Haberler

Meclis yerli otomobile “hayır” dedi

Meclis toplantısının 4. gündem dışı maddesinde, AK Parti gurubunun önerisi ile üretim bandından çıkacak olan 82. yerli otomobilin Keşan Belediyesi adına satın alınması konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususu görüşüldü.

Konu hakkında söz alan AK Parti Grubu Sözcüsü Nehir Gergin, “Yerli araçları vaat edilen tarihlerde yollarda göreceğiz. O tarihe kadar Keşanımızı il olmaya daha da hazırlayacağız. 82 numaralı aracı da sembolik olarak Keşan’a kazandırmak istiyoruz. Bu araçtan belediyemizin bir tane edinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Keşan’ın yıllardır var olan il olma hayali devam ediyor. Belediyemiz olarak bir mesaj vermek istedik.” derken konuyla ilgili olarak söz alan Yakup Balcı ise Tekirdağ’ın da 59. Yerli otomobile talip olduğunu ifade etti ve il olma konusunda bir mesaj verdiklerine dikkat çekti.

Daha sonra konuşan CHP Gurubu Sözcüsü Feridun Tümer ise şöyle dedi: “Keşan 82. İl olmayı hak ediyor. Araç konusuna gelince milli bir aracımızın olması çok güzel. Ben diyorum ki; evet çok önemli, teşvik edelim. Ama bir çocuğu görelim baştan. Prototip var, fabrika yok. Sipariş de alınmaya başlanmadı herhalde. Açıldığında seve seve Keşan Belediyesi?ne alınır. İleriki meclislerde bu yetkiyi veririz. Belki de bizim süremiz yetmeyecek. Bunlar uzun süreli işler.”

CHP’li meclis üyesi Yüksel Alioğlu ise prototip olarak üretilen yerli araçlardan birinin satın alınmasını önerdi.

Bunun üzerine söz alan Helvacıoğlu, “Bu işe sahip çıkmak ve ülke birliği için hareket etmek lazım. Prototiplerden birine sahip çıkmak, çocuğu görelim gibi laflar doğru değil. Bu konuda yapılan espriler doğru değil. Cumhurbaşkanımızın döneminde üretildi diye çocukları görelim, test araçlarını versinler bunlar olmaz. Edirne Belediyemiz karar alarak birlik ve beraberliği ayakta alkışladı. Ben Keşan Belediye Meclisi’nin de bu konuyu kabul etmesini beklerdim. Bu söylemler hoş değil.”

İYİ Parti Sözcüsü Zafer Topçu ise yerli otomobilin banttan inmesinin ardından yetki verilebileceğini söyledi.

Yapılan oylamada CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri yerli aracın alınmasına ret oyu verirken, Cumhur İttifakı üyeleri ise kabul oyu verdi. olan 82. yerli otomobilin Keşan Belediyesi adına satın alınması konusunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususu oy çokluğu ile red edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu