Ekonomi

Pandemi sürecinde piyasaları değerlendiren Yörük, önümüzdeki dönem için “Sancılı bir süreç yaşayacağız” dedi

İşadamı Ahmet Yörük, korona virüs salgını ve dövizdeki hareketlilik ile şekillenen piyasalar ile ilgili önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu. Olağanüstü dönemden geçen dünya ve Türkiye piyasalarında girilen belirsiz dönemi deneyimleyerek görüleceğini kaydeden Yörük, “Salgın bitse bile dengeler bozuldu ve taşların yerine oturması zaman alacak.” dedi.

“Sancılı bir süreç yaşayacağız”

Son 100 yıldır bu kadar ağır ve insanları etkileyen bir dönemin yaşanmadığını belirten Ahmet Yörük, bundan sonra yaşanacaklar ile ilgili bir belirsizliğin hakim olduğunu dile getirerek, “O yüzden yeni bir dönem ve nelerle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Bundan sonrası daha zor olacak. Herkesin dediği bir şey var ‘Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ ben de buna buna inanıyorum. Değişen dünyaya ve şartlara ayak uydurmaya çalışacağız. Bizim gibi ülkelerde, ekonomisini iyi noktalar taşıyamamış ülkelerde bu sıkıntı daha uzun sürecek. Sancılı bir süreç yaşayacağız.” dedi ve bu dönemi yaşayarak öğreneceğimizi söyledi.

“İnsanlar hiçbir zaman için pandemi döneminden önceki dönemde yaptığı işleri yapamayacaklar”

Pandeminin iş hayatına olan yansımaları hakkında konuşan Yörük, salgından önce de devam eden sorunların perçinlendiğini şu sözlerle dile getirdi: “Türkiye’de iş hayatında zaten zorluklar ve temel sorunlar vardı. En büyük problemimiz de tahsilat. Çek, senet, açık hesaplar ve sonrasında yaşanan icra süreçleri devam ediyordu ama pandemi döneminde daha da hızlandı, ağırlaştı. Böyle de devam edecek. Bunun yanında ekonomide daralma, ufalma söz konusunu. İnsanlar hiçbir zaman için pandemi döneminden önceki dönemde yaptığı işleri yapamayacaklar. Belki onları hayal edip daha da yükseğini hedef alıyorlar ama bu süreç çok sıkıntılı olacağı için zor ve uzun bir dönem yaşayacağız.”

“Dengeler bozuldu, taşların yerine oturması zaman alacak”

İşadamı Ahmet Yörük, dünyaya hakim olan pandeminin bugün sona erse bile etkilerinin geçmesi için zaman gerektireceğine dikkat çekti. “Salgın bitse bile dengeler bozuldu ve taşların yerine oturması zaman alacak. Eski ekonomik canlılığı yakalamamız en az 5 – 6 yılı bulabilir. Dünyaya göre şekillenip, yaşananlara ayak uydurmak uzun sürecek. Çünkü insanların alışkanlıkları değişti. İnsanlar birbirinden korkar oldu, akrabalar arasında gidip gelmeler kesildi. Ben sabahları yürüyüş yapıyorum. İnsanlar birbirleriyle karşılaşınca korkuyorlar ve yolun sağından gidiyorsa soluna, solundan gidiyorsa sağına geçiyorlar. Birbirlerinden en az 5 – 6 metre uzaklaşmak istiyorlar. Tanıdığın simalarla bile karşılaşsan eskiden durup, konuşurken şimdi uzaktan bir selam ve el sallama ile geçiştiriyorsun. Karşılaştığımızda bir el bile sıkamıyoruz. Herkes birbirinden korkuyor.” sözlerini kaydeden Yörük, pandeminin toplumsal etkilerinin olduğunu da söyledi.

“Herkes kendine göre tedbir almaya çalışıyor”

Öte yandan, ölümcül salgının sektörlere ektilerini “Özellikle hizmet sektörü olumsuz etkilendi. Tabi belirli gıda kollarında işler oluyor ama hizmet sektöründe çok sayıda insan çalışıyor onların işi çok daha zor.
Bizim sektörümüz temel gıda maddesi üzerine olduğu için bizde miktarlar küçülüyor ve fiyat hareketliliği yaşanıyor. Herkes kendine göre tedbir almaya çalışıyor. Eskiden kalan vadeleri fiyatlar kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Firmalar tahsilatları günü gününe yapmak istiyor. Son günlerde dövizde yaşanan artış piyasaların dengesini bozdu ve etkileri devam ediyor.” sözleriyle açıklayan Yörük, buradan dövizdeki hareketliliğe de değindi.

“Fiyatlar hep yukarı gidiyor. Aşağı inmiyor ve inmeyecek de…”

Dövizdeki hareketlerin sürekli yukarı gittiğine ve eski seviyelere dönülmesinin çok zorlaştığını dile getiren Ahmet Yörük, “Türkiye’de her şey dövize endeksli. Döviz gidince bilhassa gıda da kendi kendimize yetemeyip ürünleri ithal ettiğimiz için fiyatlarda çok hızlı bir şekilde hareket ediyor. Fiyatlar hep yukarı gidiyor. Aşağı inmiyor ve inmeyecek de. Belki zaman zaman dinlenmeler olacak ama uzun vade de ne dövizin ne de fiyatların ne de enflasyonun aşağı düşmesini beklemiyoruz.
Piyasaların genel gidişatı hepimizi ilgilendiriyor. Dövizin ve buna bağlı olarak fiyatların artması her şeyi etkiliyor. Ben bundan sonra insanların hesabını kitabını iyi yapıp planlı hareket etmelerini istiyorum.” diyerek tavsiyelerde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu