Gündem

Kocaman’dan kapalı pazaryeri için ‘ortak akıl çağrısı: “Tek bir pazarcı dışarıda kalmasın”

Keşan Belediyesi Kapalı Giyim Pazarı, Katlı Otopark ve Nikah Salonu Binası Uygulama Projelerinin Hazırlanması Hizmet Alımı İşi İhalesi, 8 Ekim 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi. Gerek pazar esnafı gerekse de Keşan halkı tarafından merakla beklenen proje için Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman konuştu. Projenin her ne kadar çok amaçlı olarak lanse edilse de aslında en çok pazarcı esnafını ilgilendirdiğini söyleyerek fikirleri alınması gerekliliğine vurgu yapan Kocaman, ” Bir esnaf bile pazaryeri dışında kalmamalı. Halkın parası kullanışsız bir proje ile heba olmasın.”

“Altının kıymetini sarraf bilir, pazaryerinde nasıl tezgah açılacağını ise esnaf “

Keşan Belediyesi’nin yapmış olduğu proje ihalesinin esnaflar açısından heyecan verici ve sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, pazaryeri için bundan sonraki aşamalarda projenin en çok ilgilendirdiği kesim olan pazaryeri esnafının da dahil olması gerektiğini söyledi. “Daha önce yapılan pazaryeri gibi elverişsiz bir şey olmaması için bizlerin de bu konuların tartışması içinde olmamız lazım.” diyen Kocaman, “Toplantılarda bizim de oturup fikirlerimizi söylememiz gerekir. Altının kıymetini sarraf bilir, pazaryerinde nasıl tezgah açılacağını ise esnaf bilir. Burada yaşayacak ve çalışacak olan bizleriz. Başkan buranın ne kadar çok amaçlı bir proje olacağını söylese de, burası en çok bizi ilgilendiriyor. Çünkü bu işe ‘sokaktan pazarcıyı kaldıracağız’ diye başladık, bunu insanlara anlatırken, ‘bugün oradayız, yarın da sokaktayız‘ diyemeyiz. Projenin doğru anlatılması gerek. Yönetim olarak Başkan Helvacıoğlu’nun bizzat randevu talep edeceğiz ve bilgi alacağız. Eğer aldığımız bilgi bizi tatmin etmiyorsa daha sonra bütün esnafımızı toplayıp, bu konuda bizzat kendisinin bilgi vermesi gerekiyor. Yoksa kendimiz zor durumda kalırız.” diyerek konunun içinde olacaklarını söyledi.

“Yapılan pazaryeri bize yetmeyecek”

Sözlerinin devamında üzeri kapalı bir pazaryerinin umudunu yaşayan pazarcıların olduğu ve bu esnafın sayısının da konuşulan proje ile iç mekana alınması hedeflenen esnaf sayısından çok daha fazla olduğunu belirten Hasan Kocaman, “Şu an sokaklarda tezgah açan 400’ün üzerine esnaf var. Yapılan pazaryerinin bize yetmeyeceğini düşünüyoruz. Bu esnafların tezgahı belli bir ölçekte değil, herkesin farklı boyutlarda tezgahı var. 2 metrelik tezgahın yettiği esnaf gibi, 6 metrelik tezgahı yetmeyen esnaf da var. Mutlaka bunu göz önüne alınarak düşünülmeli. Bunun için de bizden mutlaka fikir alınmalı. Kaldı ki burası zaman içinde bize yetmemeye de başlayacak, esnaf sayımız çoğalacak. Yetmeyeceği için sokaklara tekrar çıkılacaksa o zaman sokaktan kalkmanın da bir mantığı yok. Bir esnaf bile pazaryeri dışında kalmamalı, yoksa yapılacak binanın hiçbir anlamı kalmaz. Yazık günah, oraya vatandaşın parası gidecek. Halkın parası kullanışsız bir proje ile heba olmasın.” diyerek halihazırda yaşanan soruna artık kesin ve ileri görüş içeren bir çözümün uygulanması gerektiğini söyledi.

“Öncelikle bizim istediklerimiz olması gerek”

Projenin sadece esnafın rahat satış yapabileceği değil, gelen vatandaşın da rahat bir şekilde hareket edebilecekleri bir pazaryerinin inşa edilmesi gerektiğine vurgu yapan Kocaman, “İnsanlar buraya geldikten bir hafta sonra da alışverişe gelmelerini istiyoruz. Kaldı biz biz burayı yalnızca haftada bir gün gelinen bir yer değil, outlet ve indirim günleri gibi satışlar için de farklı günler için de kullanılmasını istiyoruz.” derken, son olarak kurulacak pazaryerine büyük umutlar bağlayan pazaryeri esnafının önceliğe alınması gerektiğini dile getiren Kocaman, “Buraya Hastane Caddesi’nin park problemini çözerek trafiği rahatlatmak adına, otopark yapıldığının farkındayız; ama aynı şekilde pazaryeri problemini çözmek için pazaryeri de yapılacağı için bize daha elverişli bir alan yapılsın istiyoruz.” diye konuştu.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu