Gündem

Meclis tartışmalara kaldığı yerden devam etti

Keşan Belediye Meclisi, sakin geçen Şubat ayı toplantısının ardından, bugünkü Mart birleşimi ile hararetli tartışmalarına kaldığı yerden devam etti. İlk iki maddede gerilen ortamda, karşılıklı atışmalar ve tansiyon yine eksik olmadı.
Belediyenin 26.752.573,65TL’lik borcuna karşı hazine adına satın alınması konusunda çıkan tartışmada, Helvacıoğlu Millet İttifakı’na “Bu bir ihanettir” derken, Tümer ise “Geldiğiniz günden beri Vergi Dairesi’ne 1 TL ödemiyorsunuz neden?” diye sordu.

İlk olarak mülkiyeti Keşan Belediyesi’ne ait olan 1315 ada ve 1 parselde kayıtlı 14.739,71m2 taşınmazın, 6183 sayılı kanunun 8. Maddesi kapsamında belediyenin 26 milyon 752 bin 573,65 TL’lik vergi borcuna mahsuben Hazine adına satın alınması konusu görüşüldü. Konuyla ilgili söz alan Helvacıoğlu, bu satış ile Keşan Belediyesi’nin borcunun azalacağını dile getirerek, “Dönemin belediyesi Gençlik Merkezi’nin olduğu yer olan çok da güzel bir yeri vermiş. Allah razı olsun. Devletimizin de burada yatırımları olmuş. Artık arsamızı başka bir konuda değerlendiremeyeceğiz. Gençlik Merkezimiz orada hizmet veriyor. Bu arsayı Ankara’da girişimlerimiz sonucu borçlarımız karşılığında satın alma girişimleri oldu. 2019 yılında 100 milyon TL olan tahmini bütçemizde 80 milyon TL borcumuz vardı. Yani 2019 yılında yüzde 80 borçluyduk. 2023 yılında ise tahmini bütçemiz 855 milyon TL olurken, borcumuz 242 milyon TL idi. Buna onay verilirse borcumuz 215 milyon TL’ye düşecek. Böylece bütçemizin sadece 4’te 1’i borç olacak. Yani tahmini bütçenin yüzde 80’i olan borç yüzde 25’e düşecek. Şeffaf belediyecilik dedik borçlarımızı açıklıyoruz. Karnemiz Türkiye’nin en iyi karnesidir. İller Bankası’na olan 60 milyon TL’lik borcun 30 milyon TL’si Erikli projesi.” dedi ve sözü grup sözcülerine verdi.

İYİ Parti “Yapılandırma” dedi

Bu konuda söz alan İYİ Parti Sözcüsü Coşkun Lofçalı, TBMM’de yakın bir zamanda yapılandırmanın görüşüleceğini dile getirerek, yapılandırma ile faizlerin bir bölümünün silineceğini ve Keşan Belediyesi’nin bundan faydalanması gerektiğini söyledi ve bu nedenle yararlanma hakkı varken satışı uygun görmediklerini söyledi.
Helvacıoğlu da “Çok ciddi bir yanlış yaparsınız.” diye konuştu.

“Geldiğiniz günden beri 1 TL ödemiyorsunuz”

Daha sonra söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, tahmini bütçe üzerinden örnek verildiğini ifade ederek, “Geçen yıl bütçe tahmini bütçeye göre yüzde 66 ile gerçekleşti. Gerçekleşen bütçeye göre borca baktığımızda yüzde 38’lik borcumuz vardı. 2022 yılında gerçekleşene baktığımızda daha da arttığını görebiliriz. Bu bir takas değil satıştır. Burası 14 yıl sonra Keşan Belediyesi’ne geri gelecektir. Şuan bedelsiz tahsislidir. 14 yıl sonra ne olacağını bilmiyoruz. Siz geldiğiniz günden beri Vergi Dairesi’ne 1 TL ödemiyorsunuz. Neden ödemiyorsunuz?” dedi ve satışa onay vermediklerini söyledi.

“Keşan için tüccar da, tacir de, merhametli başkan da oluyorum”

Bunun üzerine yeniden söz alan Mustafa Helvacıoğlu, “Bu gençlik merkezine gidenler de şehrin çocukları. Çıkın mı diyeceksiniz? Sizin siyasi fikriniz hep borç olsun. 26 milyon TL takas için ödemiyoruz. Keşan için tüccar da, tacir de, merhametli başkan da oluyorum. Sizin gibi yönetmiyorum Keşan’ı. Keşan’ın 26 milyon TL olan borcunu düşürmek istiyoruz. Siz ‘hayır Keşan halkından ödeyin’ diyorsunuz. 14 sene sonra orası Gencik Merkezi olacak mı olmayacak mı? Kendi malınıza sahip çıkmamışsınız. 94 mülke cevap verecek misin? Bu meçisin zihniyeti bozuk. Keşan Meydanı’na binalar yapmışsınız, hangi proje en güze diye yarışma yapmışsınız. Binalar kondurdunuz. Benim Mehmet Özcan’a lafım yok. Keşan batsın belediyeye haciz gelsin istiyorsunuz. 539 personelle başladım ne kadar personel yükümüz var görün. İşe yarayanlar değil iş arayanlar girmiş.” dedi.

“25 gündür 32 tane konteyner orada duruyor”

Yaşanan karşılıklı tartışmada yeniden konuşan Tümer, şunları söyledi; “Sizin zihniyetiniz tüccar da oluyor. Kızılay ortada. Neden bozuyorsunuz. Belediye ticarethane gibi yönetilmez. 3 gün önce telefonda konuştuk. 25 gündür 32 tane konteyner orada duruyor. Keşan’ın bir mülkü gidiyor. 4 yılda kaç tane mülk eksilmiş, siz bir tane üzerine koydunuz mu?” Yüksel Alioğlu da, bahse konu mülkün değerine dikkat çekerek, “Neden 50 milyon değil de 26 milyon küsuratlı. Bunu kim belirliyor?” diye konuştu.

“Keşan’ın borcu devam etmiş oldu”

Daha sonra söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin, Coşkun Lofçalı’nın sözlerine dikkat çekerek, “Eğer böyle olursa belki belediyenin borcu küçülür ve bu konuyu yeniden gündeme alırız. Rakamsal büyüklük borcumuzun içinde daha büyük bir yüzdeye tekabül eder. En azından belki böyle olumu yönünden bakabilir. Sanırım kapıyı açık bıraktılar. Verdikleri karar hayırlı olsun ama Keşan’ın borcu devam etmiş oldu.” şeklinde konuştu.

“Biz hiç mülk satmadık”

Konuyla ilgili konuşan Yakup Balcı da, Keşan Belediyesi’nin arsa satmadığını belirterek, “Müteahhitlere para ödeyemediğimiz için tarlaları peşkeş çekmişiz. Biz hiç mülk satmadık. Aksine aldık, tapular çoğaldı.” dedi.

“Bu karar Keşan’a ihanettir”

Mustafa Helvacıoğlu, maddeyle ilgili son olarak şunları söyledi; “Meclisimiz her zamanlı gibi ‘hayır’ diyecek. Bu karar Keşan’a ihanettir. Keşan borcunu azaltamayan bir ihanettir. Bu bir ihanettir. Devlete takas yapıyoruz. Keşan’ın değil Millet İttifakı’nın istediği oldu. Halkımız bile buna ‘evet’ diyecek. Yazıklar olsun. Hadi referanduma gidelim. Siz halkın sesi değilsiniz.”

“Neden sigortaları ödemiyorsunuz?”

Bunun üzerine Tümer de şunları kaydetti; “4 yıldır o makamdasın borçları açıkla. Neden ödemediniz bu borçları? Neden sigortaları ödemiyorsunuz? Batık belediye almadınız. Size krediler için yetki verdik. Şimdi mi hain oldu bu meclis.” Madde, yapılan tartışmaların ardından oy çokluğu ile reddedildi.

“Siz benim belediye başkanı olmamı hazmedemiyorsunuz”

Toplantının devamında, Antakya Belediyesi ile kardeş şehir ilişkisi kurulması konusu ele alındı. Helvacıoğlu, konuyla ilgili “En çok hasar alan yerlerden biri burası. Yarın hep birlikte geçmiş olsuna gidebiliriz. Acılarını azaltamasak bile yardımcı olmaya hazırız. Hep birlikte konteyner ve çadırların nereye gideceğini belirleyeceğiz. Kardeşlerimize geçmiş olsun.” dedi. Madde oy birliği kabul edildi. Bir diğer gündem maddesi ise belediyenin eski binası ve eski itfaiye binasının bulunduğu alanlar için hazırlanan otopark, işyeri ve düğün salonlarının yer aldığı projelerin meclis üyelerine tanıtılması oldu. Projeler hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, “2000 yılında 42 bin olan nüfus şimdi 84 bin. Araç sayısı da 3 kat artmış. Sokaklar genişlememiş, hiçbir şey yapılmamış 30 senedir. Kaldırımlar yapılmamış. Keşan’ın otopark ihtiyacı olduğunu herkes biliyor. Önce Keşan’ın yapı stoğunu, trafiğini gözden geçirmeliyiz. Vatandaşım ‘sen ne iş yaparsın?’ dediğinde ‘bunları yaptırtmayanlar var’ demem lazım. Biz çaba sarf eden yapıyız. Siyasetimiz hizmetin arkasında. Ben 94 mülk satmaya gelmedim.” derken, Tümer’in “Yol kenarlarındaki parklanmaları bitirdiniz. Her geçen gün parklanma alanlarını daraltıyorsunuz. Bunu gözden geçirin.” eleştirisi üzerine şunları söyledi; “Mirasım olsun. Olurum ya da olmam. Benim dediğim yerleri, ilk buraları satmazsanız Keşan’ı terk edeceğim. Siz benim belediye başkanı olmamı hazmedemiyorsunuz. Siz herkese mahkumsunuz. Keşan’ın otopark ihtiyacı bu. Bunu meclis yaptırtmayacak. 30 yıllık açığı kapatmak için uğraşırken bir de 30 yıl sonrası için çalışıyoruz.”

“Allah’ım Böyle bir muhalefet nasip etme yarabbim”

Toplantı, Keşan ve İzzetiye minibüslerinin zam taleplerinin reddedildiği komisyon kararının oy birliği ile kabul edilerek devam etti. Zam taleplerinin ilerleyen aylarda yeniden gündeme alınacağı da kaydedildi. İsim taleplerinin İsim Belirleme Komisyonu’nda yeni cadde ve sokaklar için değerlendirileceği kararının da oy bilriği ile alındığı mecliste, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edilen bir talep de reddedildi. Toplantıda, Hanelerde her ay tüketilen 2,5 m3 suyun 0,5 m3’lük kısmının “İnsani su hakkı” olarak kullanılması ve faturalandırılmamasına ait plan bütçe komisyon raporu görüşüldü. Komisyonun AK Parti ve İYİ Parti’li üyeleri, kış mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle insanı su hakkı indiriminin, su kullanımını teşvik edeceğinden indirimi reddederken, CHP’li komisyon üyeleri ise indirimin devam etmesi yönünde oy kullandı. Oy çokluğu ile indirimin reddine karar veren komisyonun bu kararı, CHP’li meclis üyelerinin oyları ile reddedildi. Helvacıoğlu, bu kararı eleştirerek şunları söyledi; “Su da yok. Bitirin bu belediyeyi. Allah’ım Böyle bir muhalefet nasip etme yarabbim. İYİ Partililer, bakın CHP sizin yanınızda olmuyor. Siz hep onların yanında oluyorsunuz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu