GündemÖZEL HABER

Köy garajı hakkında konuştular.. Memnun olan da var olmayan da

Hafta başı itibariyle geçici yerine taşınan köy garajı hakkında şoförler ve vatandaşlar konuştu. Yeni düzenlemeyi nasıl bulduklarını anlatan vatandaşlar, kent meydanında yapılacak köy garajından beklentilerini açıkladı.

Keşan Kent Meydanı projesi kapsamında başlanılacak çalışmalar nedeniyle, köy garajı daha önceden belirlenen Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi içi ve çevresine konuşlandırıldı. Haftanın 6 günü burada hizmet verecek köy garajı, Cumartesi günleri ise Atatürk Ortaokulu bahçesinde bekleme yapacak.

“Allak bullak olduk”

Yeni yerine geldiği günden itibaren bölgede hareketlenme yaşanmasına neden olan köy garajı ile ilgili son durum ile düşüncelerini vatandaşlar ve otobüs şoförlerine sorduk. Haftanın 6 günü pazaryerinde, Cumartesi günü de Atatürk Ortaokulu’nda çalışacak olan şoförlerden bazıları ‘Allak bullak olduk’ diyerek şikayette bulundu. Sabit tek bir yer isteyen esnaf, “Bize bir türlü yer bulamadılar, bu şekilde çözüm gösterdiler. Karmakarışık oldu. Pazaryerine araba mı konulur? Cuma günü pazarcılar buraya gelmeye başlayacak, minibüsçülerle karşı karşıya gelecekler. Hadi bu şekilde yolcuları tam buraya alıştırdık diyelim, Cumartesi yine herkes aşağı inecek; kaldı ki, okul bahçesi o kadar aracı içine alamaz.” dedi. Uygulamadan memnun olan esnaflar ise eski yere kıyasla daha fazla sosyal alan barındıran pazaryerine taşınmaktan memnun olduklarını dile getirerek, “Daha önce tuvalet sorundu, oturup da beklemeye yerimiz yoktu. Şimdi çay ocakları var, oturma alanları var. Saati gelen de bekleyip gidiyor.” şeklinde konuştu.

“Keşan’da kayboldum”

Yeni köy garajı düzenlemesinden haberi olmayan bazı yolcular ise, yeni yeri bulamakta zorluk yaşadıklarını belirterek, “Eski yerini bilenler aşağıya gidip sora sora geliyorlar. Mağdur oluyorlar. Çoğu insanın buradan haberi yok, oraya bir yönlendirici bilgi koymadılar. Ben geldiğimde herkese sordum, herkes başka yer tarif etti. 1 saattir garaj arıyorum. Köyünde yaşadığım Keşan’da kayboldum” dedi.

“Er yada geç de bir gün garaj şehir dışına taşınacak”

Peki vatandaşlar Mart’ta bitmesi öngörülen meydan projesi ve bitince çevresine konuşlandırılacak olan yeni köy garajından ne bekliyor? Nasıl bir köy garajı istiyor? Kendilerine verilen sözlerin tutulmasını ve yer altında araçların bekleyeceği otopark ile zeminde peronların olacağı köy garajını beklediklerini belirten vatandaşlar, “Açık alanı ve yeşillik alanları olacak dediler. Daha rahata bir köy garajı olacak dediler. Biz de bunu bekliyoruz.” derken, aynı sistemin çok daha uzun süre önce diğer il ve ilçelerde kurulmuş olduğunu belirten başka vatandaşlar da “Keşan 40 yıl geride kalmış” diye konuştu.
Son olarak yeni yer ile ilgili görüş belirten şoförler, garajın şehirlerarası terminale taşınmasını isteyip, “Yolculara zorluk olacak, onların ulaşımını da belediye ücretsiz sağlasın” derken, “Yeni yapılacak yer şehir merkezinde olacak; ama er yada geç de bir gün garaj şehir dışına taşınacak. İnsanların git gel masrafı artacak; ama Keşan’ı ayakta tutan köylüdür. Köylü gelmezse Keşan ne yapacak?” sözlerini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu