Sağlık

Meme kanseri farkındalığına dikkat çekmek için yaya geçidi pembeye boyandı

Keşan Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nin önündeki Nefes Yolu’nda bulunan yaya geçitleri bugün pembeye boyandı.

Ekim ayı kansere karşı bilinçlendirme kampanyasında kapsamında düzenlenen tören Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde bulunan yaya geçidinde yapıldı. Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım’ın da katıldığı etkinlikte, kanser önleme ve erken teşhisi konusunda bilinçlendirme çabaları görünür kılmak için yaya geçitleri pembe renge boyandı.


Programda konuşan ve Ekim ayı boyunca sürecek etkinliklerle meme kanserine karşı dikkat çekeceklerini dile getiren İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, “Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, dünyadaki 180 ülkenin 140’ında meme kanseri kadınlarda birinci sırada. Ülkemizde de her 4 kadın kanserinden 1’i meme kanseri ve ölümlerde de birinci sırada. Meme kanseri önceden teşhis edilirse, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Yapılacak şey çok basit. 20 yaşından sonra her kadının kendi kendine meme muayenesini yapabilmesi lazım, bilmiyorsa da İl Sağlık Müdürlüğü olarak kendi personellerimizle bir manken üzerinde bu muayenenin yapılacağına dair kaydı Youtube’a yükledik. Bunun dışında Sağlık Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi’ne ve aile hekimliklerimize de başvurulabilir. Muayene bu işin başını oluşturuyor. Aynı zamanda 2 yılda bir mamografi çektirmemiz gerekiyor, bunu da tüm 2. basamak hastanelerimizde ve kanser erken teşhis ve tarama merkezlerimizde yapabilirsiniz.” dedi.
Kanserde erken teşhisin önemine vurgu yapan Yıldırım, “KETEM’lerimize gelip, hem muayane olup mamografi çektirebilirsiniz. ‘Ya kötü bir şey çıkarsa’ diye düşünmemek lazım. Kötü bir şeyi erken teşhis edip tedavi etmek lazım ki daha kaliteli bir hayat sürelim” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise şunları söyledi: “Biliyorsunuz ki; Ekim ayı boyunca meme kanseri ile mücadele ayı. Bu farkındalığı, toplumun geneline yaymak amacıyla bugün bir araya geldi. Konu her ne kadar kadınlarımızın sağlığı ile ilgili olsa da biz erkeklerin de bu konuda bilinçlenmesi gerektiğine inananlardanız. Biliyorsunuz meme kanseri ile mücadelenin simgesi pembe renk. Bizler de dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önündeki Nefes Yolu’muzda bulunan yaya geçidimizi pembe renge boyayacağız. Yaya geçidimizden atılan her adımın erken teşhisin önemini hatırlatmasını istiyoruz. Nefes yolumuzun adı gibi kadınlarımızın da sağlıkla yaşamalarını istiyoruz.”

Meme kanserinin erken tanı ile önlenebilir olduğunun altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Her kanser türü için farkındalık oluşturmak istiyoruz. Ama meme kanseri kadınlarımızda en fazla görülen kanser çeşidi. Kadınlardaki kanserlerin %32’sini meme kanseri oluşturuyor. Her 9-10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Meme kanserine bağlı ölümler ne yazık ki %18’e kadar ulaşmış durumda. Sağlık Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü erken tanı için belirli periyodlarda muayene olmanın önemini vurguluyor. Hal böyleyken biz de hep birlikte; meme kanserine savaş açtık…! Bu savaşın bu yılki simgesi de “pembe yaya geçidimiz” olsun… İnşallah bu konuda birçok farkındalık oluşmasına vesile oluruz. Ben bu vesileyle; Tüm hemşehrilerime sağlık ve esenlikler diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ndeki yaya geçidinin bir bölümü meme kanseri farkındalığı için pembe renge boyandı.

Törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Sağlık İl Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Hakan Çetin, belediye başkan yardımcıları, Belediye meclisi üyeleri ve birim müdürleri ile daire amirleri katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu