EkonomiTarım

Kuraklık ve girdi maliyetleri çiftçinin tarımsal faaliyetlerine nasıl yansıyacak?

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, geride bıraktığımız hasat dönemindeki rekolte ile ilgili değerlendirme yaptı. Mevsim normalleri üzerinde seyreden aşırı sıcaklıklar ve kuraklık sebebiyle karamsar olduklarını dile getiren Şen, asıl problemin destekler olduğunu belirterek, “Hububat ekiminde büyük bir kaçış olacağını düşünüyorum” dedi.

“Pek umudumuz yoktu”

Yaz aylarındaki aşırı sıcaklar sebebiyle bitkilerin etkilendiği ve belirterek sözlerine başlayan Hasan Şen Keşan bölgesinde yapılan tarımda hasat öncesi karamsarlık içinde olduklarını söyledi. Zamanla hasat edilen bölgenin değişmesi ile birlikte bu tablonun değiştiğini belirterek sözlerine devam eden Şen, “Biçimler devam ettikçe ve taban arazilere çıkınca kurağa dayanıklı olan ayçiçeğinde verim kaybının yüksek seviyelerde olmadığını gördük. Bunlar bizim için iyi. Başlarda pek umudumuz yoktu bu yılki yazın da getirdiği aşırı sıcaklıklar vardı. Buna rağmen verimler orta seviyelerde seyretti. Ovalara indikçe yağ oranları da yeterli seviyelerde olduğunu gördük. Bu yılki ayçiçeği hasadında önceki yıllardaki beklentimiz gibi olmasa da yine de çiftçiyi memnun edecek seviyelerde oldu.” dedi.

“Kaçış olacak”

Sıcaklıkların çeltikte de etkili olduğunu; ama asıl problemin verimden ziyade ekonomi kaynaklı olduğunun altını çizen Şen, girdi maliyetlerine dikkat çekerek, “En büyük sıkıntımız son aylardaki girdi maliyetlerimizin yüksek seyretmesi. Gübre, mazot ve ilaç maliyetlerimiz çok arttı. Burada en büyük görev hükümetimize düşüyor; çünkü 2021 yılı desteklerinde sadece gübre desteği oldu. Bu destek de şimdiki fiyatların yanında hiç bir şeyimizi karşılamadı, fiyatlar gayet yüksek.” derken, çiftçinin yaklaşan ürün ekimi için bazı ürünlerden uzak durabilme ihtimaline de şu sözlerle dikkat çekti: “Çiftçimiz buğday ve arpa ekimine girecekler, çiftçimizde özellikle de hububat konusunda büyük bir kaçış olacağını düşünüyorum. Üretici olarak bizim en büyük sıkıntımız verimden ziyade girdi maliyetleri.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu