Haberler

Keşan Belediye Meclisi üyelerinin katıldığı “Online Buluşmalar”da Meclis’in çalışmaları konuşuldu

Kesanonline.com tarafından her hafta Çarşamba günü canlı olarak yayınlanan “Online Buluşmalar”ın bu haftaki konukları Keşan’ın seçilmiş siyasi temsilcileri oldu.
Keşan Belediye Meclisi üyeleri “Cumhur İttifakı”nı temsilen Nehir Gergin ve Barbaros Tokgöz, ve “Millet İttifakı”nı temsilen de Feridun Tümer ve Zafer Topçu Keşan basından gelen soruları yanıtladı.

“Neden belediye meclis üyeliği?”

Keşanlıların oylarıyla seçilerek belediye yönetimine gelen siyasilere gelen ilk soru ‘Neden belediye meclis üyeliği?’ oldu. İşlerinden zaman ayırarak Keşan için kararlar vermek üzere görev başına gelen meclis üyeleri arasından soruyu ilk olarak MHP’li Barbaros Tokgöz cevapladı. Keşan’a hizmet etmek için belediye meclis üyesi olduğunu belirten Tokgöz, “Siyasi irademizi ortaya koymak ve Keşan için bir şeyler yapabilmek. Umarım 5 yıl içinde Keşan’a en iyi hizmeti verebiliriz” dedi.


Tokgöz’ün ardından AK Partili Nehir Gergin, meclis üyeliğini siyasete girmek yerine belediyeciliğe girmek olarak tanımlayarak, “Aslında halka hizmet etme noktasında, ailemizden, eşimizden ve işimizden feragat ederek, Keşan’a hizmet için girdik. Halkımıza hizmet ediyoruz, halimden de memnumum” ifadelerini kullandı.
Gergin’in ardından sözü CHP’li Feridun Tümer aldı. Siyasetin en zor tarafının belediye meclis üyeliği olduğunu belirten Tümer, “Meclis üyeliği halka daha fazla dokunarak hizmet etme yöntemidir. Ben daha önce de 5 yıl meclis üyeliği yaptım, arkama baktığımda olumlu yada olumsuz yaptığımız her şey; toplum tarafından sevilip sevilmeyeni size geri dönüyor. Bu işi keyif alarak yapıyorsanız bu işi, topluma hizmet en önemli ayağı, meclis üyeliği de bunun için” dedi.
Tümer’in ardından İYİ Partili Zafer Topçu konuştu. İş insanı olarak, iş insanlarının sesi olmak istediğini belirterek, “İnşallah bundan sonra da iş insanlarının ve esnafların sesi olmaya devam ederiz” sözlerini kaydetti.

İttifaklar, meclis oturumlarına nasıl hazırlanıyor?

Bir sonraki soru ise meclis üyelerinin, meclis toplantılarına nasıl hazırlandıkları oldu. Soruyu ilk olarak cevaplayan Zafer Topçu, “Önce kendi grubumuzda tartışmaya açıyoruz sonrasında Millet İttifakı olarak toplantı yapıyoruz sonrasında ise, ortak kararlar alıp uygulamaya geçiyoruz.” derken, Feridun Tümer ise gündem maddelerinin toplantıya bir hafta kala belli olduğunu belirterek şu sözleri kaydetti: “O bir hafta içinde aklımızın yetmediği, mesleki konuların olduğu kararlarda; bilirkişilere danışmayı uygun görüyoruz. İlk önce kendi grubumuz sonrasında da Millet İttifakı olarak toplanıyoruz. Çok kritik kararlarda dost meclisinde konuyu açıp vatandaşın fikirlerini almaya özen gösteriyoruz.”
Meclise hazırlık konusunda AK Parti çalışmalarını aktaran Nehir Gergin, hazırlık aşamasında diğer partiler ile aynı şekilde çalıştıklarını belirterek, “Hazırlanış şeklimiz aynı ancak konulara bakış açılarımız farklı. Hepsinde değil, bazı konularda farklı. Bunları ortaya çıkaran şeyler de bazen mensubu olduğumuz siyasi partilerin, bazen de konjonktür farklılıkları. Gerekli istişareleri yaparak hazırlanıyoruz.” dedi. Bu sözlerin ardından MHP grubunun hazırlıklarını anlatan Barbaros Tokgöz ise, “Parti grubu ve Cumhur İttifakı olarak toplantılar yapıyor, Keşan için hayırlı kararlar almaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mecliste yaşanan tartışmalardan sonra ne oluyor?

Meclis üyelerine bir sonraki soru ise, mecliste yaşanan tartışmalar ve sonrasında yaşadıkları yönünde oldu. “Belediye Meclisi toplantılarında zaman zaman tartışmalar yaşanıyor ve bu tartışmalar halk arasında olumsuz karşılanıyor. Canlı yayın sırasında yaşanan tartışmalardan sonra yayın ve toplantı sonrası taraflar arasındaki diyalog nasıl ilerliyor. Tartışma devam ediyor mu? Ya da herkes dağılıp işine mi dönüyor?” şeklinde gelen soruyu, meclis üyeleri şu şekilde yanıtladı:


Barbaros Tokgöz; “Biz orada Keşan için tartışıyoruz. Amacımız Keşan’a bir şeyler kazandırabilmek. Sonuçta hepimiz ağabey, kardeşiz. Buranın insanlarıyız, Keşan’da yaşıyoruz. “


Nehir Gergin; “Toplantıların canlı yayınlanması çok doğru bir karar ve bu kararın arkasındayız. Belki geçmiş dönemlerde de benzer şeyler yaşanıyordu ama görülmüyordu. Görülmesinde bir sakınca yok ama “Tartışıyorlar” tarafında biz hiç tartışmadık. Tartışmadan kastımız, sözlü olarak karşı tarafı ikna etmeye çalışıyoruz. Herkesin bildiği gibi bu çok normal. Bunun için oradayız ve doğruyu arıyoruz. Doğruyu bulmaya çalışırken bazen tezat düşüyoruz. Çok ileri düzeye çıkarmadık inşallah hiçbir zaman da çıkmayacak. Hararet bazen yükseliyor ama Barbaros beyin de dediği gibi hizmet etmek için oradayız. Doğrunun peşindeyiz. Doğruyu ararken de bazen tansiyon yükselebiliyor.”


Feridun Tümer; “Hizmet için kavga diye tanımlayayım. Hepimizin birbiriyle ticaret ve ailesel ilişkileri var. Mustafa Helvacıoğlu ile ben 30 yıldır arkadaşım ama bu aynı fikirde olmamızı getirmiyor. Bireysel olarak da, mensubu olduğumuz siyasi görüş olarak da aynı dünya görüşüne sahip değiliz belki. Bir konuya herkes başka taraftan bakabilir. Bu işin kalitesini arttırabilmek için doğal olarak tansiyonun yükseldiği dakikalar oluyor ama şimdiye kadar hakarete vardı. Temennim bundan sonra da varmaması. Genel itibari ile grup sözcüleri bu tartışmaları yaptığı için o konuda da bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yani şimdi dışarı çıkınca da oradaki hizmet kavgasına devam mı edelim? Encümen ve komisyonlarda Keşan’daki 62 bin nüfusun hayrı için tartışmalar devam ediyoruz. Herkes fikrini söylüyor ve fikirler çakışınca çakmak taşı gibi ateş yakmak için kıvılcım oluşturuyor. Biz o kıvılcımı oluşturuyoruz. ‘Daha önceki dönemlerde oluyor muydu?’ derseniz bu seneki meclis aritmetiği değişik yani davul birinde tokmak birinde. Daha önceki yıllarda indir, kaldır oluyordu. Çoğunluk vardı ve grupta meclisi yapıyorduk. Kavga orada hiç gözükmüyordu. Şimdiki mecliste doğal olarak bu tartışmalar yaşanacaktır. Nice seviyesiz kavga ve tartışmaların olduğu meclisler seyrediyoruz. Bizim meclisimizde böyle bir şey yok. Bu bir hizmet kavgasıdır. Keşan’a daha iyi hizmet edebilmek için 3 buçuk yıl daha o kavgayı yapmaya devam edeceğiz. “


Zafer Topçu; “Öyle bir durumla henüz karşılaşmadık. Tartıştığımız bir kaç konu oldu tabi ama bu tartışmalar da hizmet için yapılıyor. Görüşler bazen uyuşmuyor olabilir ama bir yerlerde ortak nokta bulunuyor. Önümüzdeki mecliste ‘Su’ konusu var. Bakalım neler olacak göreceğiz. Hayırlısı olsun diyorum.”

Konuya ek olarak, “Cumhur İttifakı’nın sunduğu bir genelge bazen Millet İttifakı tarafından onaylanmıyor. Bazen İttifak tarafları birbirlerine ‘Bu konuyu onaylamamakta haklıydı’ şeklinde hak veriyor mu?” gelen soruya Nehir Gergin, “Bizim mecliste reddetmek gibi bir çoğunluğumuz yok, bence soruyu Millet İttifakı’na sormanız gerekiyor. ‘Gelen öneriler içinde reddetmiş olmaktan pişman olduğunuz bir şey var mı?’ diyerek kendilerine sormanız lazım’ şeklinde yanıt verirken, bu sözlere Zafer Topçu, “Şu ana kadar olmadı çok şükür” ve Feridun Tümer de ‘Yok’ diyerek karşılık verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu