Gündem

Müsilaj tehlikesinin de dikkate alındığı Saros’ta en yoğun yaz sezonu bekleniyor

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yaklaşan yaz sezonu öncesinde mücavir alanlar içinde kalan sahiller hakkında son durumu değerlendirdi. Marmara’dan çıkan müsilajın potansiyel tehdit oluşturduğu Saros Körfezi’nde bu sene büyük yoğunluğun yaşanacağını kaydeden Başkan Helvacıoğlu, “Tüm zamanların en kabalık yaz sezonunu bekliyoruz” dedi.

Temmuz ve Ağustos’ta yoğunluk

Yeni normalleşme ile beraber Saros Körfezi’nde turizm hareketliliğinin şimdiden başladığını ve önümüzdeki aylarda tüm zamanların zirvesinin yaşanacağını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Temmuz ve Ağustos aylarında yoğunluğun zirvede olmasını bekliyoruz. Okulların açık olması ve sınavlar sebebiyle yüzde 40 yoğunluk bekliyoruz, okulların erken açılması söz konusu olmaz ise, Eylül’de de sezonun devam edebileceğini düşünüyoruz ve buna göre hazırlıklar yaptık. Tüm zamanların en kalabalık yazını bekliyoruz; çünkü 15 aydır herkes çok sıkıldı, yoruldu ve insanların psikolojileri bozulmak üzere, ekonomik anlamda da sıkıntılar yaşadık.” dedi.
Saros Körfezi’nin Trakya ve İstanbul’a en yakın tatil noktası olması nedeniyle, yoğunluk beklentisinin daha da arttığını kaydeden Helvacıoğlu, “Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül olmak üzere 4 aylık süre için mücavir alanlarımızda hazırlıklıyız. Su, temizlik, ilaçlama ve ulaşım gibi hizmetlerimizle, Yayla ve Erikli’deki cep belediyelerimizle beraber öngörülerimizi oluşturduk. Altyapı eksikliklerimiz de olsa, elimizden geleni yaptığımızı ve tedbirleri aldığımızı herkesin bilmesi lazım.” diyerek Keşan Belediyesi’nin gerekli hazırlıkları yapmakta olduğunu ifade etti.

“Müsilaj için planlama yapıyoruz”

Öte yandan Marmara Denizi’nin kabusu haline gelen ve akıntı ile birlikte Kuzey Ege’ye kadar ulaşan deniz salyasının Saros’da görülmediğini ancak tehlike yaratma potansiyeli olduğunu söyleyen Başkan Helvacıoğlu, “Müsilaj tehlikesi şu anda yok ama olmayacak anlamına da gelmiyor; çünkü Marmara Denizi’nin bir bağlantısı da Saros Körfezi. Bize ulaşması mümkün.” diyerek; “Marmara Denizi’ni üzen deniz salyası bize de gelirse, önlemleri nasıl alacağımız noktasında valilik ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla planlıyoruz. Bakanlık, Marmara Denizi’nde konuyla ilgili müthiş mücadele ediyor, oradaki tecrübeleri ile eğer müsilaj buraya da gelirse belediyemiz ve İl Özel İdaresi ile mücadele ederiz.” diyerek gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.

“Farkında olalım, mavide kalalım”

Son olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son koronavirüs risk haritasına göre Edirne’nin maviye dönmesine de değinen Mustafa Helvacıoğlu, dünkü vaka artışının tedbirlere uymaya devam etmek açısından uyarı niteliğinde olduğunu vurgulayarak, “Farkındaysanız son günde hasta sayımız biraz yukarı çıktı. Bizi endişelendirmedi ama tedbirleri elden bırakmamamız gerektiğine sevk etti. Pandemi bitmiş gibi davranıyoruz şu anda ve çok tehlikeli bir yaşam şeklimiz oldu. Tedbirler bizi Türkiye’nin en iyi illeri arasına soktu. Şu anda maviyiz, 15 aydır hiç mavi olmamıştır. Mavi kalmak bize her anlamda fayda getirececek bunun farkında olalım, mavide kalalım.” çağrısı yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu