ÇevreHaberlerYaşam

Kumbaralarda biriken tekstil atıkları temalı parklara dönüşecek

Şehir Genelinde 104 noktaya yerleştirilen “Tekstil Geri Dönüşüm Kumbaraları” ile hem çevre korunacak hem de çocuklara yeni yaşam alanları üretilecek.
Mustafa Helvacıoğlu; “Tekstil geri dönüşüm kumbaraları ile Keşan’ımıza her yıl en az 1 temalı park kazandıracağız!”

Keşan Belediyesi, ilçe merkezine 82, Erikli Sahili 14, Yayla Sahili 5 ve Danişment Sahili’ne de 3 olmak üzere toplamda 104 noktaya “Tekstil Geri Dönüşüm Kumbarası” yerleştirdi.

Tekstil geri dönüşüm kumbaraları ile her yıl en az 1 temalı park kazandırılması öngörülüyor.

Konu hakkında bilgi veren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, kıyafet, tekstil ve ayakkabı gibi giyim eşyalarının geri dönüşümü için yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini, söz konusu çalışma ile hem çevreyi koruduklarını hem de çocuklara yeni yaşam alanlarını ürettiklerini dile getirerek, şunları söyledi:
“Tekstil geri dönüşüm kumbaraları ile her yıl 1 temalı park kazandıracağız! Bu kumbaralara atacağınız her ürün, vatandaşlarımıza hizmet olarak geri dönecek! Kullanılmış giysi, ayakkabı, çanta, oyuncak, tüm tekstil ürünleri sıfır atık projemiz kapsamında burada toplanacak. Tekstil ve kullanılmayan eşyalar şehrimize temalı parklar ve semt sahaları olarak geri dönecek. Keşan içinde 82, mücavir alanlarımızda 22 olmak üzere toplamda 104 geri dönüşüm noktasından kumbaralarımıza ulaşabilirsiniz. Örnek projeler ile Keşan’ımızı buluşturmaya devam ediyoruz.”

“Artık giymediğiniz, eskiyen kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı çöpe atmayın”

Helvacıoğlu, “Üzerinize olmayan, eskiyen kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı çöpe atmayın. Artık ikinci el kıyafetler için de kumbaralarımız var.” diyerek, projenin hayata geçirilmesiyle, gardıropların bir köşesinde kalmış kullanılamayan giysi ve tekstil ürünlerinin geri dönüşüm merkezine gönderileceğini kaydetti.
Kumbaralara bırakılacak; mont, kazak, pantolon, ayakkabı gibi eşyalarla Keşan’a ekonomik katkı sağlanacağını belirten Helvacıoğlu, “Vatandaşlarımızdan ricamız, kumbaralarının içerisine elektronik eşya, ıslak giysi, kitap, yanıcı madde ve evsel atık atmamalarıdır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu