Genel

Mahalleli içini döktü: “Yol sorunu çözülemeden, başımıza taş ocağı çıktı”

Yeni Mahalle sakinleri evlerinin önünde bulunan taş ocağından doğan olumsuzlukları anlattı. Toz ve gürültü gibi çeşitli çevre kirliliklerine sebep olan taş ocağının yıllar sonra tekrar faaliyete geçirilmesine tepki gösteren mahalleli, hayal kırıklığına uğradıklarına da vurgu yaparak, “Neye dayanarak bir ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildi?” diye sordu.

Mahalleli sessiz yürüdü

Yeni Mahalle’deki Belkoop mevkiinde faaliyete geçen taş ocağında çalışmaların durdurulması istemiyle mahalleliler tarafından dava dilekçesi Edirne İdare Mahkemesi’ne ulaştırılmak üzere, Keşan Adliyesi’ne teslim edildi.
Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu ile birlikte yol çıkan mahalle sakinleri taş ocakları mevkiinden Adalet Sarayı önüne kadar yürüdü. Yürüyüş öncesinde evlerinin 160 metre yakınında faaliyetlerine devam eden taş ocağıdan duydukları rahatsızlıkları anlatan vatandaşlar neden burada çalışma yapılmasını istemediklerini anlattı.

“Yol sorunu çözülemeden, taş ocağı başımıza çıktı”

Sabahın erken saatlerinde çalışmaların başladığını ifade eden Yeni Mahalle sakinleri, “Dün evin önüne çıktık, rüzgar bize doğru esince bütün tozlar üzerimize geldi. Demek ki bu yaz oturamayacağız. Bir de çok büyük bir gürültü var, evlerinde çocuğu ve hastası olanlar var. Ayrıca daha önce toz kaldırdığı için belediyeden düzeltilmesini istediğimiz bir yol vardı, daha bu çözülemeden taş ocağı başımıza çıktı.” derken daha önceden verdikleri dilekçelere cevap alamadan daha büyük bir problemle karşılaştıklarını söyledi.

Pazar mesaisi mağdur ediyor

İş makinalarının pazar günü dahi durmadan çalıştıklarını ve evlerinde dinlenmelerine imkan bulamadıklarını dile getiren bazı mahalle sakinleri ise, yaz gelmesi sebebiyle ev camlarının açık olacağını söylerken ocak faaliyetleri dolayısıyla kara kadar düşündüklerini ifade ederek, “Hem tozdan hem de gürültüden oldukça rahatsız oluyoruz. Kapatılmış bir ocak neden tekrar açıldı anlamıyoruz.” diye konuştu.

“Neye dayanarak ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildi?”

Toz ve gürültü gibi çevre kirliliğini belirtmelerine rağmen Keşan Belediyesi’nin aynı gün içinde olumlu görüş belirterek taş ocağı faaliyetlerini onaylaması karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadıklarına da kayıt düşen mahalle sakinleri ise ÇED raporunun gerekli görülmemesini de haksız bulduklarını ifade ederek, “Hiçbir araştırma yapılmadan, aniden verilen bir imza ile çalışmalara başlatıldı. Çok rahatsızız, yerleşim alanlarına çok yakın bir bölge burası. Yüksek tonajlı kamyonlar bölgede geçiyor, yakında okul var. Ben çok merak ediyorum, neye dayanarak bir ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildi?”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu