Haberler

Kocaman: “Açıklanan destek paketi tüm esnafı kapsamıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi, esnafta hayal kırıklığı yarattı. Yapılması planlanan yardımların tüm esnafı kapsamadığını dile getiren Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, konuyla ilgili olarak açıklayıcı bir genelge gelmediğini belirterek, şu ana kadar açıklanan destek ile ilgili “Hiç yoktan iyidir!” dedi.

“Yaraları saracak düzeyde değil”

Esnafın hayal kırıklığı yaşadığını belirten Kocaman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha iyi yapılanmış bir karar bekliyorduk. Bu destek yaraları saracak bir düzeyde değil. Fakat yine de hiç yoktan iyidir denilen bir noktadayız. Esnafımıza az da olsa merhem olabilecek bir karar.”

“Tüm esnafı kapsamıyor”

Açıklanan destek paketinde, basit usulde olan kesime 500 TL kira yardımı yapılacağını vurgulayan Kocaman: “Zaten 500 TL üzeri kira ödeyenler basit usul muhasebe üzerinde kalamıyorlar. Dolayısıyla pek faydalı olacağını düşünmüyorum. Halbuki esnafa yardım adı altında yapılan yardımlar tüm esnafı kapsamıyor. Aslında bu açık bir şekilde ifade edilmeliydi.” dedi.

“Çok az bir kesim istifade edecek”

Açıklanan destek paketini daha farklı beklediklerini belirten Kocaman: “Beklentimiz SSK ve BAĞ-KUR primlerinin devletimiz tarafından ötelenmesiydi. Nihai ücretlerin karşılanmasıydı. Beklentimizi devletimize ve hükümetimize ilettik. Daha çok hibe olanaklı krediler anlamında beklentilerimiz vardı. Esnafımızı şu anda düzlüğe çıkaracak düzeyde fakat kredili bir sistem değil de hibe destekli bir destek paketi bekliyorduk. Şimdilik olmadı. Biz taleplerimizi hem dosyalar ile hem de basın aracılığı ile gerekli yerlere iletiyoruz. Küçük esnaf olarak beklentilerimiz daha yüksek. Maalesef bu desteğin esnafa faydalı olacağını düşünmüyorum. Çok az bir kesim istifade edecek diye düşünüyorum. İnşallah gerçek gelirde olan tüm esnaf grubuna da destek verilmesi beklentisi içerisindeyiz “ ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu