BölgeKeşanSektörel

Mustafa Çakır, Ahilik Haftası’nda ziyaret ettiği pazar yeri esnafının sorunlarına dikkat çekti

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, “Ahilik Haftası” kapsamında pazarcı esnafı oda üyelerini, Yönetim Kurulu üyeleri Aşkın Pınar, Faruk Nafiz Kılıç, Cihat Demirkıran, Nedim Yaman ile birlikte ziyaret etti.

Mustafa Çakır, ziyaretler hakkında bilgi verdiği açıklamasında, hem Ahilik Haftası’nı kutladıklarını hem de pazar esnafının sorunlarını dinlediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Dört mevsim ekmek parasının peşinden koşan, emeğinin, alın terinin mücadelesini veren oda üyelerimizden pazarcı esnaflarımızı, yönetim kurulu üyelerimizle ziyaret ederek sorunlarını diledik. Mesleğe uzun yıllarını veren duayenlerimizi de ziyaret edip hal ve hatırlarını sorduk. Bu ziyaretlerimizde bir çok sorunlarımızın olduğunu gözlemledik. Mesleğini dededen toruna devam ettirenler olduğu gibi, sıkıntılı günler yaşayıp işlerinde mutsuz olanlar da vardı. ‘Başka işimiz olmadığı için bu işi mecburen yapıyoruz’ diyenlerle de karşılaştık.”

Esnaf pazaryerine kamera sistemi istiyor

Sorunlar dile getirildiğinde pazarda güvenlik konusunun öne çıktığını ifade eden Çakır, “Sorunların en başını kamera sistemi almış. Üyelerimiz pazarda artan kap kaçlardan çok rahatsız, mutlaka kamera sisteminin olmasını talep ediyorlar. Zabıta denetiminin artırılması ve pazar toplanıncaya kadar da ayrılmamasını talep ediyorlar. Vergisiz, kayıt dışı çalışanlarla mücadele edilmesini istiyorlar. Lavabo ihtiyaçlarını karşılayabilecek yerin temiz ve kullanışlı olmasını istiyorlar. Semt pazarlarında da lavabo ihtiyaçlarını giderecek çözüm arıyorlar.
Semt pazarlarında sokakların darlığına bir de başıboş bırakılan araçlar eklenince, pazar esnafımız büyük zorluk yaşatıyor. Semt pazarları mahallelerin kalpleridir. Halkımız rahat alış veriş yapma ihtiyacı duyar. Bunun adresi de; güler yüzüyle, sevgi ve saygı ile mücadelesini sürdüren esnafımızdır. Zincir marketlerle her sokak başında pazarcı esnafımız da mücadele ediyor, nereye kadar?
Buradan halkımıza sesleniyoruz; ucuz taze ürün yalnız esnafımızdadır. Duyarlı olmaya davet ediyoruz. Esnafımıza sahip çıkalım, koruyalım.”

“Pazaryerinin üzerinin kapatılmaması üyelerimizi çok üzüyor”

Her hafta cumartesi günleri kurulan Keşan halk pazarının üzerinin kapatılması konusunun da esnafın değişmeyen gündemi olduğunu kaydeden Mustafa Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Acilen çözülmesi gereken sorunumuz tabi ki Cumartesi pazarının, pazar yerimizin üzerinin kapatılması.. Ne zaman kapanacağı sorusu hâlâ cevabını bulamadı. Bu durum üyelerimizi çok üzüyor. Esnaflarımızın çoğunluğu buradan başka yere taşınmaya sıcak bakmıyor. ‘Bizler pazarlarda kiracıyız, mal sahibi Belediyemizdir. Bizlerin daha rahat ve güvenli, tezgâhlarımızın üzerlerinin yazın sıcaktan, kışın soğuktan korunacağının geleceği günlerin yakın olmasını istiyoruz’ diyorlar.
Bu konuda Belediyemize güvenleri tamdır. Zaten ekonomik şartları, mücadeleler, olağan hale geldi. SGK primleri, akaryakıta gelen zamlarla mücadele, bankaların esnafımıza kredi kullanmada çıkardıkları zorluklar hiç bitmiyor.
Ne olacak bu pazarcı esnaflarımızın sorunları? Sabahın karanlığında başlayan, akşamın karanlığına kadar süren, kışın soğuğunda, yazın sıcağında, üzerlerine yağan yağmurla ıslanan, kendinden önce tezgâhındaki malını koruyan, emeğiyle ekmek mücadelesi veren esnafımızın korunması gerekiyor.
Onlar ne mi istiyor? İşlerinde biraz huzur, hak ettikleri sevgi ve saygıyı görmek istiyorlar.”

Açıklamasının sonunda, oda üyesi pazar esnafına gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür eden Çakır, “Birlikteyiz, güçlüyüz. Odamızı Birlikte yönetiyoruz. Tüm esnaflarımıza, hayırlı bereketli, bol kazançlı günler diliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu