Gündem

Mehmet Geçmiş: “Umutluyuz”.. Çöp sorunu Eylül ayında çalıştayda görüşülecek

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, özellikle yaz sezonunda sahil ve köylerde yaşanan çöp toplama sorunu hakkında konuştu. İl Özel İdaresi olarak eldeki imkanların talebi karşılayamadığını söyleyen Geçmiş, “Sorunların bir dahaki sezonda tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyecek projelerimiz var ” diyerek mağduriyetin giderilmesi için oluşturulacak çalıştaydan umutlu olduklarını dile getirdi.

“Nüfus 100 binlere ulaşıyor, hizmet yetersiz kalıyor!”

Yaz aylarında sahil yerlerinde ki nüfusun beklenenin üstüne ulaşması sebebiyle bölgeye konumlandırılan çöp konteynerlerinin yetersiz kaldığını ve yığılmalardan dolayı imkanların istenen düzeyde olmadığını ifade eden Mehmet Geçmiş, “Sahil köylerindeki nüfus yaklaşık olarak 400 ve 500 arasında, yaz aylarında ise 10 bin ve 50 bin, özellikle Mecidiye ve Erikli sahil köyleri 100 binlere ulaşabiliyor. Bizim yapmış olduğumuz çalışmalar ve önlemler ancak 500 ila 2 bin nüfus arasında; fakat o kadar yoğun bir yığılma var ki, bununla ilgili farklı yöntemler uygulamak zorundayız. Konuyla ilgili olarak Vali Bey ile de görüştüm. Bizim bunun altından bir tek İl Özel İdaresi ya da Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak kalkmamız mümkün değil. Çeşitli pansuman önlemler alıyoruz mesela; 25 kilogramlık 50 kilogramlık çöp konteynırları koyduk. Bunlarla ilgili araç aldık. Ama buna rağmen yetmiyor. Günde bir sefer bölgeye çöp kamyonu geliyor. Böldüğümüzde Keşan’ın 45 köyü var, 45 köyüne gittiğinde ya sahiller yada köylerimiz mağdur kalıyor. Tek araç yerine iki araç takviyesi yaptık, orayı iki araçla döndürüyoruz. Fakat bu da yetmiyor” ifadelerini kullandı.

“GÜNEKAB da sisteme dahil edilmeli”

Bizim çöp toplama konusundaki düşüncelerimiz 8 tane sahil köyü için, paydaşlarımız olan Köylere Hizmet Götürme Birliği, Belediyelerimiz, Kaymakamlarımız, Özel İdaremiz ile birlikte köy muhtarlarına da bu sürecin içine dahil ederek ayrı bir çöp toplama yöntemi uygulamamız gerekiyor. Hatta bununla ilgili GÜNEKAB’ı da bu işin içerisine katmamız gerekiyor. Çünkü onların da çöpe ihtiyaçları var. Çöpten elektrik üretiyorlar ve yeteri kadar da çöp gelmediğinden dolayı kendileri de bu konudan dolayı mustaripler. Artık bu sezonu bitirdik. Eylül ya da ekim ayında orada bir toplantı yapmayı hedefliyoruz. Paydaşlarla birlikte çözüm önerilerini ortak bir şekilde sunmayı, bu çözüm önerilerimiz de birlikte sorunları da bir dahaki sezonda tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyecek projelerimiz var. Biz paydaşlarımızı bir araya getirirsek ortak akıl ortak yatırımları yönlendirerek 8 köyümüzü ayrı bir yöntem uygulayarak bu sorunu çözebileceğimizi tahmin ediyorum. Oradaki tüm sorunu bir dahaki yıl tamamen kökünden halletmek gibi bir projemiz var” dedi.

“Çalıştaydan umutluyuz”

Eylül ve Ekim ayında yapılacak çalıştayla oradaki sorunu çözebileceğini belirten Geçmiş, “Biz de çok mustaribiz ve bu konuyla ilgili çok fazla şikayetler geliyor. Ama bu konuyla ilgili gelen şikayetleri de bir anda çözebilme şansına sahip değiliz. Çünkü orada 4 sefer çöp konteynırları dolup boşalıyor. Yani 1 seferde değil. Sabah bir doluyor, öğle bir doluyor, öğleden sonra, akşamüstü bir doluyor, sonra akşam 9 ile 10dan sonra bir defa daha doluyor. Yani günde 4 defa o konteynırlar doluyor. O 4 defa onları boşaltmak durumundayız. Bununla ilgili makinemiz nede tesisatımız nede konteynırımız mevcut. Bununla ilgili ortak bir çözüm önerileriyle çözeceğimizi tahmin ediyorum. Çünkü yani herkes çözmüş oradaki sorunu çözmek zorundayız. Çünkü oralar Edirne’nin yüz akı. Birde çevresel temizlik önemli çalışmalarımız içerisinde bulunmaktadır. Gerekli çalışmaları yapacağız. Zannedersem 2022 yılında bu olayı da çözmüş olacağız diye tahmin ediyorum. Ama bir çalıştayla herkese bir sorumluluk vererek bu işi çözmeye hedefliyoruz. Tek taraflı değil, herkesin müdahil olarak çözme taraftarıyız. Yani GÜNEKAB’ı bilen bu işin içerisine sokarak belli bir çözüm önerilerimiz ile çözeceğimizi tahmin ediyorum. Tabi en büyük ekonomik kaynağı biz ve GÜNEKAB, köylere hizmet götürme birliğinden vererek muhtarlarımıza sorumluluk vererek yerinde yönetimle bu işi çözeceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu