Genel

Muhtar Kantar, nakil öğrencilerin ulaşımı konusunda yetkililere seslendi: “Yalvararak mı araç tahsis ettirelim”

Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, boşaltılan İnönü İlkokulu’ndan, Kurtuluş İlkokulu’na sevk edilen öğrencilerin ulaşım sorununa dikkat çekti. Özellikle okula yeni başlayan çok küçük yaştaki öğlencilerin bodrum katta ve penceresiz bir sınıfta eğitim göreceklerini belirten Kantar, her iki sorunun da öğrencilerin tehlikeye girmesine sebep olacağını belirterek, ” Çocukların anne ve babaları isyan ediyor. Bunu birilerinin çıkıp açıklamasını istiyorum.” dedi.

“Çocuklar yaya olarak 3 ana cadde üzerinden geçecek”

Şimdiye kadar Yenimescit Mahallesi’ne en yakın olan okul olan İnönü İlkokulu’nun boşaltılması sebebiyle, mahalledeki anasınıfı, 1. ve 2. sınıf öğrencileri, alınan kararla birlikte yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunan Kurtuluş İlkokulu’na sevk edildi. Önümüzdeki pazartesi başlayacak yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde çocukların özellikle de ulaşım noktasında büyük tehlike altına gireceklerini belirten Kantar, alınan karara itiraz etti. “Süreç bize şimdiden bazı problemler yaşatmaya başladı.” diyen Kantar, “Bu sıkıntıların başında da anaokulu, 1. ve 2. sınıf çağındaki çocukların durumu geliyor. BU öğrencilerimiz Kurtuluş İlk Okulu’na sevk edildiler; ama bu okul bize yaklaşık 1 kilometrelik mesafede, Kısmet, Kışla, Levent, Leylak Sokaklar gibi yerlerde ikamet eden öğrencileri araç geçişlerinin yoğun olduğu caddelere yaya olarak göndermek büyük tehlike. Eğer bu çocuklar başka okula taşınacaklarsa, en uygun okul Ali İhsan Çuhacı İlkokulu olmalıydı.” derken; “5,6,7 yaşındaki çocuklar 1 kilometre kadar yol yürüyecek ve aynı zamanda 3 tane ana caddenin üzerinden geçecek. Allah korusun bu çocukların herhangi bir kaza ile karşılaşmamaları mümkün mü? Bu çocukların mahallelerine çok daha yakın başka bir okul da mevcutken neren burayı düşünmediniz?” şeklinde konuştu.

“Çocuklara bodrum katta sınıf ayrıldı. Sınıflar kokuyor!”

Öte yandan çocukların ulaşım sorununun yanında sevk edildikleri Kurtuluş İlkokulu’nda bahse konu öğrenciler için ayrı bir sınıf açıldığını ve bu sınıfların fiziki durumunun çok yetersiz ve sağlıksız olduğunu ileri süren Kantar, şu ifadeleri kullandı: “Çocuklara bodrum katta sınıf ayrıldı. Burada herhangi bir temizlik olmadı. Bu sınıflar halen kokuyor. Buna rağmen çocuklar, bodrum katta bulunan ve hiç güneş almayan sınıflarda ders görecekler. Bu çocukları hastalığa mı, yoksa eğitime mi sevk ediyorsunuz? Çocukların anne ve babaları isyan ediyor. Bunu birilerinin çıkıp açıklamasını istiyorum.”

“Bu çocuklar para toplayıp, triportör üzerinde mi okula gidecekler? “

Son olarak gerek ulaşım gerekse eğitim şartları bakımından ailelerin korku içinde olduğunu belirten Fikret Kantar, “Gerekli düzenlemeler yapılmalıydı. Araç tahsis edilmeli; ama 3 kilometre uzaklık olmadan bunun da yapılmadığı söyleniyor. Şimdi bu çocuklar için biz kime başvuralım? Yalvararak mı araç tahsis ettirelim? Bu çocuklar aralarında para toplayıp, triportör üzerinde mi okula gidecekler? Koskoca Keşan gülünç duruma düşmez mi?” diyerek Kurtuluş İlkokulu’na öğrenci naklinin gerek öğrencilerin sağlıkları gerekse de ulaşım sırasında bir kaza ile karşılaşmalarından endişe duyduğu için tehlikeli bulduğunu ve okul seçiminin Ali İhsan Çuhacı İlkokulu’ndan yana kullanılması için kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu