Haberler

Online Buluşmalar’da yerel basın; Edirne İl Genel Meclisi’nde dengeyi, maaşları ve bütçeyi sordu

Kesanonline.com tarafından hazırlanan ‘Online Buluşmalar‘ ilk bölümünde Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşanlı üyelerini konuk etti. Keşan basının karşısına geçerek sorularını cevaplayan üyeler, İl Genel Meclisi’nin nasıl çalıştığını, farklı partili üyeler arasındaki iletişim ve Keşan için alınan bütçeyi anlattı.

Keşan gazetecilerinin sorularını soracakları ve misafirlerinin yanıtlayacağı ‘Online Buluşmalar’ 28 Ekim Çarşamba günü ilk bölümüyle başladı. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen program, Kesanonline.com ile kesanonline youtube ve facebook hesaplarından da canlı yayınlandı.
Saat 11.00’de başlayan programın ilk konukları Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşan’dan AK Parti’li Üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ve CHP’li Üyeleri Erdoğan GümülcineliSezgin Gündoğdu oldu.

Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde AK Parti iktidarı

Toplantının ilerleyen bölümlerinde Köylere Hizmet Götürme Birliği uzun uzun konuşuldu.
Keşan KHGB Encümeni’nde CHP’li bir üye olmamasının, İl Genel Meclisi üyeleri arasında bir uzlaşı ve başka bir sebeple mi belirlendiği sorusuna cevap veren İsmail Keleş, bunun bir seçim ile belirlendiğini, yapılan seçimlerde de muhtarların büyük bölümünün kendilerine görev verdiğini dile getirerek, bu seçime saygı duyduklarını ifade etti. Gümülcineli de “Gönül arzu ederdi ki KHGB’nde temsilcimiz olsun. Ancak genel iktidarın yansıması gibi görünüyor. Biz yine de tüm muhtarlarımıza ayrım yapmadan ve alınganlık göstermeden aynı oranda hizmet ediyoruz.” dedi. Konuyla ilgili söz alan Halil Bayazıt da, seçimlerin ardından üyeler arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığına vurgu yaparken, seçimin ardından yalnızca hizmet için yarışıldığını dile getirdi.

“Ortak amaç doğrultusunda, rozetleri çıkarıp çalışıyoruz”

Edirne ile ilgili konularda karar alınırken AK Partili ve CHP’li üyelerin birbirlerine muhalefet olup olmadıkları sorusu basın mensupları tarafından kendilerine yöneltilen üyeler, birlik ve beraberliğe işaret etti.
 Erdoğan Gümülcineli, İl Genel Meclisi üyeleri arasında bir uzlaşı olduğunu, itiş kakışın fayda getirmediğini bildiklerini ve kararların yüzde 95’lk bölümünün ortak alındığını söyledi. Sezgin Gündoğdu da bu konuda Gümülcineli‘yi destekleyici şekilde konuşurken, ayrıca muhtarlar ile düzenli olarak toplantı yapmaları gerektiği görüşünü de dile getirdi. Halil Bayazıt ise Edirne İl Genel Meclisi üyelerinin çoğunluğunun CHP’li olduğunu kaydederek, şimdiye kadar sonucu sorunlu biten bir oylama olmadığını, ortak amacın hizmet olduğunu belirtti. İsmail Keleş de, amacın hizmet etmek olması nedeniyle İl Genel Meclisi’nde parti rozetlerinin çıkartıldığını kaydetti.

İl Genellerin maaşları

İl Genel Meclisi üyelerinin samimi cevaplarının ardından konu, maaşlara taşındı. İl Genel Meclisi üyelerinin maaşları ve İl Genel Meclisi başkanlarına bazı özel derneklerde yönetim kurulu üyeliği verilerek daha fazla maaş almasının sağlandığı ile ilgili soruyu ilk olarak Erdoğan Gümülcineli cevapladı. Maaşların oturum başına alındığını bildiren Gümülcineli, ancak CHP grubunun böyle bir görevde bulunmadığını söyledi. İsmail Keleş de maaşların oturum başına alındığını, Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez’in Süt Üreticileri Birliği Başkanlığı görevini yürüttüğünü, bunun dışında AK Parti grubunun maaş ile bu işi yapan üyesi olmadığını dile getirdi.

‘Aslan payı’ yeterli mi?

Toplantının ilerleyen bölümlerinde ise bütçe ele alındı. Sık sık ‘Aslan payı Keşan’a’ ifadeleri ile gündeme gelen bütçenin yeterli olup olmadığı ve bir sonraki yıl bütçesini nasıl şekilleneceği sorusuna yanıt veren İsmail Keleş, yeni dönem için toplantıların henü başlamadığını, 2020 yılında İl Özel İdaresi’ne 90 milyon TL, bütçe dışında bakanlıklar tarafından gönderilen 106 milyon 500 bin TL ile birlikte bütçenin toplamda 196 milyon 500 bin TL olduğunu söyledi.  Halil Bayazıt da, Keşan’a verilen 2 milyon 586 bin TL’lik ödeneğin, bahse konu 196 milyon 500 TL’lik bütçeden değil, 14 milyon 500 bin TL’lik ödenekten alınan pay olduğu bilgisini de paylaştı. Bayazıt, bu anlamda Keşan’a ayrılan bütçenin iyi bir bütçe olduğunu da vurguladı. Daha sonra söz alan Erdoğan Gümülcineli, “Aslan payı” ifadesine karşı olduğunu dile getirerek, Edirne’nin bir bütün olduğunu, nüfusa göre bütçe ayrıldığını, kimsenin hakkını yiyecek durumda da olmadıklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu