Haberler

KOSGEB girişimcilik desteği 2020 yılı faaliyetleri anlatıldı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri, KOSGEB Temsilciliği Destekleri 2020 faaliyetleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda KOSGEB desteklemelerindeki güncellemeler anlatılırken, destek alarak işlerini devam ettiren girişimciler de iş hayatlarındaki değişimleri anlattı.

Keşan TSO Toplantı Salonunda düzenlenen açıklamaya, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan, TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, KOSGEB Temsilcisi Kadircan Tunç, KOSGEB Desteklerinden yararlanan HAS Ayakkabıcılık firma sahibi Hakan Katrancı, Rivasol Tarım ve Hayvancılık firma sahibi Ali Rıza Beceren, Badem Süt Ürünleri İşletmesi firma sahibi Meral Badem katıldı.

“2020 içerisinde toplam bu destekler ile 1 milyon TL üzeri finansal destek bölgeye kazandırıldı”

TSO’nun 2020 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi veren TSO KOSGEB Temsilcisi Kadircan Tunç: “KOSGEB Edirne Müdürlüğümüz koordinasyonunda Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde faaliyet gösteren Keşan (TSO) Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde yer alan ‘Keşan, İpsala ve Enez İlçeleri KOSGEB Temsilciliğimiz’ girişimcilere destek, yerel halkı bilgilendiren, istihdama katkı, ticaretin ve sanayinin geliştirilmesinde öncü ve bölgesel ekonominin büyümesinde aktif ve etkili olmaya devam etmektedir. 2010 yılından beri Keşan TSO hizmet binası içerisinde yer alarak KOSGEB Desteklerimiz hakkında bilgilendirmeler, yönlendirmeler ve desteklerden yararlandırmalar ile bölgeye hizmet etmeyi sürdürmektedir. Girişimcilik Destekleri, İşletme Geliştirme, Ar-Ge Destekleri, KOBİGEL Proje Çağrıları ve KOBİ Finansman Destek Programı ile kapsamında yeni girişimcilerimiz ve mevcut işletmelerimiz desteklerimizden faydalanmaktadır. Yeni işletme açmak isteyen perakendecilik, toptancılık ve hizmet sektörlerindeki tüm Girişimcilerimize Geleneksel Girişimci Destekleri ile iş yerlerini açarak, kuruluş destekleri sağlamaktayız.

Yeni mevzuat kapsamında imalat veya yazılım sektörlerinde faaliyet gösterecek girişimcilerimize ise İleri Girişimci Destekleri ile kuruluş, makine, teçhizat ve performans desteklerimizden yararlanmaktadır. KOSGEB Desteğimiz ile işletmesini kurmuş mevcut işletmelerimiz için de KOBİ Finansman Destek Programı ile faizsiz kredi desteklerimizi kullanmaktayız. 2020 yılı içerisinde toplamda 550.000 TL hibe ve 800.000 TL faizsiz kredi desteği ile bölge ekonomisine finansal girdi, piyasaya hareketlilik ve ticaretin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Keşan TSO tarafından geliştirilen online işveren duyuru ve ilave istihdama yönelik tüm kamu destekleri hakkında bilgilendirme platformu www.kesantsoisvar.com ile de İşletme Geliştirme Destek Programı “Nitelikli Eleman İstihdam Desteği bölgesel istihdama destek oluyor, işsizliğin azaltılmasında etkili rol oynuyoruz. Üniversite mezunlarını ilgili meslek ve branşlarına göre işletmelerde istihdam sağlayıp, firmalarında destek kapsamında personel maliyetlerini azaltıyoruz. Bu desteğimiz kapsamında 48 ön lisans ve 36 lisans mezunu kişileri bölgesel istihdama katarak, bölgesel işsizliğin birazda olsa önüne geçerek, firmalarımıza destek olduk. Firmalar ve iş arayanlar için oluşturulan ve en önemli özelliği, farkı olan ilave istihdama yönelik tüm kamu destekleri hakkında bilgilendirme yapan online platform olarak Türkiye’de ilk ve tek olarak hayata geçirilmiştir. Bu desteğin yanı sıra Yurt Dışı İş Gezisi, Test ve Analiz, Belgelendirme ve Sınai Mülkiyet Hakları Desteklerimiz ile de bölgemize hizmet etmeye devam ediyoruz. Bölgede 2023 yılında faaliyet başlayacak olan Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile de Ar-Ge Destekleri ve KOBİGEL Proje Çağrılarından bölgeyi daha fazla faydalandırmak planlanmaktadır. 2020 yılın içerisinde toplam bu destekler ile 1.000.000 TL üzeri finansal destek bölgeye kazandırılmıştır” ifadelerini kullandı. 

Tunç‘tan sonra KOSGEB desteklerinden faydalanan firma sahipleri söz aldı. Firma sahipleri aldıkları destekler ve yaptıkları işler hakkında bilgi verdiler.

“4 makine olarak başlamıştım, 12 makine olarak işletmeme devam ediyorum

HAS Ayakkabıcılık firma sahibi Hakan Katrancı, “20 yıl önce İstanbul’da bu sektörde görev aldım. Keşanlı olduğum için mesleğimi bu bölgeye taşımak istedim. Burada bir istihdam sağlamak istedim. Bu konuda Keşan’da KOSGEB üzerinde bana çok büyük destek sağladılar, yardımcı oldular. Ayakkabı üreticisi olarak sadece Keşan değil, Edirne köy ve ilçelerinde de daha ileri düzeye taşınmasını umut ediyorum. Başta Belediye Başkanımız olmak üzere tüm KOSGEB yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ayakkabı üretimi yapıyorum ve kendi işim. KOSGEB desteği almadan önce küçük bir işletmem vardı, işimi büyütmek amaçlı Kadircan Bey’in  yanına geldim, fikirlerini aldım. Kendisinin yönlendirmesiyle böyle bir desteğin olabileceğini, işleri daha ileri taşıyabileceğimizi öğrendim. Kendisine de yardımlarından ötürü teşekkür ederim. İşletmeme 4 makine olarak başlamıştım, 12 makine olarak işletmeme devam ediyorum. Makine sayısı artınca kişi sayısı olarak istihdam da arttı. Şu anda bölgede ayakkabı imalatı olarak tek işletmeyiz. 4 makine ile başlanan işletmemize 12 makine ile bölgede üretime devam ediyoruz” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Badem Süt Ürünleri İşletmesi sahibi Meral Badem, şu bilgileri paylaştı: “Manda sütünü işlemek istiyordum, daha sonra KOSGEB desteklerinin olduğunu duydum. Şu an sütü hali hazırda işliyorum. Manda yoğurdu, tereyağı, kaymak, süt reçeli gibi birçok ürün işliyorum. Şu an işlemim proje aşamasında.”

Badem’den sora sözü Rivasol Tarım ve Hayvancılık firma sahibi Ali Rıza Beceren aldı.

“Aldığımız destek ile makineleştik

Beceren konuşmasında şunlara yer verdi: “Rivasol Tarım olarak TSO’ya geldim, işletmemizi büyütmek istiyorduk. Bu konuda bizlere destek oldular. KOSGEB’in imalat sektörüne verdiği destekten faydalandık. Makine ve teçhizat ekipmanı aldık. Daha önce manüel olarak yapıyorduk, aldığımız destek ile makineleştik. Aylık 10 ton gübre üretirken şu an 50 ton gübre üretmeye başladık. İhracat yapmaya başladık. E-ticaret sektörüne girdik. Aldığımız destekle ihracat yaparak işletmemizi büyüttük. İstihdamımız arttı, daha da arttırmak istiyoruz.

KOSGEB desteklerinden yararlanan firma sahiplerinden sonra sözü TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan aldı.

“Ömür boyu üretim bizim için çok önemli

 KOSGEB’in birçok işletmelere desteği olduğunu belirten Arıkan: “Odamız bünyesinde KOSGEB temsilciliğimiz var. Buraya başvurduğunuzda özellikle KOSGEB üretici olduğunuzda, üretici işletmelere destekleri epey fazla. KOSGEB’in sadece üreticilere desteği yok. Burada bulunan işletmelerimizin hikâyeleriyle gurur duyduk. İnşallah başarılarının devam gelir. İşletmelerin sayılarının artmasını istiyoruz. Bunun yanında KOSGEB’in nitelikli eleman desteği her zaman var. Odaya gelip bilgi alabilirsiniz. Üniversitelerden 2 ve 4 yıllık mezun kişileri yeni istihdam ettiğinizde KOSGEB 2 yıla kadar maaş desteği veriyor. Aldığınız personele 2 yıl maaş ödemiyorsunuz, KOSGEB desteklerinden faydalanıyorsunuz. Bunun yanında çeşitli destekler var. Odamız bünyesinde oluşturduğumuz bölümde bu bilgilendirmeyi alabilirsiniz. Böyle bir bölümün varlığını sizlere tekrar hatırlatmak istiyoruz. İşletmelerimizin hikâyeleri size rol model olabilir. Ömür boyu üretim bizim için çok önemli. İşletmelerimizin ihracata başlamaları ve e-ticarete başlamaları da çok önemli. Odamız bünyesinde KOSGEB temsilcimiz Kadircan Bey ile iletişime geçebilirsiniz. Bu konudaki desteklerden sürekli bilgi alabilirsiniz” diye konuştu.

“Bilgi almak için odamıza bekliyoruz

Konuşmaların ardından Kadircan Tunç, personel sayıları ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “2020 yılı içerisinde işletme geliştirme adı altında olan son destek mevzuatı değişikliği ile beraber eskiden mevcut işletmelerde 5 tane güncel sigortalı eleman şartı arıyorduk. Bundan daha fazla yararlanmak için, daha fazla istihdam sağlamak üyelerimizin, işletme ve işçi maliyetlerini düşürmek için bu rakam KOSGEB başkanlığı tarafından 2’ye düşürüldü. Şu an itibari ile herhangi bir şirketin 2 güncel sigortalı çalışanı olan kişiler, 3. önlisans veya lisans mezunu kişiyi çalıştırmak istedikleri takdirde maaş desteğini 2 yıl boyunca KOSGEB tarafından alıyor. Her zaman söylüyoruz, bilgi almak için lütfen odamıza başvurun. Gerekli işlemleri birlikte yaparak bu desteklerden faydalanmanıza her zaman yardımcı oluruz.

“Üreticinin, her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz

Tunç‘un konuşmasının ardından söz alan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, sözlerinde şu cümlelere yer verdi: “Odamız olarak girişimcinin, üretenin, üreticinin, istihdama katkı sağlayanın her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Girişimcinin, işini büyütmek isteyenlere özendirici olmak istedik. İşini büyütmek, yeni girişimcilik yapmak isteyenleri odamızı ziyaret etmelerini bekliyoruz. Fikirlerini getirsinler, beraber konuşalım. İmkânlardan ne kadar yararlanabilirler bunları konuşalım. Hedeflerine ulaşma konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olalım. Üreticilerimize de hayırlı işler dileriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu