EkonomiGündem

Oda Başkanı Çakmak, esnafın kredi borçları için devlete destek çağrısı yaptı

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yeni varyantlar ile hayatımızdan bir türlü çıkmayan koronavirüs pandemisi hayatın her alanını etkilemeye devam ediyor. Özellikle ekonomik anlamda derin yaralar açan ve her gün de büyümeye devam eden sorunlar esnafın belini bükerken, Keşan Lokanta Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak devletten yardım beklediklerini açıkladı.

Sözlerine “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Keşan’ımızdaki esnaflarımızın korona belasının verdiği ekonomik sıkıntılar yüzünden bir türlü yüzü gülmüyor. 2019 yılında başlayan korona yasakları tüm esnaflarımıza ekonomik hayatı ve evdeki geçimleri felç etti. Hala ülkemizde günde 200 kişi korondan ölüyor. Esnaflarımız korona endişesinden ya işlerini küçültüyor yada kapatmayı düşüyor. ekmek teknesinin kapanması ne demektir tahmin ediniz.” sözleriyle başlayan Çakmak, esnafın zor durumda olduğuna işaret etti.

Esnaf bitti korona bitmedi bitmek bilmiyor

Esnafa bu zamana kadar verilen kredi ve desteklerin artık tükendiğini ifade ederek açıklamasına devam eden Çakmak, “Korona belasının çabuk geçeceğini düşünen esnaflarımız değişik zamanlarda krediler kullanıp günü kurtarmayı düşündü. Alınan krediler devletimiz tarafından ertelendi ve yapılandırıldı. Fakat zaman su gibi akıp gitti. Yapılandırmaların ertelemelerin zamanı geçti gitti. Fakat korona bitmedi. Esnaflarımız devletimizin desteğini bekliyor. O zaman işte şimdi bu zamandır.” diyerek taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Günü geçmiş takipteki kredi borçlarının faizleri silinsin.
  • Kalan borçlar 5 yıl faizsiz taksitlendirilsin.
  • Bağ-Kur ve sigorta primlerine %50 indirim gelsin.
  • Esnaflarımızın elektrik, su , doğalgaz vb. gibi ödemeleri ne %50 indirim yapılsın.
  • Esnaflarımıza 10 yıl vadeli 50.000 tl faizsiz kredi verilsin.
  • İş yeri kira stopajları kaldırılsın.

Son olarak durumun farkına varılmasını istediğini kaydeden Hüseyin Çakmak, “Esnaflarımıza bu desteklerden iyileştirme yapılmazsa esnaflarımızı iyi günler beklemiyor. Devletimizin esnaflarımızı koruma ve kollama görevini yapacağına inancımız tamdır. Unutmayalım ki esnaflarımız devletimizin kılcal damarlarıdır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu