GündemKeşan

Mustafa Helvacıoğlu, Ankara temasları ilgili bilgi verdi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,16-17 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiği Ankara temaslarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Keşan’daki TOKİ faaliyetlerinden, huzur evi ve engelsiz yaşam merkezi alanındaki hazırlıkla dair bir çok konuda açıklama yapan Helvacıoğlu, “Mali disiplini bozmuyoruz. 2021 yılı sonunda 50 milyon TL hibe desteği almış olacağız.” dedi

Basın toplantısında gazetecilere konuşan Helvacıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı, TOKİ ve Türkiye Belediyeler Birliği’nde görüşmelerde bulunduğunu, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ı ziyaret ettiğini kaydetti.

“20 Ağustos’ta Kent Müzemizin restorasyon ihalesine çıkıyoruz”

2 gün boyunca Ankara’da temaslarda bulunduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızı ziyaret ettim. Konumuz kent müzemizdi. Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan, Müzeler Genel Müdürümüz Gökhan Yazgı, Müzeler Genel Müdür Yardımcımız İsmail Karaman’la ile görüştük. Kent Müzesi konusundaki gelişmeleri paylaştım. Dünkü Keşan’ı, bugünkü Keşan’ı, yarınki Keşan’ı hafızlarda yaşatmak istiyoruz. 20 Ağustos’ta Kent Müzemizin restorasyon ihalesine çıkıyoruz. Bunun ardından bakanlığımızın talimatıyla Edirne Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz, Kültür İl Müdürlüğümüz ve Keşan Belediyesi ortak protokol ile müzemizin içini donatacağız. Projemizin 3. ayağı ise bahçe düzenlemesi ve Hastane Caddesi’nin yeniden yapılması. Müze konusunda çalışmalarımız katalog haline geldi. Keşan Belediyemizin vizyon projelerinden olan Keşan Kent müzemizle ilgili çalışmalarımızın süreçleri hakkında istişarelerde bulunduk. Müzemizin; peyzaj düzenlemesi, tefrişat ve restorasyon çalışmaları için destek protokolü onayı aldık. 2022’nin sonuna kadar inşallah önemli gelişmelere şahit olacağız.” dedi.

“Sosyal konut konusunda TOKİ’de görüşmelerde bulunduk”

Daha sonra Türkiye Belediyeler Birliği’ni ziyaret ettiğini ifade eden Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Birol Ekici ile görüştük. Türkiye Belediyeler Birliği’nin ‘Genç Dostu Şehirler’ fikir ve proje uygulama yarışmasına projemizi teslim ettik. Bu yarışmaya sadece 200

belediye katıldı. Bunlardan birisi Keşan Belediyesi. Proje masamız tarafından hazırlanan ‘Keşan’ın gelişiminde benim de rolüm var’ projemizle yarışmada biz de varız. Yarışmada iddialıyız. Gençlerimizi şehir ile bütünleştirmek istiyoruz. Şehrin dinamikleri gelecek nesil olmalı. Yarışmanın ödül töreni 24-25 Ağustos tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek. Türkiye Belediyeler Birliği ziyaretimizin ardından TOKİ’yi ziyaret ettik. TOKİ Başkan Yardımcımız Mustafa Levent Sungur ile görüştük. TOKİ’de sosyal konut projemizi hayata geçirmek üzereyiz. İmar yapımızı yeniledik. 1 ay sonra Yeni Mahalle’de konut alanları oluşuyor. Üniversite bölgesinde TOKİ eliyle sosyal konut planladık. Bu konuda görüşmelerde bulunduk. ‘Tapuyu getirin başlayalım’ dediler. Ayrıca kent meydanı çalışmamızın hazırlıkları bitmek üzere. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili Ankara’dan, TOKİ’den bir heyet gelecek. Bu heyet köy garajının ve Atatürk Parkı’nın olduğu alanda planlamalar yapacak, nasıl bir proje yapılacağı konusunda çalışmalara başlayacak. Şehre yakışan bir meydan kazandırma niyetimiz 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılında hayata geçirmek istiyoruz. Göreve gelirken vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz.”

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda ziyaretlerde bulunduk”

Ziyaretler kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, “Burada Erikli-Koruklu arasındaki çöplüğün rehabilitasyonu konusunda görüşmelerde bulunduk. Saros Körfezi’ndeki çöplerin söz konusu alana atılması bir faciaydı. Bunu önlemek için GÜNEKAB ile çalışmalarımız devam ediyor. Çöp sorununu sıfıra indireceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızdan yine hibe aldık. Bunun kullanılabilmesi için Bakanlığımızla irtibat halindeyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mıza geçtik. Keşan’ımızın huzur evi, engelsiz yaşam merkezine ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Keşan’da 40 dönümlük alanda engelsiz yaşam merkezi olması için etüd çalışmalarına başladık. Bakanlığımıza bu konuda 1 ay sonra uygun bir alan olacağını ve bu konuda bir çalışma yapılması gerektiğini ilettik. Çok kısa zamanda engelsiz yaşam merkezi kurulması için Ankara’dan bir heyeti misafir edeceğiz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Faik Yıldırım konuyla ilgili talimatları verdi. Son çalışmalarımızla 40 dönümlük bir yer ayırdık. Engelsiz yaşam merkezi ile yüzler gülecek, gereksinim duyulan tüm ihtiyaçlar karşılanacak. Amacımız engelli bireylerimize ev dışında yaşam alanı sunmak.” şeklinde konuştu.

“Keşan’ımızın gelişimi için hizmet üretmeye ve sunmaya devam ettik”

Açıklamasının devamında AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ziyaretlerde bulunduğunu söyleyen Helvacıoğlu, “Keşan’ımız için hayata geçirilecek olan proje ve yatırımların Ankara ayağındaki devam eden çalışmaları görüştük. Birlik ve beraberlik içerisinde Keşan’ımızın gelişimi için hizmet üretmeye ve sunmaya devam ettik. Kıymetli vekilimize de ilgi, alaka ve destekleri için buradan teşekkür ediyoruz. Daha sonra Vekilimiz ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza geçtik. Burada Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Ahmet Dilsiz ile görüştük. Gençlik ve Spor Bakanımız Keşan ziyaretinde birçok yatırıma söz vermişti. 15-20 milyon TL’lik bir hibe sözü vardı. Atatürk Stadyumu’nu yenileme, kapalı spor salonu yenileme, 11 mahalleye 11 semt sahası, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 25 okulumuza basketbol potası çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızın açılışı yaklaşıyor. Bakanlığımızda açılışını Spor Bakanımızın yapmasını planladığımız yatırımların tamamlanması öncesinde son değerlendirmelerini yaptık.” diye söyledi.

“Cumhur İttifakı’nın vizyonunu ortaya koyuyoruz”

Keşan’ı yaşanabilir bir kent havasına sokmak için çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzdeki Eylül ayında dönemimizin yarısına geliyoruz. Bir basın toplantısında neler yapacağımızı anlatacağız. Söz verdiğimiz 106 projemiz var. Çalışmalarımız komşu belediyelerimize, il belediyemize göre iyi gidiyor. Cumhur İttifakı’nın vizyonunu ortaya koyuyoruz. Mali disiplini bozmuyoruz. 2021 yılı sonunda 50 milyon TL hibe desteği almış olacağız.”

Helvacıoğlu, Ankara’daki ziyaretlerde desteklerini esirgemediğini belirterek Aksal’a teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu