EğitimGündemKeşan

KYÇUBYO’da yeni dönemi değerlendiren Atakişi, barınma konusuna da değindi: “Keşan kimseyi açıkta bırakmaz”

Pandemi sebebiyle kampüslerinden uzak kalan öğrenciler Keşan’a döndü.
1155 üniversitelinin tekrar yüz yüze eğitime başladığı Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, son durum hakkında bilgi verirken; öğrencilerin sorunları konusundaki çalışmalardan, ‘önce sağlık’ denilerek alınan önlemlere kadar farklı konularda açıklamada bulundu.

“Önce sağlık”

Uzun bir aranın ardından, üniversite tercihlerini yapan ve okullarına yerleşen öğrenciler, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Birimler Yüksek Okulu’nda yüz yüze eğitime yeniden başladı.
Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, beraberinde müdür yardımcıları Doç. Dr. Tülay Demiralay ve Öğretim Görevlisi Hulusi Ekber Kaya ile birlikte yaptığı açıklamada; Keşan’a gelerek hem online hem de dersliklerde olmak üzere hibrit eğitim gören öğrencilerin bir yıllık eğitimleri süresince nasıl devamlılık sağlayacağına dair bilgi verdi.
Atakişi, “Akademik kredilerinin yüzde 40’ı yüz yüze, yüzde 60’ı ise online olarak eğitime başladık. Tabi bu oranlar değişebiliyor; ama mümkün olduğunca öğretim üyelerimizi ve öğrencilerimizi koruyalım istedik.” derken, şimdiye kadar vaka ile karşılaşılmadığını da belirterek, “Üniversitedeki diğer birimlerden de takip ettiğim kadarıyla sorunsuz bir şekilde ‘önce sağlık’ diyerek devam ediyoruz. Giriş kapılarımızda da önlemlerimizi artırdık, HES kodu takibi yapıyoruz. Bunun yanında revirlerimizi gözden geçirdik.” sözleriyle koronavirüs tedbirleri ile eğitme devam edildiğini kaydetti.

“Kayıt yaptırıp donduran öğrenci yok”

KYÇUBYO‘nun genel kontenjanları ve öğrencilerin eğitim gördüğü bölümlerle ilgili konuşan Atakişi, sözlerine “Yabancı uyruklu öğrenciler, ek yerleştirme ve yatay geçişler ile gelen öğrenci sayısı 1155. Bunun yanında 2228 öğrenciyi de mezun verdik. Aktif olarak öğrenci alan bölümlerimize baktığımızda, Bankacılık, Sigortacılık, Gümrük İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümlerimiz var. Bu bölümlerimizin yanında bu sene yeni açılan çok umut bağladığımız Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü de tam kontenjan ile faaliyette. Sosyal medyadan tutun bir çok farklı alanla çalışmaya başlayacak arkadaşlar, 4 yıllık bir eğitim görecekler.” ifadeleriyle devam ederken, üniversiteyi tercih eden öğrencilerin kayıt hareketleri için ise, “Kayıt yaptırıp evinde dersleri takip eden öğrencilerimiz var, yatay geçişlerimiz de oluyor. Bu öğrencilerimizin dağılımına baktığımızda çok kan kaybettiğimizi söyleyemem, hatta öğrenci kazandık diyebilirim; ancak bize herhangi bir durumla kaydını yaptırıp dondurup giden öğrenci yok.” şeklinde konuştu.

Birinci sınıflarda doluluk %80

Birinci sınıflarda kontenjan doluluk oranının yüzde 80 olduğuna değinen Prof. Dr. Ahmet Atakişi, gerçekleşen bu oranın muhtemel sebepleri için ise şu ifadeleri kullandı: “Pandemi süresince ailelerin öğrenciler ile birlikte çekinceli olarak tercih yaptıklarından mı, yoksa sosyal birimlerinde olan geri çekilmenin bu sene daha ivmelenmiş olup olmadığını zaman gösterecek. Bunu analiz etmek için elimizdeki veri bir modellemeye uygun değil; ancak tahminler yürütebiliriz. Öğrenci artık neyi daha çok tercih ediyor ve disiplinler kendilerini nasıl bir şekilde yeniler önümüzdeki yıllarda bunun stratejileri daha verimli bir şekilde olur diye bekliyorum.”

“Keşan kimseyi açıkta bırakmaz”

Mümkün olduğunca öğrencilerin sorunlarını dineldiklerini ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalıştıklarını da dile getiren Prof. Dr. Ahmet Atakişi, “Pandemi süresinde ailesi işsiz kalan veya barınma sorunları olan arkadaşlarımız oldu. Onlara da Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Tabakoğlu ve Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Burak İşçimen‘in de yardımları ve yoğun çabaları ile yer de buluyoruz. Aynı zamanda YURTKUR ile görüşmelerimiz var.” derken, bunun yanında Keşanlılar’ın da özveriyle inşa ettikleri okuldaki öğrenciler konusunda hassas olacaklarını düşündüğünü kaydetti.
Atakişi; “Keşan misafirperverdir, öğrenciyi bünyesine basan bir yapıya sahip. Kimseyi açıkta bırakmaz buradaki insanlar bunu biliyoruz. Zaten içinde bulunduğumuz okul, Keşanlılar’ın dişinden tırnağından artırdıkları ile yapılmış bağışlarla yapılmış bir okul, bunun bilinci ile Keşan’a biz de değer katmaya çalışıyoruz.” dedi.

Üniversiteliler sosyal ve kültürel faaliyet istiyor

Son olarak öğrencileri sosyal ve kültürel faaliyetlere ihtiyaç duydukları ve bunu talep ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Atakişi, sanatsal faaliyetlerin öğrencilerin kültürüne katkıda bulunduğunu belirterek, üzerinde çalışmaya devam ettikleri projeler için, şu ifadeleri kullandı: “Keşan Belediyesi ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Keşan’ın kanaat önderleri ile öğrencilerimiz için daha iyi nasıl koşullar sağlayabiliriz. Okul dışında öğrencileri katılabilecekleri sanatsal, kültürel ve spor bazında yardım sever kişiler ile nasıl buluşturabiliriz gibi görüşmelerimiz devam ediyor. Bunun için Keşan’da atıl durumda bulunan binaları tekrar işler hale getirmek, staj ve iş imkanları sağlayarak Keşan’a nitelikli bir iş göçüne yol açıcı projeler geliştirilebilir. Bu anlamda şehrin ileri gelenleri ile üniversite sürekli irtibat halinde.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu