olması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu