EkonomiGündemSektörelYaşam

Kırmızı etteki yükselişe üreticiden çözüm önerisi

Sürekli artan fiyatları nedeni ile vatandaşı kara kara düşündüren kırmızı et, yeni bir zam daha gördü.

Vatandaşın zeytin ve peynirde olduğu gibi alışverişini yaparken miktar küçülttüğü kırmızı et, el yakıyor.
Son bir haftada 40 TL’lik bir artışla adeta uçuşa geçen kırmız et fiyatları hem kasapları hem de vatandaşları şaşkına çeviriyor.
Kasap ve market reyonlarında 1 kilo kıyma 520 TL’den satılmaya başlandı.

Son aylarda zeytin, zeytinyağı ve peynirle birlikte fiyatı en fazla artan ve en çok konuşulan gıda ürünlerinin başında kırmızı et geliyor. Beyaz etin de fiyatlarıyla kırmızı etten geri kalmadığı bugünlerde vatandaşlar, protein değeri yüksek olan bakliyata yöneliyor.

Vatandaş, kasap ve market reyonlarındaki kırmızı et fiyatlarının sürekli artması nedeniyle zorlandığını belirterek, özellikle kıyma gibi temel et ürünlerindeki fiyat artışının, aile bütçelerini olumsuz yönde etkilediğini dile getiriyor.

Kırımız et üretici ve satıcıları, fiyat artışlarının temel nedenlerinden birinin yem fiyatlarındaki yükseliş olduğunu belirtirken, ülkemizde yaşanan doğal afetlerin de et üretimini olumsuz etkilediği, buna bağlı olarak arz-talep dengesindeki bozulmaların fiyatları yukarı çektiği ifade ediliyor.

Kasap reyonlarında yeni haftayla birlikte etiketlere yansıyan fiyatlar şöyle:
Dana kıyma 520 TL, dana kuşbaşı 550 TL, kuzu kuşbaşı 630 TL, antrikot 700 TL, kuzu pirzola 750 TL, bonfile 850 TL.

Maliyetlerden yakınan üreticiden çözüm önerisi

Keşan’da da artan maliyetler nedeniyle yaptıkları işi bırakmak zorunda kaldıklarını belirten hayvan üreticileri, “Hayvan yetiştirmek çok zor. Maliyetlerimiz çok yüksek. Bir çuval yem 500 TL’yi geçti. Bir dananın yetişmesi en az bir sene.. Bu şartlar bizi kurtarmıyor. O nedenle kapatmak zorunda kalıyoruz. Bu işin tek çaresi; süt üretimi, inekçilik, sütçülük. Devletin süt üretenlere büyük destek vermesi lazım. Süt varsa dana var. Et fiyatları ancak o şekilde düşer. Başka türlüsü mümkün değil.
40 tane sığır hayvanım vardı, 2 sene önce kapattım. Ben kapattım, o kapattı, bu kapattı.. Nasıl çıkacak bu millet bu işin içinden!”
diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu