Son Dakika

Komşuda söndürülemeyen yangın için Edirne Valiliği önlem alıyor

Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Hasköy bölgesinde başlayan ve rüzgarlı havanın etkisiyle yayılan orman yangını 4 gündür söndürülemiyor. Yaklaşık 5 bin dekarlık alanda devam eden ve Türkiye-Bulgaristan sınırına dayanan yangın için sınır hattında 52 araç ve 224 personel ile 32.6 bin kilometrelik güvenlik şeridi oluşturuldu.Edirne Valiliği‘nden yapılan açıklamada, Hamzabeyli sınır kapısından Büyükismailçe köyüne kadar olan bölgenin karşı tarafında, Bulgaristan sınır hattı boyunca 30 kilometre uzunluğundaki bir alanda devam eden yangın için gerekli önlemler alındığı belirtilirken, şu ifadeler kullanıldı: “Yangın belli yerlerde sınırımıza kadar ulaşmış olup alınan tedbirler neticesinde şu ana kadar Türkiye topraklarına sıçraması engellenmiştir. Yangının yeni yayıldığı bazı bölgelerde ise sınır hattımıza uzaklığı 1,5 ile 3 kilometre arasında değişmektedir. Önleme amaçlı olarak iş makinaları ile sınır hattımız boyunca 32.6 km uzunluğunda güvenlik şeridi oluşturulmuştur.


Yangın nedeniyle Edirne Valiliği AFAD Müdürlüğü bünyesinde kriz merkezi kurulmuş olup 24 saat esasına göre görev yapmaktadır.
Müdahale ve önleme çalışmaları için 9 kamu kurumundan 52 araç ve 224 personel olay yerinde görev yapmaktadır.”


Öte yandan bir türlü kontrol altına alınamayan yangınla ilgili olarak, Bulgaristan’da Haskovo, Dimitrovgrad, Harmanlı ve Toplovgrad kentlerinde afet durumu ilan edilirken; Edirne Valisi Ekrem Canalp de sınır bölgesinde incelemelerde bulundu. Yangının, Tunca Nehri’ni aşarak Topolovgrad ve Svilengrad şehirlerine doğru ilerlediği ifade edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu