Haberler

Muharrem İnce’nin 100 gün hareketi için, CHP’nin geçmiş dönem Edirne Milletvekili Rasim Çakır ne dedi?

CHP’nin eski Yalova Milletvekili ve 2018 yılı Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 37. Olağan Kurultayı’nın ardından, Ankara’da düzenlediği basın toplantısıyla “1000 Günde Memleket Hareketi”ni başlattığını açıklamıştı. Bu açıklamada, “1000 Günde Memleket Hareketi”ni; “Bizim başlattığımız hareket bir muhalefet hareketi değildir. Parti içi muhalefet hareketi hiç değildir. Amacımız umutsuzluğu yok etmek ve bir çıkış yolu göstermektir.” sözleriyle ifade eden İnce, Türkiye’ye yeni bir seçenek sunduklarını dile getirmişti.
Parti içinde İnce‘yi destekleyenler olduğu gibi büyük bir kesim ise eleştirmiş ve bu çıkışı doğru bulmamıştı.
7 Ekim 2020 Çarşamba günü Keşan FM’de yayınlanan “Bunu Konuşalım” programına katılan ve Moderatör Cavit Deniz‘in sorularını yanıtlayan CHP 22. ve 23. Dönem Edirne Milletvekili Rasim Çakır, İnce‘nin parti içindeki durumunu değerlendirerek, şunları söyledi:

“Muarrem İnce düştü bir yola. Katılıyor muyum? Katılmıyorum. Allah yolunu açık etsin. Ama hain de demem. Yarın Muarrem İnce 100 bin imza ile aday oldu, CHP’nin adayından fazla oy aldı. Siyasette olmaz mı? Olur. Mahallede ‘Hadi bakalım Muarrem İnce’ye oy ver’ demeyecek miyiz? Diyeceğiz. O zaman niye hain diyoruz.
Hoşgörülü, esnek, yumuşak, olumlu ve yapıcı olmak lazım. Çünkü süreç öyle bir süreç.
Bu milletin tarihi misyonu bize bir vizyon verdi. Dedi ki; ‘Ben zor durumdayım. Bu meseleyi çözün. Bu ülkeyi bu girdaptan çıkarın. Cumhuriyet gitti gidiyor. Demokrasi kalmadı.’ Milletin verdiği bu mesajı herkesin, <Sosyolist, sosyal demokrat, merkez, merkez sağ, liberal, ülkücü, sünni, alevi, Çerkez, Arnavut, Türk> doğru okuyup, doğru tanı koyması lazım. Bu işin temeli 12 Eylül’dür. Cumhuriyet’in temel ilkelerinin sarsıldığı, ötelendiği, örselendiği en birinci mesele 12 Eylül’dür. Her şey 12 Eylül’den sonra başladı ve bugün geldiğimiz noktada gençlerimiz memleketi terk ediyorlar. Gençleri ülkede tutamıyoruz. Yetiştirdiğimiz beyinler peşi sıra başka ülkelere çalışmaya gidiyorlar. Neden böyle bir beyin göçü var?”

https://kesanonline.com/chp-edirne-eski-milletvekili-rasim-cakirdan-dikkat-ceken-oz-elestiri/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu