Haberler

Otobüs firmaları normalleşme sürecinde nasıl çalışacak?

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında hayata geçirilen şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran tarihinden itibaren kalkıyor. Yeni düzene göre koltuklara tekli oturulacak, yolcu sayısının azaltılması ise bilet fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu.
Bilet fiyatları neredeyse iki katına çıktı. Vatandaş yaşanılan duruma karşı tepki gösterirken, firmalar arada kalmaktan şikayetçi.

Tekli oturma düzenleri geliyor

1 Haziran tarihinden itibaren şehirler arası seyehat kısıtlaması tamamen kaldırılıyor. Haberin alınmasından itibaren ise uzun süredir kapalı kalan otogarlarda yeniden bir hareketlilik başladı.
Yeni uygulanacak tedbirler hakkında bilgi veren yetkiler, “Yolcular artık tekli oturma düzeninde yolculuk yapacaklar, bu sebeple koltuk sayısının yarısı kadar yolcu alınacak. Yoldan yolcu alınmayacak ve otobüsler gittikleri yerlerde dezenfekte edilecek” şeklide konuştu.

Bilet fiyatları iki katına çıktı

Yeni düzene göre yolcular sosyal mesafe gereği artık tekli oturacak ve otobüsler kapasitesinin ancak %50’sini taşıyabilecek. Bu durum da bilet fiyatlarının artmasına sebep olacak. Tarifelerin Ulaştırma Bakanlığı’ndan geldiğini belirten yetkililer, “100 kilometreye kadar 100 lira olacak şekilde kesilecek biletler ancak, İstanbul buradan 220 km, bize verilen fiyat ise 130 TL, normalde 60-65 TL olarak fiyat kesiyorduk” şeklinde bilgi verdi. Buna göre bazı fiyatları şu şekilde oluştu: Keşan – Bursa, 80 TL’den 160’liraya, İstanbul’dan Enez Sahil, 80 TL’den 160 liraya ve İstanbul – Erikli ve Yayla Sahil ise 75 TL’den 150 TL’ye çıktı.

Müşteri fiyatlara tepki gösterdi

Fiyatların iki katına çıkmasından sonra ise vatandaş duruma, “İnsanlar zaten aylarca evde kaldılar, çok pahalı fiyatlar, 30 liralık bir yere 60 lira da alınmaz, bu çok fazla” şeklinde konuşarak tepki gösterdi.

Firmalar arada kaldı

Kapasitenin yarıya inmesi sebebiyle mağdur olduklarını yine de halk sağlığı için uymak zorunda olduklarını belirten esnaf ise vatandaşlar karşı karşıya gelmekten dolayı muzdarip olduklarını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu