GündemSiyaset

Örnek’ten Uslu’nun iddialarına yanıt: “Ben mi kul hakkı yiyorum, sen mi?”

Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, önceki dönem Belediye Başkanı Nuran Uslu’nun iddialarına sert çıktı. Okula gelir olması için tahsis edilen araziyi ihaleyle alıp; henüz bahse konu araziden kira süresinin bitmesi ve ilgili denetim raporuna rağmen Uslu’nun çıkmadığını söyleyen Örnek, “Okula tahsisli tarlaya çöküyorsun. Ben mi kul hakkı yiyorum, sen mi?” dedi.

Sözlerine hem Beğendik’te yaşayan vatandaşları ilgilendiren bir konuyu açıklığa kavuşturacağını belirterek başlayan Muhammet Örnek, “Geçmiş dönem Belediye Başkanı Sayın Nuran Uslu’nun kendi saz ekibini tatmin etmek ve 3 dönemdir yapılan yanlışları örtbas etmek için gündemi değiştirmek adına yalan ve iftira boyutuna varan açıklamalarına karşı cevap vermek adına bir aradayız.” diyerek devam etti.

Açıklamasının devamında geçmiş dönem Belediye Başkanı Nuran Uslu’yu hedef alarak sert açıklamalar yapan Örnek şu ifadeleri kullandı:

“Nereden tutsak elimizde kalıyor”

“Sayın Nuran Uslu Başkan! İçinde biraz olsun vicdan ve Allah korkusu varsa, elini vicdanına koy ve ağzından çıkanları düşünerek söyle. Çamur at izi kalsın mantığı ile attığın iftira yada yanlış söylemlerin ile kendi yandaşlarını tatmin edebilirsin ,kandırabilirsin belki; ama Allah’ı asla. Çünkü o her şeyi biliyor ve görüyor, yaptığın attığın iftirayı da.
Sayın Nuran Uslu Başkan! Kul hakkı konusunda sana söyledim. Bu beldede en son konuşacak kişisin. Çünkü sen tüyü bitmemiş yetim haklarını taşıdığını unutma. Yemek yerken boğazından geçen her lokmada bu halkın hakkı var. Hangi birini söyleyeyim, nereden tutsam elimizde kalıyor. Beğendik halkımız biliyor, bizi dinleyen tüm herkes bilsin, bakalım kim hak yemiş görelim. Şimdi iyi dinle!”

“İhaleye girerek tahsis edilen tarlayı aldı”

“Sınırlarımız içinde cami tarlası diye adlandırdığımız yaklaşık 200 dönüme yakın birinci sınıf tarım arazisi içinde çok verimli topraklara sahip hazineye ait tarlalarımız var. Bu tarlaların mülkiyeti hazineye ait olduğu için 1592 Parsel Numaralı 68.000m2 yaklaşık 70 dönümlük tarla gelir arazisi ve uygulama bahçesi olarak Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nın 1989 yılında 21347 sayılı oluru ile Edirne il özel idareye tahsis edilmiş. İl Özel İdaresi de hazineye ait bu tarlayı 28.04.1989 tarihinde buradaki okulumuza gelir arazisi olarak tahsis edilmesini uygun görmüş ve 04.05.1989 tarihinde 240/3291 sayılı kaymakamlık onayı ile valiliğe sunmuş. 03.08.1989 tarihinde 464-588 2136 sayılı valiliğin onayı ile 50.000 m2 gelir arazisi 10.000 m2 uygulama bahçesi olmak üzere 1989 yılında okulumuza tahsisi yapılmıştır.
Bu tarihten itibaren okulumuza gelir arazisi olarak kullanılan söz konusu taşınmaz tarla, okulumuza gelir olması için ihale yoluyla kiraya yani icara verilmekteydi. En son ihale 26.07.2013 tarihinde yapıldı. İhale süresi 2 yıl İhaleye çıkan bu tarlalar, Belediye Başkanı’nın ihaleye girmesini bırakın, Belediye Meclis üyelerinin ihaleye girmesi etik değilken. Sayın Nuran Uslu Başkan bu yapılan tarla ihalesine girerek o günün koşullarında tarla kiralama bedelinin çok üstünde bir bedelle ihaleyi kazanmıştır.”

“Kira süresi bitmesine rağmen tarlayı terk etmedi”

“Buraya kadar etik olmasa da her şey normal diyebilirsiniz. Düşünüyoruz 70-80 TL olan icar (kiralama) bedeli neden 200TL çıktı? Halk kendisine sorduğunda okulumuza gelir olsun diye yükselttiğini belirterek cevap veriyor. Evet düşününce güzel, taktire şahan ama uygulama? İki yada üç yıl.
Sonuç: İşin aslı okula gelir kazandırmak değil, işin aslı hazineye ait tarları daha önce almış olduğu bilgi ile asıl amaç tarlayı birkaç yıl işleyip hak sahibi olmak ve tarlayı üstüne almak. Şimdi ise gelir ve eğitim amaçlı olarak. Okulumuza tahsis edilen bu tarla kira süresi 2015 yılında bitmesine rağmen tarlayı terk etmemiştir. 2017 yılına kadar düzensiz de olsa icar kiralama bedeli ihaleye çıkmadan verilmiş. Şimdi ise 5 yıldır icar (kiralama) bedeli Sayın Nuran Uslu ve Yandaşları tarafından verilmiyor. İhaleye de çıkarılamıyor.”

“Kararı bozmak için gitmediğin kapı kalmadı”

“Biz de göreve geldiğimiz yıldan itibaren bu tarlayı tekrar okulumuza gelirini kazandırmak için uğraşıyoruz. Üstelik tarlanın tahsisinin okulumuza devam etmesine rağmen Sayın Nuran Uslu tarlayı terk etmemiştir. Kendisine de tarlaların okula tahsisinin devam ettiğini ve tarlayı terk etmesi gerektiğini yapılan incelemeler sonucunda resmi belge ile bildirilmesine rağmen.
Sayın Nuran Uslu Başkan tarlanın elden gideceğini anladığı için apar topar tarlayı yağmurlu havada ekimini yaparak, ekili araziye bir şey yapamazlar mantığında hareket etmiştir. Sayın Nuran Uslu’nun savunması da şu olacaktır eminim: ‘Daha önce Belediye ihaleye çıkarmıyordu, ben okula ihaleye çıkarttım.’ Öyle bir şey yok arkadaşlar çünkü daha önce de (15.08.2001 okul tarafından ihalesi yapılmış.
Sayın Nuran Uslu Başkan tarlayı terk etmen ve tahsisin devam ettiği kararı sana bildirilip tebliğ edildikten sonra alınan bu kararı bozmak için hatta tarlanın satışını dahi isteyerek gitmediğin kapı kalmadı. Bunu da biliyorum. Ama unutma devletimizin her kademesinde helal süt emmiş vatansever yöneticilerimiz var senin bu oyununa ortak olmadılar sana red cevabı verdiler. Bundan sonra da oyunlarına ortak olmayacaklardır.”

“Okula tahsisli tarlaya çöküyorsun”

“Sayın Nuran Uslu bu araziler babanızın malı değil. Halkımızın, devletimizin malıdır. Şimdi sana soruyorum Babandan sana kaç dönüm tarla kaldı? Kardeşlerinin onayını almadan kaç dönüm tarlayı üzerine aldın? yada icar bedeli ödemeden kaç dönüm tarla işledin? Şimdi kalmış halkın olan okula tahsisli tarlaya çöküyorsun. Yok öyle Sayın Nuran Uslu. Bu tarlaları yandaşları ile birlikte derhal terk et. Bu yıl çamurda ektin ama, gelecek yıl sana ve yandaşlarına bu tarlaları ektirmeyeceğim.
Sen nasıl bir vatandaş olarak hak sahibi isen beldede yaşayan her bir vatandaşımız da, tüm belde halkımız da bu tarlalar üzerinde senin kadar hak sahibidir.
Gelecek ekim zamanı tarlayı terk etmesen traktörler ile tarladayım. Haberin olsun.”

“Ben mi kul hakkı yiyorum, sen mi?”

“Buradan gelen gelirle okulumuzun tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Okulumuzun yani evlatlarımızın kışın sıcak ve temiz sınıflarda eğitim yapabilmeleri için, temizlik ve ısınması için kaloriferci ve temizlik personeli çalıştırılarak maaşları veriliyordu, iki vatandaşımız okulumuza yük olmadan istihdam ediliyor olacaktı. Çocuklarımız sıcak ve temiz sınıflarında eğitim görüyor olacaktı. Şimdi bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için belediye olarak bizim personellerimiz okulumuzda görevlendirerek hizmetin aksamaması için okulumuza biz yardımcı oluyoruz. Okulumuzun kırtasiye, temizlik masrafları buradan gelen gelir ile karşılanıyor olacaktı. Şimdi ise öğrenci velilerimiz okulumuzun ihtiyaçları için okul zor durumda kalmasın diye kendileri okulumuza maddi ve manevi destek olmaya çalışıyorlar. Maddi olarak destek olamayan öğrenci velilerimiz de üzülüyor mahcup oluyor. Bu gelir okula gelse böyle bir şey olmayacak. Sayın emlakçı başkan, sınıflarda eğitim alsın iyi ve ahlaklı bir vatandaş olmak isteyen bu evlatlarımızın, tüyü bitmemiş bu yavrularımızın hakkını, yandaşların ile beraber ben mi yiyorum sen mi? Ben mi kul hakkı yiyorum ,sen mi? Be hey, Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz! Hak yediğimi söylüyorsun. Kul hakkı diyorsun!”

“Evde oturanlara maaş ve mesai mi verseydim?”

Maaş kestim diyorsun, evet kestim. Senin yaptığın gibi mesai yapmadıkları halde tüyü bitmemiş yetimin hakkını mesai ücreti adı altında mı verseydim? Çalışan personelimi bir kenara koyuyorum; ama belediyeye hiç gelmedikleri halde, gece kahvede, gündüz evde oturanlara maaş ve mesai mi verseydim?
İş-Kur’dan aldığın yandaşlarına hiç işe gelmediği halde iş kurda çalışıyor gibi gösterip devletin parasını tüyü bitmemiş yetimin haklarını onlara mı verseydim?”

“Kanunen almaman gereken parayı aldın”

“Sosyal Denge adı altında memurlarımız ile birlikte senin de aldığın, üstelik senin yine kanunen hiç almaman gereken, memurlarımızın yasal şartlar uygun olduğunda almasında bir sakınca olmayan parayı, memurlarımız için de yasal şartlar oluşmadan ve uygun olmadığı halde verdiğin ve aldığın. Benim ise ilk geldiğim günden itibaren fark edip yasal şartlar oluşmadığı için vermediğim için mi hak yiyorum? Bu devletimizin görevlendirdiği müfettiş raporu. Sen buna dahi itiraz ettin ödememek için. Hak yiyen ben miyim sen mi?
15 yıl görev yaptın maaşına yapılan zammı sen mi yapıyorsun yoksa devlet mi? Bilmiyorsan söyleyeyim belediye başkanlarının maaşlarına zammı devlet belirler. Sen kendine ekstra zam yapıp kılıfına uydurduysan görev sürende onu bilemem. Ödenmeyen maaşları gündeme getirip getirip duruyorsun mikrofonu verdim personele maaş alamadıklarını söylediler diyorsun. Her dönemde böyle ödeme sıkıntıları olur senden önce, senin zammında da, senden sonrada olacak; ama hiç kimsenin devletten alacağı kalmaz. Bizim zamanımızda bu zamana kadar maaş ödeme sıkıntısı olmadı ama bundan sonra olmayacak anlamına da gelmez. Senin olmadı mı? Biz ekonomimizi doğru yönetmeye çalışıyoruz. Şirket işçilerimizin maaşları askeri ücretti 2825 TL. Biz toplu sözleşme ile 4200-4500 TL çektik. Üstelik Yeni asgari ücret açıklanmadan yaptık. Siz hiç merak etmeyin biz halkımızı da , personel arkadaşlarımızı da düşünüyoruz.”

“Bir tuvalet bile yapmamışsın”

Sayın Uslu WC söylenir mi diyorsun söylüyorum çünkü 15 yıldır Halkın ortak kullanacağı bir tuvalet bile yapmamışsın. Seçim öncesi buraya kimlere tuvalet yapın dediğinizi de unutmadık. Bu benim değil senin ayıbın diyorum. Ama söz bu wc tamamlandığında açılışını sana yaptıracağım. Açılış öncesi de SAZ ekibine de konser verdireceğim.
Sevgili Beğendikliler yollarımız su çalışmasından dolayı biraz kötü Sayın Nuran Uslunun saz ekibi yollar konusunda eleştiriyor .Sayın başkanın saz ekibi yollarımız olur olacak da; ama ya bu satılanları, sattıklarınızı geri getirebilir misiniz?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu