Keşan

Keşan Belediyesi “suyun tasarruflu kullanımı” ile ilgili hatırlatma yaptı: “Duyarlılığımızı korumalıyız”

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran, 1 Mart 2021 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Keşan’ın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Kadıköy Barajı’nda doluluk oranının %18 seviyesine ulaştığını, tasarruflu su kullanımının şart olduğunu kaydetti.

Kurak kış mevsiminin geçirildiği dönemde Kadıköy Barajı’nda 4.000.000 m3’e kadar düşen su rezervi, son dönemde sağanak yağmurlar ve ardından gelen kar yağışıyla birlikte 10.000.000 metreküpe kadar yükseldi.

Meydana gelmesi muhtemel sağanaklar ile birlikte su rezervinin daha da artmasını beklediklerini belirten Erhan Başaran, suyun tasarruflu kullanımı noktasındaki tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Yaşanan kuraklıkla birlikte genel susuzluk sorunu herkesi tedirgin ederken, Keşan’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan Kadıköy Barajı’ndaki su rezervi, Şubat ayı sonu itibariyle 10.000.000 metreküp seviyesine yükseldi. Keşan Belediyesi tarafından alınan tedbirlerle Keşan’da bir susuzluk sorunu yaşanmazken, sağanak yağmurlar ve ardından gelen kar yağışı doluluk oranını arttırdı.

Kuraklık nedeniyle içme suyu sağlanan Kadıköy Barajı’ndaki su doluluk oranının, yıllık ortalamalarının çok altında seyrettiğine dikkat çeken Erhan Başaran, “Kış mevsiminde görmeyi arzu ettiğimiz yağışların gelmesi bizleri sevindirdi. Kadıköy Barajı’nın su tutma kapasitesi 55 milyon metreküp. Barajımızda şu andaki su seviyesi %18 mertebelerine kadar yükseldi. Şu anda doluluk oranımız hâlâ çok düşük. Meydana gelmesini beklediğimiz sağanak yağışlarla beraber barajlarımızdaki doluluk oranının daha da yükselmesini bekliyoruz. Ama bizler buradan bir kez daha vatandaşlarımızdan suyun bilinçli kullanılması ve su tasarrufu noktasında gayret bekliyoruz. Su tasarrufu bizim için her zaman gerekli olup, bu konudaki duyarlılığımızı sürekli korumalıyız.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu