Haberler

Meclis üyeleri, ’30 yıl’ eleştirisini ve halkın son seçimdeki AK Parti tercihini değerlendirdi

Kesanonline.com tarafından her hafta Çarşamba günü canlı olarak yayınlanan “Online Buluşmalar”ın bu haftaki konukları Keşan’ın seçilmiş siyasi temsilcileri oldu.
Keşan Belediye Meclisi üyeleri “Cumhur İttifakı”nı temsilen Nehir Gergin ve Barbaros Tokgöz, ve “Millet İttifakı”nı temsilen de Feridun Tümer ve Zafer Topçu Keşan basından gelen soruları yanıtladı.

Keşanlıların oylarıyla seçilerek belediye yönetimine gelen siyasilere gelen bir başka soru ise, “30 yıldır CHP’nin kalesi olarak bilinen Keşan’da AK Parti neden kazandı. Bunun değerlendirmesini parti içinde yaptınız mı?” oldu.
Soruyu CHP’li Feridun Tümer yanıtladı. “Yetkili kurullarımız bu seçim ile ilgili değerlendirmesini yapmıştır. Bununla ilgili neler gerekiyorsa müdahale ettik ve devam ediyoruz. Bu 5 yıllık süreç bir hizmet yarışıdır ve Keşan değişik bir tercihte bulunarak, riyaset makamını bir ittifaka; denetleme ve meclis çoğunluğunu bir ittifaka verdi. Değişik bir şey yaşıyoruz. Bu da bir tecrübe. Tekrar küllerinden doğar Cumhuriyet Halk Partisi, tabi 30 yılın verdiği bir yıpranmışlık da var; ne yaparsanız yapın iktidarlar yıpranıyor. Mutlaka bizlerin de hatası vardır. Bu iş ‘çoklu organ yetmezliği’dir. Bir kişiyi suçlamakla çözemeyiz. Hastalığa doğru teşhis koyup müdahale etmeliyiz. Bunlardan ders çıkarmalıyız”

Daha sonra, Keşan Belediyesi’nin AK Parti’ye geçişinden sonra Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun ’30 yıllık bir enkaz devraldık’ söylemi üzerine, bu 3 buçuk yıl Keşan’ın MHP yönetiminde olduğu zamanları da hesaba katarak, MHP‘nin bu dönemi ‘enkaz’ olarak görüp görmediği sorusu soruldu.


Aynı zamanda MHP’nin bu söylemlerden rahatsızlık duyup duymadığı sorusuna ilk olarak Barbaros Tokgöz cevap verdi. 1999 seçimlerinin aslında kazanılıp, ancak itirazlar sonucunda MHP’nin kaybettiğini belirten Tokgöz, “Rahmetli Başkanımız Mehmet Gemici‘nin vefatından sonra Mustafa Ürek başkanımızla yönetime geldik. Bu 3 buçuk yıllık süreyi de lekesiz bir şekilde geçirdiğimizi düşünüyorum. Konu hakkında söylenecek pek de bir şey yok 20 sene geçti.” dedi.

Konu hakkında bir cevap da Feridun Tümer‘den geldi. 30 yılda çok şeyin yaşandığını belirten Tümer, “Enkaz demek şudur: ‘Darmadağın, yıkılmış ve hiçbir şey olmamış’. Çöp rehabilitasyonu yapıldı, bir çok ilde yok. Türkiye’de bir çok olmayan bir katı atık tesisimiz var. İnsanlar gördüklerini eleştiriyorlar, ama aşağıda görünmeyen şeyler de var. Mustafa Helvacıoğlu belediyenin çok borcu olduğunu söylemişti, dün İller Bankası ile görüştüm Türkiye’deki kredi notu yüksek olan ilk %10 belediyelerdensiniz dedi. Bu da borcumuzu ödeyebildiğimiz demektir. Biz 75 milyon TL borçla bıraktık belediyeyi bu da bütçenin yüzde yetmiş beşiydi. 30 yıllık enkaz lafı hatalıdır, söylenmemesi gerekir. Mustafa Bey’in acemiliğine veriyorum onu.”


Bu sözler üzerine Nehir Gergin konuya bir ekleme yaparak Mustafa Helvacıoğlu’nun 30 yılın tamamına enkaz dediğini sanmadığını dile getirerek, “30 yılın sonunda belki aksaklık ve eksiklikler görmüş olabilir, onu da dinlemek gerekir” dedi.

Keşanlıların oylarıyla seçilerek belediye yönetimine gelen siyasilere gelen bir başka soru ise, “Trakya genelinde bir dönem için iktidardaki parti olan AK Parti’yi seçmek ve sonraki dönemde de tekrar eski partilerine dönmek gibi bir akım var. Sizce bu Keşan için de geçerli olacak mı?” oldu. Soruya Cumhur İttifakı’ndan Nehir Gergin cevap verdi. Genellemenin doğru olmayacağını savunan Gergin, “Millet İttifakı meclis üyelerinde de böyle bir kanaat var. Bundan da çok etkileniyorlar, en azından benim şahsi fikrim böyle. Orada kaybeden belediye başkanları kendileri ve teşkilatları ile birlikte kaybetmişlerdir; ama seçmen partiyi gözden çıkarmamıştır. Öyle olsaydı aynı seçmen genel seçimlerde AK Parti’ye oy vermezdi ve aynı şekilde bir sonraki genel seçimlerde AK Parti oylarının arttığını görüyoruz. Onun için bu geneli bağlayıcı bir şey değil. Bayrağı alan hizmeti doğru yapar ve beklentileri karşılarsa tekrar seçilecektir. Vatandaş ile olan diyaloğunuz koparsa da kaybedersiniz. CHP de 30 yıl kazandıktan sonra tekrar kaybetmiş, olabilir. Siyaseti çok da kaybetmek ve kazanmak olarak görmemek diye düşünüyorum. Vatandaş hakkettiğini verir diye düşünüyorum. Fanatikçe bakmayı doğru bulmuyorum, işimizi yapıyoruz, doğru yapmaya çalışıyoruz ve bir dönem de daha şans verileceğine inanarak çalışıyoruz. Diğer yerlerde kaybedilmişse bizde de kaybedileği anlamına gelmiyor. Yenikarpuzlu Belediyesi var, üst üste kaç seçimdir kazanıyor. Keşan Belediyesi olarak virüse rağmen iyi çalıştık. Pandemi sürecinde normalleşme başlar başlamaz virüs yokmuş ve bu virüsün götürüsü değil de getirisi varmış gibi hizmet etmeye devam ediyoruz. Halkımız da takdir ediyordur diye düşünüyorum. Bize gelen tepkiler de bu yönde.” şeklinde cevap verdi.

Bir soru da Keşan Belediye Başkan Yardımcılığına MHP’li bir kişinin getirilip getirilmeyeceği konusu üzerine oldu. “Keşan Belediyesi MHP’nin desteği sayesinde kazanıldı. Hiç kimse bunun aksini söyleyemez. Ancak MHP’nin başkan yardımcılığı anlamında herhangi bir temsil yetkisi yok. Mustafa Helvacıoğlu ve Cavit Deniz‘in yaptığı bir radyo programında da bu konu dile gelmişti ve sizin de isminiz belediye başkan yardımcılığında baya dillendirildi. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir. 2021 yılında MHP başkan yardımcılığında temsil edilecek mi?” şekline gelen soruyu
Barbaros Tokgöz; “Sayın Mustafa Helvacıoğlu ve Cavit Deniz‘in sanıyorum 21 Mart tarihinde yapmış olduğu programda bu konu görüşüldü. Sayın Belediye Başkanı’nın bu konuyla ilgili yaptığı bir açıklama var. Biz MHP olarak Genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli beyefendinin dediği gibi ‘Kayıtsız ve Şartsız İttifakı’nın arkasındayız. Liderimize sadığız ve ülkücüler de zaten verilen görevleri en iyi şekilde yaparlar. Ülkemiz ve Keşanımız için gövdemizi taşın altına koymaya hazırız. Takdir Sayın Mustafa Helvacıoğlu Başkanımızın.” şeklinde cevapladı.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu