GenelGündemSiyasetTarım

Milletvekili Akalın: “Bu enflasyonu durdurmadan verilen fiyatların hiçbir anlamı olmaz”

Çiftçinin üretim yapabilmesi için para kazanması gerektiği vurgusunu yapan İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, benzin ve motorinine gelen zamlarla beraber hububatta belirlenen fiyatların bir anlamının kalmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde buğday ve arpa fiyatlarını açıklamasının ardından, İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, belirlenen fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Üreticinin maliyetinin ortalama en az 9 bin 500 lira olduğunu ve buna göre fiyat belirlenmesi gerektiğini kaydeden Akalın; “10 bin liranın atında fiyat verilmemesi gerektiğini söylemiştik. Seçim çalışmaları sırasında da defalarca aynı şeyleri söyledik. Çiftçinin üretim yapabilmesi için para kazanması lazım ve bunun için de üreticilerin desteklenmesi lazım. Bütün dünyada bu böyle yapılıyor. Çevremizdeki bütün ülkelere baktığımızda çiftçinin nasıl desteklendiğini görüyoruz. Biz bunlardan farklı bir şey söylemiyoruz ve ülkemizde de çiftçilerimizin aynı şekilde desteklenmesini istiyoruz.
Pandemi sürecinde tarımın ne kadar önemli olduğunu anladık. Tarım bizim için milli güvenlik meselesi kadar önemlidir. Çiftçimizin tarım ve hayvancılık konusunda kesinlikle desteklenmesini istiyoruz.” dedi.

İki gün üst üste benzin ve motorine gelen zamlarla birlikte hububatta belirlenen fiyatın bir anlamı kalmadığını vurgulayan Akalın şunları söyledi:
“Bu yapılan zamlardan sonra bizim önerdiğimiz fiyatlar bile aşağısında kaldı. Ülkenin en büyük meselesi enflasyondur. Bu enflasyonu durdurmadığımız sürece çiftçiye veya asgari ücretliye ne fiyat verilirse verilsin eriyip gider. Belirlenen fiyatlardan ziyade ülkedeki enflasyon daha önemli. Bu enflasyonu durdurmadan verdiğiniz fiyatların hiçbir anlamı olmaz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu