GündemKeşan

“Kontrollü Normalleşme” sürecinde Keşan’da denetimler artacak

1 Mart 2021 Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni “Kontrollü Normalleşme” sürecinin usul ve esasları belirlenmeye, ilgili bakanlıklarca 81 il valiliğine gönderilen genelgelerle de yeni dönemin uygulamaları netleşmeye başladı.
“Kontrollü Normalleşme” sürecinde, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre Türkiye genelinde iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek ve çok yüksek) ayrılmış ve tedbir seviyeleri renklerle ifade edilerek, salgınla mücadelede yeni bir döneme geçildiğine vurgu yapılmıştı.

Keşan Belediye Başkanlığı’nda bugün gerçekleştirilen basın açıklamasında “Kontrollü Normalleşme” sürecinde “Maske – Mesafe ve Hijyen” kurallarına uyumun hayati önemine bir kez daha dikkat çekilerek, hassasiyetle uygulanacak kurallarla birlikte kısa süre içinde “Kırmızı” olan ve “Çok yüksek risk” grubunda yer alan Edirne’nin vaka durumunun “turuncu” ya da “sarı” gruba gerileyebileceğine kayıt düşüldü.

“Edirne’nin kırmızı grupta yer almasına Keşan yüzde 60 etki ediyor”

Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Tahir Özçınar ve Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz‘ın birlikte yaptıkları açıklamada, Keşan’ın Kovid-19 vaka sayılarında son günlerde artış yaşandığının da altı çizilerek, Edirne’nin vaka sayılarının yüzde 60’ını Keşan’ın oluşturduğu belirtildi.

Kovid – 19’la mücadelede gelinen “Kontrollü Normalleşme” sürecinde, Türkiye risk haritasının 2 haftada bir güncelleneceğini hatırlatan Gergin, “Edirne çok yüksek riskli bölgelerin içerisinde yer alıyor. Keşan merkez, köy ve beldeleri Edirne’nin kırmızıya mı yoksa sarıya mı döneceğine işaret ediyor. Açıkça söylemek gerekirse Edirne’nin kırmızı renkte yer almasına Keşan ve çevresi %60 etki ediyor. Keşan’da vaka sayıları yüksek ve her gün de artmaya devam ediyor. Edirne’nin kırmızı olmasına ciddi katkımız var. Bu durumun şu dakika itibariyle tüm kurallara uyarak önüne geçmeliyiz. Maske, mesafe, hijyen kurallarına tam uyarak özellikle de sosyal mesafemize dikkat ederek orta ve az riskli duruma dönmek için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

“Pandemi ile mücadele merkezi sistemden yerel sisteme yönlendirildi”

Hafta sonu kısıtlamaları kapsamından Cumartesi gününün çıkarıldığını kaydeden Gergin, “Yeni alınan kararlar doğrultusunda Keşan’da Cumartesi günü sabah 05:00 ile akşam 21:00 arası sokağa çıkmak serbest oldu. Sokağa çıkma yasağımızda bir gün kısalma oldu. Karar alma yetkisi il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına bırakıldı. Devlet pandemiyle mücadeleyi merkezi sistemden yerel sisteme doğru yönlendirdi. Bu uygulama ile vatandaşlarımıza büyük iş düşüyor.” diyerek, yeni risk haritasıyla gerçeklerin daha net görülebildiğini şu sözlerle ifade etti: “Gerçeğimiz kırmızı. Bu gerçeğe göre vatandaşlarımız alacakları bireysel önlemlerle Edirne’nin sarıya dönmesini sağlayabilir. Bir sonraki 15 günde belki Edirne maviye bile dönebilir. Ben bölge insanımızın sağ duyusuna inanıyorum.”

“Bölge esnafımıza büyük iş düşüyor”

Keşan’da Cuma günleri kurulan halk pazarının, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kakar doğrultusunda bu hafta (5 Mart 2021) kurulamayacağına işaret eden Gergin, önümüzdeki günlerde denetimlerin artacağını vurgulayarak şunları söyledi: “Bölge esnafımıza büyük iş düşüyor. Birbirimizi düşünmemiz lazım. Hep birlikte açılmalıyız. Ticaret hep birlikte hareket edilirse; daha canlı, daha hareketli, daha kazançlı oluyor. Bazı sektörler açık bazı sektörler kapalıysa ticaret de cansızlaşıyor. Düşük risk taşıyan bölgelerde esnafın yeniden kepenklerini açmasının nasıl bir heyecan ve canlılık yarattığını görüyoruz. Biz bu heyecanı ne yazık ki yaşayamadık. Bu heyecan bile Keşan ve Edirne ticaretini canlandırır. Bizlere çok iş düşüyor. Hem hıfzıssıhha kurulunun alacağı kararların hem belediyenin hem İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün alacağı kararların uygulanması konusunda kurumlara yardımcı olalım. Zabıtamızın denetimleri artacak ama can yakmak için değil canımızı korumak için yapılacak bu denetimler. Vatandaşlarımız anlayış gösterir, bizimle birlikte hareket ederse, daha kısa sürede sarıya, maviye döneceğiz.”

“Ev ziyaretlerine son verelim”

Sosyal mesafeye bu günlerde çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Gergin, ev ziyaretlerinin bölgede virüsün yükselmesinde etkili olduğunun tespit edildiğini dile getirerek şöyle dedi: “Gerekli uyarılar mesajlar yoluyla yapılıyor ama ev ziyaretlerinin de devam ettiğini görüyoruz. Ev ziyaretlerini azaltalım demiyorum lütfen son verelim. Komşumuza geçmeyelim, birbirimize ikramlarda bulunmayalım. Komşumuza sevdiğimiz için yaptığımız yemekten ikram ettiğimizde onun da canını tehlikeye atıyoruz. Bir süreliğine görüşmeye ve paylaşım yapmaya ara verelim. 2 hafta zor bir süreç olacak belki ama Edirne en azından kırmızıdan turuncuya bile geçse bir çok kısıtlamada rahatlama yaşayacağız.”

Gergin‘den sonra söz alan ve zabıta ile polisin uyarılarının ciddiye alınmasını isteyen Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz ise; “Vatandaşlarımız zabıta ve polisin uyarılarını ciddiye alsınlar, aksi taktirde cezai işlem uygulamalarıyla karşı karşıya kalacaklar.” dedi.
Özellikle banka önlerinde yoğunluk oluştuğunu ve sosyal mesafe kuralının gözetilmediğini ifade eden Yılmaz, ekonomik olarak da zor bir süreçten geçildiği için vatandaşlara mesafe kuralı ihlali cezası yazmak istemediklerini dile getirerek, önümüzdeki günlerde denetimlerin artacağını ve kurallar konusunda hassasiyet gösterilmesini rica etti.

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Tahir Özçınar da, bir yıldır devam eden Kovid-19’la mücadele sürecinin herkesi zorladığını ifade ederek; “Ama şu anda alacağımız bireysel tedbirle normalleşme sürecine geçmek bizim elimizde. Lütfen kurallara uyalım.” şeklinde konuştu.

Son olarak kuralların denetlenmesi ve sürecin kontrollü yürütülebilmesi için esnafın, “yöneticilere büyük iş düşüyor” değerlendirme ve beklentisi sorulan Gergin, şunları söyledi: “Yeni alınan kararlarla yük hepimize eşit dağılmış durumda. Güneydoğuda hava eksilerde ve kar yağışı var vatandaş evden çıkmakta zorlanıyor. Bizim bölgemizde bahar geldi. Sokakta uyarıların arttırıldığı bir dönem yaşayacağız. Sabah 05:00 akşam 21.00 arasındaki serbest zamanda yapacaklarımız uyarıdan öteye geçemiyor. Ancak kısıtlamanın uygulandığı saatlerde cezai işlem uygulanabiliyor. ‘Arkadaşımızla buluşacağız, keyifli vakit geçireceğiz’ diye esnafımızın işinin başına geçmesine engel olmayalım. Cumartesi günü yasağın kaldırılması dezavantaja dönüşmesin. En az 2 hafta buluşmayalım, vakaların düşmesini bekleyelim.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu