Haberler

Mecidiye Muhtarı Ali Balaban’ın “çöp isyanı” sürüyor..

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte sahillerde çöp sıkıntısı tekrar baş gösterdi. Dün alınmasına rağmen bitmeyen ve yerine yenileri gelen çöpleri toplayan Mecidiye Muhtarı Ali Balaban ‘Çöpleri alan araçların depoları suyla dolmuyor” diyerek çöp konusunda bilinçsiz davranan vatandaşlara isyan etti.

Mecidiye sahiline gelen ziyaretçi sayısının, sezon başlamasıyla birlikte birden artması nedeniyle her yaz kronikleşen çöp problemi tekrar gündeme geldi. Atıklarını çöp konteynerlerine atan vatandaşların çöpleri, büyük yığınlara dönüştü ve bazı çöpler rüzgarın etkisiyle çevreye dağıldı. Sıcak hava nedeniyle çevreye kötü koku da yayan çöpler, geçtiğimiz gün Edirne İl Özel İdaresi’ne ait araçlarla kaldırıldı.
Ancak öğlen saatlerinde alınan çöplerin yerine yenileri geldi. Durum üzerine bölgeye muhtarlığa ait kepçe ve kamyonlar ile birlikte giden Mecidiye Muhtarı, yaşanan durum ile ilgili olarak açıklama yaptı.
“Bir kamu görevlisi olarak konuşmalarıma dikkat etmek zorundayım” diyerek başlayan Balaban, şu ifadeleri kullandı: “Gelen 5 kuruş para ödemiyor. Çalışan iş makinalarının deposu da suyla dolmuyor. Ödediğimiz masraflar, halktan topladığımız paraların en az 10 katı. İş yaptıranlar çoğunlukta ve ödeme yapmadıkları için bu durumdayız. Kendi işimizi kendimiz yapmak zorundayız. Mecidiye Sahili’nden alınan çöpler dün kaldırıldıysa, pazartesi günü niye burada? Tamamen çöpler kaldırıldıysa biz niye bugün çalışma yapıyoruz? Çöpleri alan kamyonlar Keşan’a götürene kadar gün doluyor ve yerlerine yenileri geliyor. Neden kimse muhtarlığı görmüyor? Vatandaşların insaflı davranması lazım. Buradaki vatandaşların çöp konusunda bilinçsiz oldukları sürece kaç çöp kutusu konularsa konulsun çöpler dağılaya devam eder. Bizde disiplin yok. Her şeyi devletten beklemek yersizdir. Siz bir muhtar olsaydınız ne yaparsınız? Söyleyecek bir şey bulamıyorum”Balaban, daha önce de yine sosyal medya hesabından çöp konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunmuş ve dikkatli davranmalarını istemişti

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu