Siyaset

CHP’li belediye başkanlarından İl Kongresini sarsan sert eleştiriler

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan:
“Aydınlıktan ayrılanların, karanlık güçlerle kol kola giren ve hatta diz dize oturanların, bu partide yeri olamaz. Edirne siyasetinden mafyayı temizleyeceğiz..”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan:
“Kendi gözündeki merteği görmeyen alemin gözündeki çöpü görürmüş. Evet 2024’te çok şeyi değiştireceğiz bu ilde. Yönettikleri yerleri aile çiftliği haline getirenleri değiştireceğiz..”

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ın CHP Edirne İl Kongresi‘nde kürsüden yaptığı konuşma, kongreye damga vurdu.

Konuşmasında, belediye başkanlarının parti politikalarını sahada birebir yansıtan, anlatan ve halkla doğrudan temasta bulunan temsilciler olduğunu belirten Becan’ın, isim vermeden yaptığı eleştiriler ve kullandığı ifadelerle Gürkan’ı hedef aldığı öne sürüldü.

Becan: “Şapkayı önümüze koyup düşünelim. Sorumluluk hepimizin”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Edirne’de oyların arttığına ancak milletvekilliği seçiminde düştüğüne vurgu yapan Becan, “Edirne’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçtiğimiz yıllara oranla, sayın genel başkanımızın aldığı oy yükselirken, milletvekilliği seçimindeyse partimizin oyu aynı yükselişi maalesef yakalayamadı. Evet, genel seçimlerde AKP yalan ve iftira dolu propagandalar yürüttü, peki biz buna karşı Edirne’de ne yaptık? Çuvaldızı başkasına batıralım tamam ama şapkayı da önümüze koyup bir düşünelim. Ortaya çıkan sonuçların sorumluluğu hepimizindir. Ben bu partinin bir neferi ve aynı zamanda bir belediye başkanı olarak üzerime düşen sorumluluğun farkındayım. Çok iyi biliyorum ki, partimizin politikalarını halkla buluşturacak olan yerel yönetimler, şehirlerine yaptıkları hizmet ve çalışmalarda gerekli dinamizmi göstermezlerse, halkımızın da partimize göstereceği teveccühün azalması kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı. 

Becan: “Edirne siyasetinden mafyayı temizleyeceğiz”

Konuşmasında; belediye başkanlarının, partinin politikalarını sahada birebir yansıtan, anlatan ve halkla doğrudan temasta bulunan temsilciler olduğunu belirten Becan; “Cumhuriyet Halk Parti’li olduğunu unutup, Trakya’nın başkenti Edirne’mizde neyi temsil ettiklerinin farkında olmayan yöneticilerden kurtulmanın zamanı gelmiştir. Ülkemize adalet ve demokrasiyi getirmek tutkusuyla bunu savunan ve bunun için mücadele eden partimizde Edirne’de, ‘her şeyi ben belirlerim’ hastalığına yakalanmış, örgütümüzü hiçe saymış, ‘bu partinin her dinamiği benim varlığımı, benim koltuğumu destekleyecek, beni desteklemezse üzerini çizeriz gider’ diyenler, kendilerinin gittiğinin farkında değiller. Aydınlıktan ayrılanların, karanlık güçlerle kol kola giren ve hatta diz dize oturanların, bu partide yeri olamaz.” dedi.

“Sizlere bugün, bu kürsüden söz veriyorum. Edirne siyasetinden mafyayı temizleyeceğiz. Nokta!” diyen Becan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzgünüz ama içinde bulunduğunuz zırh artık aldığımız darbeleri gizleyemiyor. Sizi dev gibi gösteren aynalar artık paramparça. Değişimciler üzülecek ama Edirne’de değişecek tek şey, Edirne’nin kendisine sunulmuş bir emanet olduğunu unutanlar olacaktır. Çünkü halka rağmen siyaset olmaz, onu da 2024 yılında görüşeceğiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde çalıştık, daha çok çalışacağız. Yaptık daha çok yapacağız, başardık yine başaracağız.”

Gürkan: “2024’te Edirne’de çok şeyi değiştireceğiz”

Kongrede söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, belediye başkanlarının “seçimlere müdahale ettiği” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Edirne’de bazı CHP’lilerin Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde başka partiler adına çalıştığını iddia eden Gürkan, “Sosyal medyada ‘Bir oy Kemal’e bir oy Meral’e’ kampanyası yaptılar. Bunları ne yapacağız, yok mu sayacağız.” eleştirisinde bulundu.

Gürkan: “Yönettikleri yerleri aile çiftliği haline getirenleri değiştireceğiz”

Gelecek yıl yapılacak seçimlerde Edirne’de birçok şeyin değişeceğini ifade eden Gürkan, “Kendi gözündeki merteği görmeyen alemin gözündeki çöpü görürmüş. Evet 2024’te çok şeyi değiştireceğiz bu ilde. Ben de değişebilirim, herkes de değişebilir, her şey de değişebilir. Yönettikleri yerleri aile çiftliği haline getirenleri değiştireceğiz. Baba oğul, eş, kardeşi dolduranları değiştireceğiz. Arkadan iş çevirenleri değiştireceğiz. CHP’liliğe yakışmayan işler yapanları değiştireceğiz. Kısacası değişim mi; hadi değişim.” diye konuştu.

Gürkan: “Belediye meclis üyeleri dahil ön seçimle belirleyelim”

Konuşmasında, Edirne’de kongre sürecinin sona erdiğini kaydeden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Geçmiş yıllara oranla oylarımız düştü. Oylar yükselirken de, düşerken de neler yaptık? Maalesef CHP’li olarak hepimizin vazgeçemediği bir alışkanlık var. Kendimiz seçilirken atama olursa ses çıkarmıyoruz ama seçerken mutlaka ön seçim, çarşaf liste istiyoruz.
İster üyelerle, ister delegelerle ön seçim yapalım; hodri meydan. Edirne’de, Uzunköprü’de de, Lalapaşa’da da, nerede olursa tümünde belediye meclis üyeleri dahil ön seçimle belirleyelim. Mademki örgütümüz bunu istiyor, başımızın üstünde; ben hazırım”
dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu