Genel

Enez’in Vakıf Köyü sahilindeki tesise TÜGVA geliyor

Enez’in Vakıf Köyü Sahili’nde bulunan Enez Vakıf köyü Köy Hizmetleri Tesisleri 20 yıllığına TÜGVA’ya verildi. CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile İl Genel Meclisi’nin Enezli üyesi Şenol Kılıç bölgeye giderek, “”TÜGVA ya veriliş şartları nedir? TÜGVA’nın burayla ilgili projesi nedir?” diye sordu.

Vakıf Köyü sahilinde kurulan ve Keşan Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Enez Orman İşletme Şefliği tarafından mühürlenen DSİ ve Köy Hizmetleri’ne ait dinlenme tesisleri uzun bir süredir atıl halde duruyordu. Sık sık değerlendirilmesi için çağrı ve tavsiyelerin yapıldığı tesislerin sorumluluğu daha sonra Milli Parklar Müdürlüğü’ne devredilmişti.
Uzunca bir süredir bakımsız halde kalan alan 20 yıllığına Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) verildi.

Konu hakkında açıklamayı bölgeye CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile İl Genel Meclisi’nin Enezli üyesi Şenol Kılıç yaptı. Gaytancıoğlu ve Kılıç tarafından yapılan açıklamada, “TÜGVA da Saros’da” denilerek şu ifadelere yer verildi.

“Milli servet yok oldu”

“1980 yılı öncesinde yapılan genelde dar gelirli vatandaşlarımızın işçilerimizin memurlarımızın tatil yaptığı Enez Vakıf köyü Köy Hizmetleri Tesisleri 2006 yılında kapatıldı. Yıllar içinde harabeye döndü milli servet yok oldu. Şimdi de kamuoyunda iktidara yakınlığı ile bilinen TÜGVA’ya 20 yıllığına verildi. Yaklaşık 180.000 metrekarelik alanda 150 tane villa, 1000 kişilik yemekhane 2 tane yüzme havuzu ve çeşitli sosyal tesisler vardı. Saros’un en güzel sahillerinden biri olan bu alanda insanlarımız daha ucuz tatil yapabiliyorlardı. Ayrıca bu tesisler bölge istihdamına ve ekonomisine de katkı sağlıyordu. Orada çalışan gençlerimiz vardı. Bölge köylülerimiz yetiştirdikleri ürünlerini buraya satabiliyorlardı.”

“TÜGVA ya veriliş şartları nedir? TÜGVA’nın burayla ilgili projesi nedir?”

“2006 yılında alınan bir kararla burası kapatıldı kaderine terk edildi. Şimdiki durumu ise içler acısı harabeye dönüşmüş, milli servet yok olmuş. Bunun sorumlusu kim? Milyonlarca liralık yatırım neden bu hale getirildi? TÜGVA ya veriliş şartları nedir? TÜGVA’nın burayla ilgili projesi nedir? Başka şahıs veya firmalara devredecek midir? Saros Körfezi’nde son yıllarda kamuoyunda iktidara yakınlığı ile bilinen vakıflar Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geniş alanlar kiralamaktadır. Amaçları projeleri nedir? Bölge halkımız bu konuda merak içindedir.”

Gaytancıoğlu yazı önerge verdi

“Edirne Milletvekilimiz Sayın Okan Gaytancıoğlu 11 Nisan 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişci’nin cevaplaması için yazılı önerge vererek duyarlılıkla konunun üzerine gitmiş ve görevini yerine getirmiştir. Kendisine bölge halkı olarak müteşekkiriz. Ancak ilgili bakanlıkça verilen cevap maalesef tatmin edici görünmemekte netlik arz etmemektedir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu