GündemSiyaset

Örnek’in hazine arazisi üzerinden eleştirdiği Uslu, ‘hak yemek yok’ diyerek düelloya davet etti

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı ve önceki dönem Beğendik Belediye Başkanı Nuran Uslu, mevcut Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek’in iddialarına cevap verdi. Örnek’in öne sürdüğü okula gelir olması için tahsis edilen arazinin Milli Emlak’a ait olduğunu ifade eden Uslu, “Her şey resmi yazışmalarla yazılmış. Zorla bir işgal, hak yeme yok.” ifadelerini kullandı.

“Burada yasal olmayan bir şey yok”

Okula gelir olması için tahsis edilen arazinin Beğendik Belediyesi’nin değil,  Milli Emlak’a ait olduğunu belirten Nuran Uslu; “Sayın Başkanım demiş ki ‘Nuran Başkanım tarlaları yandaşlarınla birlikte derhal terk et.’ Muhammet Başkanın bana böyle bir hitap etme şekli doğru değil. Belediye başkanına yakışan bir hitap şekli bu değil. Yerler belediyenin değil, Milli Emlak’a ait olan yerler. Ben bu yerleri işgal edip zorla girerek işlemedim. Bunu bir kere kendisi bilsin. Bunu kendisi biliyor ama bu suçlamaları bilerek kasten yapıyor. Tarlaların geliriyle okulun ihtiyaçlarının karşılandığını söylemiş. Ben 2004 yılında Beğendik Belediyesinde göreve başladım. Beğendik Belediyesi, 2010 yılına kadar bunları ihaleye çıkarıp parasını belediyenin kasasına alıyor. 2010 yılından sonra bunları okula belediye başkanı olarak ben verdim. Okul müdürünü çağırarak dedim ki; Sayın okul müdürüm bunları ihaleye çıkarın ve gelirini okula gelsin.’ 2017 yılına kadar 3 yıllık bir ihaleye çıktık. 2010 yılında başka bir vatandaşımız aldı. 2013’teki ihaleye bende girdim ve bu sefer ihale bende kaldı. Diğer ihaleler ise başka arkadaşlara kaldı ve onlarda benim yandaşlarım değil. Buraya kadar olan her şey yasal ve burada yasal olmayan bir şey yok.


Etik değil demiş. Belediyenin yeri değil ve belediye başkanının buna girmesinde herhangi bir yasal engel yok. Yasal engel olsa zaten ihaleye giremem. Milli Emlak Müdürü, 2018 yılında benim gibi bütün Milli Emlak’a ait olan yerleri işleyenleri çağırıyor. Diyor ki; ‘ biz bu yerleri satışa çıkaracağız, satın almak ister misiniz?’ Çünkü birinci tercih hakkı işleyenlere. Benimle şöyle bir evrak imzalıyor ve bu evrakta Beğendik Belediye Başkanının imzası yok. Çünkü belediyeye ait olan bir yer değil. Onun için bu yerin sahibi Beğendik Belediyesi değil ve Muhammet Başkanın bu konuya girmesi doğru değil. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Bakanlığa burada bir sıkıntı olduğuna dair bir yazı yazıyor. Çünkü bugüne kadar okulda bu yerin ona tahsil edildiğini bilmiyor. Bakanlık, 1989 yılında Edirne İl Özel İdaresinden tahsil ediyor. İl Özel İdaresi de bunu Beğendik İlköğretim Okuluna tahsil ediyor ama bundan ne Milli Emlak’ın nede Beğendik İlköğretim Okulunun haberi var. Bu yer ihaleye çıkarılmasın denildiğinde okul müdürü ‘bu yer bana tahsil edildi nasıl çıkaramam. Benim elimde tahsil belgesi var’  demesi lazım. 31.12.2021 tarihinde Edirne Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile Bakanlık arasında bu yer tahsisli, gerekli yazışmaları yapın şeklinde bir yazışma yapılıyor ve bunlardan tahsisin kaldırılması veya devam etmesi anlamında bir yazı isteniyor. Eğer Bakanlık; ‘biz bu yeri 1989 yılında tahsis etmişiz ve bu tahsilin devam etmesini uygundur’ derse zaten ben otomatikman çıkacağım. Ben devletin ve kanunun üzerinde miyim?  Muhammet Başkan diyor ki; ‘devletin da hala devletin doğru dürüst yöneticileri var.’ Bugün devlette ne kimsenin alacağı nede vereceği kalır. Böyle bir yazı geldiği zaman bende bu yerleri terk edeceğim. Her şey resmi yazışmalarla yazılmış. Zorla bir işgal, hak yeme yok.” ifadelerini kullandı.

“Halkın huzurunda tartışalım”

Muhammet Örnek’e, canlı yayında tartışma önerisi yapan Uslu,  “İstediğin yerde bütün basın mensuplarını çağırıp her şeyi belgelerle konuşalım” çağrıda da bulunan Uslu; “Eğer bu ısrarında devam ediyorsa; Milli Emlak Müdürü okul müdürü ve sende gel Keşan FM’e canlı yayına, Beğendik Düğün Salonu’na çıkalım. Elinde bütün evraklar var. Hep beraber halkın huzurunda tartışalım. Öyle iftira atıp suçlama yapmak bir şahıssa özellikle de belediye başkanına hiç yakışmaz. Daha önce bunu çok yaptık. İstediğin yerde bütün basın mensuplarını çağırıp her şeyi belgelerle konuşalım. İşgal mi etmişim, zorla mı almışım bunu herkes görsün. 3 yıldan beridir cevap vermedim. En sonunda şahsıma suçlama yapınca cevap verme ihtiyacı duymuştum ama hala iftiralara devam ediyor.” dedi.

“Benimle uğraşmak sana bir şey kazandırmaz”

Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek’in bu güne kadar verdiği vaatleri gerçekleştirmediğini belirten Nuran Uslu; “Eğer Nuran Başkan orada Beğendik ’in tarlalarını zorla işgal etseydi ve milletin hakkına girseydi, herhâlde millet Nuran Başkanı 3 dönem üst üste başkan seçmezdi. ” derken, “Sayın başkan bu daha seni çıraklık dönemin. Birçok konuyu bilmiyorsun ve danışmanlarında seni yanlış yönlendirip birçok konuda yanlış işler yapıyorsun. Şuan bunlara değinmiyorum ama zamanı gelince de söyleyeceğiz. Seçim meydanlarında her şeyi göreceksin. Ben 3 dönem seçim kazanıp, bu dönem Keşan Belediyesinde Başkan Yardımcılığı görevinde devam ediyorum. Onun için benimle uğraşmak sana bir şey kazandırmaz.” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞANLARIN SOSYAL HAKLARINI VERMİYOR”

Çalışanların giyim ve kömür paralarını 3 yıldan bu yana verilmediğinin altını çizen Uslu; personelin kendisine gelerek mevcut yönetimden dert yandığını da kaydederek, “Devletin sana verdiği maaşın oranı kadar sende çalışanlarına versene. Kendin yüzde 30-40 oranında zam alırken, çalışanlarına yüzde 10 -15 oranında zammı uygun göreceksin, 3 yıldan beridir yakıt paralarını ve giyim paralarını vermeyeceksin ondan sonra sosyal adaletten, sosyal belediyeciyiz diye hava atacaksınız. Yok öyle bir dünya. Onun verdiği zam beni ilgilendirmiyor, oradaki çalışanların sorunu. Çalışanları değerlendirecek ama çalışanların sosyal haklarını vermiyor. Çalışanlardan alacaklarını alıyor. Çalışanlar bunu bana devamlı söylüyor. ‘ya başkanım bizden alacağını anında alıyor ama vereceklerini vermiyor. Takas yapalım diyoruz ona bile yanaşmıyor’ diyorlar.” şeklinde konuştu.

“Borç son iki yılı kapsıyor”

Muhammet Örnek’in bir diğer eleştirisi olan Sosyal Denge Tazminatı konusuna da değinen Nuran Uslu; bahse konu geri ödemeler için ise “Nuran Başkandan bunu geri alıyorum diyor. Sosyal denge tazminatını bütün belediyeler veriyor. Şu anda Keşan Belediyesi, Enez, İpsala, Edirne Tekirdağ olmak üzere bütün belediyeler veriyor. Ama bu başkanın yetkisinde. Başkan isterse hiç vermeyebilirdi ve Muhammet Başkan da vermiyor. Yasal olmadığından dolayı vermiyorum diyor. O zaman bu veren bütün belediyeler yasal olmayan bir işlem mi yapıyor? Burada bile yalan söylüyor. Desin ki ben vermek istemiyorum. Nuran başkan ve oradaki memurlar neden geri ödeme yapıyor? Ben memurlarımla sözleşme yapmadan verdiğim için, gelen müfettiş bize rapor çıkarıp ödeme alıyor bizden. Yoksa yasal olmadığından dolayı değil. de ki; ‘Keşan, Enez, İpsala, Edirne Belediyesi gibi bende memurlarıma veriyorum.’ Ama derdi vermek değil. Böyle çeşitli mazeretler aramasın. Sözleşme yapmadan önce Sosyal Denge Tazminatı verdiğim için bizi borç çıktı. Oysaki ben memurlarıma 10 yıl verdim. Neden benden 10 yıllık almadı? Benden sözleşme yapmadığım 2 yılı aldı. Sendikalarımıza sorup verdik.” ifadelerini kullandı.

“Ben senin rakibin değilim. Ben Şampiyonlar Ligi’ndeyim, sen daha 1.Amatör Lig’desin”

Son olarak Beğendik hizmetine olan her şeyin yanında olduğunu ifade eden Nuran Uslu; “Tuvaletleri Nuran Başkana açtıracağım demiş. Ben giderim çünkü orada görev yaptım. Beğendik’in hizmetine olan her şey de ben yanında yer alırım. Yeterli davet etsin. Davete icabet etmek sünnettir. Biz gider yanında yer alırım. Ben ona niye tuvalet açıyorsun demedim. Onu bile anlamamış. Ben dedim ki; ‘senin bir sürü seçim vaatlerin var, bir sürü büyük vaatler yaptın.’ O seçim vaatleri ve kataloğu kendi yapmadı ki. Biri o kitapçığı eline tutuşturmuş. Her bir projesi 5 milyon civarında. Başla bir tanesine ve Nuran Uslu gibi düğün salonu yaptır. Nuran Uslu devlete yaptırdı diyor. Anadolu Öğretmen Lisesini getirdim, İlköğretim Okulunu, yolların tamamının taşını alıp yaptım. Sende yap. Taşlar orada ama sen daha tamirini yapamıyorsun. 15 – 2 0tane araç almışım ve bu araçların birçoğu da hala Keşan Belediyesi’nde yok. Araçlara bakıp tamirini yaptıramıyor. Muhammet Başkan hiç bir şey yapma sadece benim aldıklarıma sahip çık bir 5 yılın daha garanti. Bir araç, bir makam aracı al. Benim aldıklarımı kullanıyorsun. Bana suçlama yapma. Ben senin rakibin değilim. Ben Şampiyonlar Ligi’ndeyim, sen daha 1.Amatör Lig’desin. Sen bu çıraklık dönemini atlatıp kalfalık çıraklık dönemi gelsin. O dönemlere bir gel ondan sonra biz senle aynı ringe çıkalım. Sen git sana rakip olanlarla uğraş. Ben orada görevimi tamamlamışım ve bana sataşmak sana bir şey kazandırmaz. Sen verdiğin sözleri yerine getir bizde seni alkışlayıp Muhammet Başkan güzel işler yaptın diyelim. Cumhurbaşkanlığından sonra Belediye seçimleri başlayacak. Adaylar belli olduktan sonra sahaya ineceksin. O zaman ne anlatacaksın bu millete? Tuvaleti mi, Ziraat Bankasının koyduğu bankamatiği mi anlatacaksın? Yoksa benim yaptığım tesislerdeki A 101 marketi ben mi getirdim diyeceksin. Söz vermedim diyorsun ama 100 tane adama söz verdin. Kaç tane oldu adam alıyorsun? Maaşları verirken yüzde 40 oranını bahane ediyorsun. Daha çok alacağın var senin. Orada insanları kandırarak seçim kazandın.” İfadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu