GündemKeşan

Meydan projesi için “bilinmezlik hikayesi” diyen Kent Konseyi’nden Helvacıoğlu’na çağrı

Keşan Kent Konseyi ihale edilen Keşan Kent Meydanı için açıklamada yaptı. Projenin içeriğinin nasıl olacağının bilinmediğine vurgu yapılırken, önceki dönemde oluşturulan projelerde yapıldığı gibi Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na “halkın görüş ve önerileri alınmalı” çağrısı yapıldı.

Keşan Kent Meydanı ve Millet Bahçesi ile Millet Bahçesi’ne ait sosyal donatılar ihalesi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı TOKİ tarafından 1 Temmuz Cuma günü gerçekleştirildi. İhaleye katılan tek firma olarak kazanan firmanın evraklarıyla ilgili inceleme sürecinin başlarken, ihale şartnamesine göre; sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacağı ve yer teslim süresinin ise, 360 takvim günü olduğu belirtilmişti.
Süreç ile ilgili yeni gelişmeler beklenirken, Keşan Kent Konseyi takvim ve daha önceki kent meydanı projesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Keşan Kent Konseyi Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Hasan Karagöz, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapılacağı söylenen Keşan Kent Meydanı ile ilgili gerçekle ne kadar ilişkili olduğu bilinmeyen bir çok söylem ve söylentiler ortalık yerde dolaşmaktadır.” derken, daha önceki dönemlerde halkın oylamasına sunulan ve kabul edilen taslak üzerinden konuşarak, şu ifadeleri kullandı:

“Önceki proje oylamaya sunuldu, toplantı yapıldı”

“Daha önceki Belediye Başkanımız Mehmet Özcan zamanında da kent meydanı gündemdeydi. Hatta üç proje şehir merkezindeki reklam panolarında yayımlanıp internet üzerinden Keşan Halkının oylarına sunulmuştu.
Bunun üzerine Kent Konseyinin çağrısı üzerine Ticaret Sanayi odası toplantı salonunda Mahalle Muhtarları, Keşan’daki  tüm Mimar ve Mühendisler ile projeler tartışılmış. Oluşturulan raporlar Belediye Başkanına sunulmuş ve sonrasında Sayın Belediye Başkanı ile projeleri çizen Mühendislik  Bürosundan bir uzmanın katılımı ile Köşk Düğün Salonunda geniş katılımlı bir halk toplantısı yapılmıştı. Gerekli sunumlardan sonra projeler tartışılmış sonuçta üç projenin sentezinden dördüncü ve son derece değerli bir proje ortaya çıkmıştı.

O tartışmalar sonucunda oluşan dördüncü proje ;

 • Atatürk Orta Okulu tarafında bir amfi tiyatro olmalı,
 • Kent Müzesi ve kent kütüphanesi alanda yer almalı,
 • Altı iki kat otopark veya bir kat otopark bir kat kapalı çarşı, üstü meydan olmalı,
 • Sanat köşesi olmalı
 • İhtiyaca göre kafeterya olmalı,
 • Alan beton yığınından çok ahşap tarzı otantik bir görünümde olmalı,
 • Estetik yönüne özen gösterilmeli,
 •  Şehitlik Parkı, Şehitler Caddesi, İsmet İnönü cad. Dr.Tayyip Akalın Cad. Kazım Karabekir Cad. Tekel Meydanı, Demirciler Caddesi ve Kent meydanı kapsanacak şekilde çarşı merkezi yayalaştırılmalı, 
 • Atatürk Parkındaki doğal yapı korunmalı,
 • Köy garajındaki Petrol Ofisi mutlak kaldırılmalı,
 • Yöresel ürün satış noktası olmalı gibi daha bir çok görüş ve öneriyi içeriyordu.

“Bilinmezlik hikayesi”

Şu an yapılacağı söylenen Meydan Projesi Keşan Halkı için tam bir bilinmezlik hikayesidir. Oysa bu proje Keşan’ın ileriye dönük en az 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanmalıdır.”

Açıklamanın devamında, “Sayın Belediye Başkanımıza açık çağrımızdır!” diyerek devam eden Karagöz, “Keşan’da örgütlü olan tüm oda, dernek, sendika, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve ilgi duyan yurttaşların katılımı ile geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmeli ve bu toplantıya yapılması düşünülen projeyi çizen mühendislik bürosundan da birkaç uzmanın katılımı sağlanmalı, gerekli sunumlardan sonra halkın görüş ve önerileri alınmalıdır. Böyle bir etkinlikle katılımcı demokrasinin en güzel örneği de verilmiş olacaktır.” diyerek ortak karar vurgusu yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu