Genel

Mecidiye sahilindeki çadır sakinlerine hıfzıssıhha engeli

Mecidiye sahilinde çadır kuran tatilcilere bu sene, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’ndan olumsuz cevap geldi. Yarın sabah saatlerinden itibaren bölgeden çıkartılacak tatilciler, karara itiraz ederken imza kampanyası başlattı.

Kurban Bayramı ile birlikte Mecidiye Sahilleri’ne tatile gelen vatandaşlar, sahil boyunca uzanan çadır kampları kurdu. Onlarca çadırın bulunduğu sahil için Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, bölgedeki çadırların kaldırılması yönünde karar aldı. Kontrolsüz bir şekilde yapılan konaklamalar sonrasında oluşan çevre kirliliği konulu görüşmeden, ‘çöplerin gelişigüzel atıldığı, çevrede ücretli tuvaletlerin bulunmasına rağmen tercih edilmediği ve kazılan çukurlarla bu ihtiyacın giderildiği’ tespit edilirken; bulaşıcı hastalıkların önlenmesi adına konaklama yapılan çadırların toplatılmasına oy birliği ile karar alındı.


Karar jandarma tarafından bölgedeki vatandaşlara tebliğ edildi. Yaklaşık 5 gün boyunca çevredeki çadırlarda konaklayan vatandaşlara bölgeyi terk etmeleri yönünde çağrılar yapılırken, yarın çıkartılacak olan çadır sakinlerinden bazıları akşam saatlerinde bölgeyi terk etti; ancak bazı vatandaşlar kararın hukuksuz olduğunu dile getirerek isyan etti.Bölgede konaklayan Keşan Engellileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sedat Aydemir, geçen sene olduğu gibi çadır krizinin devam ettiğini belirterek, “Böyle apar topar plajdan atılmak insanlık onuru zedeleyici bir şey. Olumlu adım atılırsa varız; ama olumsuzluğa da direneceğiz dedik. Bu kararı onaylamıyoruz burada halkın hakkı gasp ediliyor. Gidebileceğimiz bir tek burası var. Bu kararın arkasında politik bir şey arıyorum. Kıyı kanununda insanların plajları kullanma tatil hakkı var.” dedi.
Aydemir’in bu sözlerine ek olarak şimdiye kadar 350’den fazla imzanın toplandığı çadır alanındaki diğer vatandaşlar ise, şu ifadeleri kullandı:

  • “Asgari ücret alıyoruz, astronomik rakamlarla kiralama yapılıyor. Maddi imkanlarımız da bu kadarına yetiyor. Bize yapılan muamele iyi değil, jandarma geliyor çıkın diyor. Gidecek başka bir yerimiz yok. Nereye gidelim?”
  • “Bu kararı anlamıyoruz. Konserler açık, diğer kamp alanları açık; ama parasız halkın kamp kurması yasak. Orada pandemi kuralları işlemiyor mu?Böyle bir ayrımcılık olmaz, bizi askerle karşı karşıya getiriyorlar. İmza topladık bunu CİMER, Kaymakamlık ve Valiliğe vereceğiz. Biz tek Mecidiye sahilimiz var, başka gidecek yerimiz yok. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu