Haberler

Özdemir, BOTAŞ ziyareti ve FSRU ihalesi hakkında konuştu

Saros FSRU Limanı için Keşan Heyeti’nin BOTAŞ’a yaptığı ziyaret ile ilgili olarak Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir açıklamalarda bulundu. Kendisine yapılan bilgilendirmelerden ikna olmadığını belirten Özdemir, başlayan ihale sürecinden de haberlerinin olmadığını belirterek, “Mahkeme sonucu beklenmeden ÇED ve ihale süreçleri ile kararlar yok sayılıyor” dedi.

BOTAŞ’a yapılan ziyaretle ilgili olarak bir açıklama da Sazıldere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir’den geldi. Yetkililer tarafından verilen bilgilerin yetersiz olduğu ve soruların cevaplarının da geçiştirildiğini söyleyen Özdemir,”Sazlıdere Köyü Muhtarı olarak ben ikna olmadım, belediye başkanımız ikna olmuş olabilir, onun düşüncelerine saygı duyarım; ama beni tatmin etmedi. Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz’ün sorularına kaçamak cevaplar verildi, bazılarına da hiç verilmedi ve geçiştirildi” derken, bunun yanında BOTAŞ’ın Marmara Ereğilisi’ndeki LNG tesislerinde yapılan gezilerdeki örneklemelerin Saros için geçerli olmayacağını şu şekilde dile getirdi: “Saros FSRU böyle olacak, burada çevre kirliliği yok, insanlar rahatça denize girebiliyorlar’ deseler de Marmara Denizi Saros’a göre açık bir deniz. Kıyaslanacak bir deniz değil.”

Gemi pervanelerinin olumsuz etkisini, LNG gemileri ile açık denizlerden gelecek istilacı canlı türlerinin Saros’taki canlı türleri için bir tehlike olduğunu belirten Özdemir, deniz çayırlarının taşınmasını da geçerli bulmadığını belirterek Sazlıdere halkının da bu projeye karşı olduğunu, “Halkım adına konuşuyorum. Buraya liman yapılmasını Çanakkale’den Enez’e kadar kimse istemiyor. Buradaki halkla birebir görüştüm, gelen tepkiler hep o yönde” diye belirtti.

Öte yandan, BOTAŞ’a yapılan ziyaret sırasında Saros FSRU Limanı için başlayan ihale sürecinden kendisine bahsedilmediğini belirten Özdemir, ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması için devam eden mahkeme süreci varken neden acele edildiğini anlamlandıramadığını dile getirirerek, “Mahkeme beklenmeden oldu bittiye getirilmek isteniyor, neden aceleye getiriliyor anlamadım. Halkın görüşü alınmadan Bakanlık onayına sunulması, bakanlığın da olumlu ÇED raporu vermesi ve onun hemen ardından da ihaleye çıkarılması hukuku yok saymaktır. Bu hukuk tanımamaktır. İhale sürecini duymadım, mahkeme kararının beklenmeden kazmanın vurulması bana göre yanlış.” derken, halkın muhtemel tepkisi için de “Kazma vurulacağı zaman halkın tepkisi nasıl olacak bilmiyorum ama halk de tepki gösterecektir. Limanın Saros’a yapılması uygun değil, daha güzel ve çevreye zarar vermeyecek başka bir yer bulunmalı. Burası tahrip edilmemeli. Buraya yapılmasın.” dedi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu