Haberler

Öğrenciler sınava yanlarında bir kişi ile gelebilecek, veliler okul bahçesine alınmayacak

20 Haziran’da gerçekleştirilecek LGS oturumlarına Keşan’da girecek öğrenci sayısı belli oldu. Maskeli ve dezenfektanlı sınavda, Keşan’da 1.225 öğrenci ter dökecek.

Resmi ve özel okul olmak üzere toplam 21 okulda gerçekleştirilecek sınavda, öğrenciler kendi okullarında sınava girecek. Türkiye’de gerçekleştirilecek LGS’ye, Keşan’da 21 okulda 1.225 öğrenci girecek.

MEB’den yapılan açıklamada, öğrencilerin sağlığını korumak adına gerekli tüm önlemlerin üst düzeyde alındığı belirtildi. Sınava girişte öğrencilere maske verilecek, el dezenfektanları olacak, sosyal mesafeye uyulacak. Sıralar 1.5 metre kuralına göre düzenlendi.

Sınavda uygulanacak kurallar

Daha önce, sınavdan bir saat sonra öğrencilere yapılan soru kitapçıklarının dağıtımı, olası bir kargaşaya olanak verilmemesi için 22 Haziran Pazartesi günü velilere teslim edilecek, ayrıca soru kitapçıklarını dağıtan görevliler eldiven kullanacak. Öğrencilerin sağlığı için veliler, okul bahçesine girmeyecek. 
Buna göre, öğrencilerin sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlanacak ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alınacak. Öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde, bekletilmeden okul bina ve salonlarına alınacak.

Öğrenciler, sınav salonlarına tıbbi maske ile girecek. Yerlerine oturduklarında diğer öğrenciler ile aralarında sosyal mesafe sağlandıktan sonra isteyen öğrenci maskesini çıkararak sınava devam edebilecek. Gerek birinci oturum sonunda gerekse sınav bitiminde, tüm öğrenciler aynı anda dışarı çıkarılmayacak.
Binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla gerekirse sınıf sınıf olmak üzere sosyal mesafeyi koruyacak şekilde öğrenciler gerekli önlemler alınarak sınav salonu ve binadan çıkartılacak. 
Öğrencilerin, iki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uyacakları şekilde gerekli tedbirler sınav görevlileri tarafından alınacak.
Öğrenciler, okul koridorları ve okul bahçesinde maskelerini çıkaramayacak. Sınavda verilecek 45 dakikalık arada hava koşulları bahçeye çıkmaya uygun değilse, okulun sınav olmayan koridor, boş derslikler, spor salonu, yemekhane gibi bölümlerinde öğrencilerin arayı sosyal mesafeyi koruyarak geçirmeleri için yedek gözetmenler görev alacak. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu