GündemSiyaset

Keşanlı muhtarlarla bir araya gelen İYİ Partililer: “Tek adamlık rejimi sonrasına hazırız!”

Edirne programı kapsamında Keşan’a gelen İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe le birlikte, köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Türkiye’nin partili Cumhurbaşkanlığı ile birlikte tek ada evrilmiş sistem tarafından ekonomisi ve diplomasisinin ezilmekte olduğunu ifade ederek sözlerine devam eden İsmail Tatlıoğlu, “Türkiye’de iktidarın bize devrolduğu gün ne yapacağımız, hangi konuda hangi adımları atacağımız belli, tek adam sistemi sonrası Türkiye çok ciddi bir rahatlama ortamına girecek” dedi.İYİ Partililer’in programı, Keşan İlçe Başkanlığı’nda başladı. Burada basın açıklaması düzenleyen partililer, Edirne ziyaretleri kapsamında yapacakları çalışmalar ile durum tespiti yapıp, daha sonra da not alıkları konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getireceklerini kaydetti.

“AK Parti sonrası Türkiye için çalışmalarımız konusunda milletimizin endişesi olmasın”

Türkiye’nin tek adama evirilmiş sistem tarafından ezildiğini dile getiren İsmail Tatlıoğlu, “Türkiye’nin ekonomisi, demokrasisi, diplomasisi ezilmekte. Devlet durmuş durumda. Merkez Bankası Başkanı ‘Doların yükselmesi için bir neden yok’ diyor ama dolar tarihi rekorlara koşmuş. Bir neden yoksa o zaman sizin burada ne işiniz var?  Nedenini anlayamadığı bir üst bürokrat işin başında. Partimizin temel önceliği Türkiye’yi bu tek adam sisteminden çıkarmak. Önümüzdeki dönem kimin Cumhurbaşkanı olacağı, yeni tek adamın kim olacağı çok öncelikli değil. Türkiye’nin bu tek adam sisteminin tasfiyesi ve Türkiye’nin arzu edilen refaha, demokrasi, özgürlük ve zenginlik iklimine kavuşmasıdır. Buda güçlü bir parlamenter sistemle gerçekleşecektir.” dedi.
Gazetecilerin olası bir iktidar değişikliğinde AK Parti sonrası Türkiye için İYİ Parti’nin nasıl bir hazırlık içinde olduğuna yönelik soruca cevap veren Talıoğlu, “Türkiye’de iktidarın bize devrolduğu gün ne yapacağımız, hangi konuda hangi adımları atacağımız, ilk 1 ayda, 100 günde, 6 ayda, 3 yılda neler yapacağımız çok detaylı şekilde çalışılmakta. Milletimizin bu konuda hiçbir endişesi olmasın. Türkiye çok daha iyi olacak. diye konuştu.

“‘Vah vah’ ile devlet yönetilmez”

Soru-cevap bölümünde Zafer Sarıkeçe’nin yurtlardaki kapasite yetersizliği gündemi konusunda soruya da yanıt veren Tatlıoğlu, Partimizde birikmiş bir liste var. Sayın Erdoğan’a göndereyim de bunlara yer bulsun. Ben dünden beri Edirne’deyim. Sayın Orhan Çakırlar Bey’in hem de Sayın değerli başkanımız Ekrem Demir Bey’in yurt taleplerini karşılamak için telefonları susmuyor. Böyle bir şey yok. Devlet yolda öğrenmez. Devlet yatarak yönetilmez. Bunun gereğini yapmak lazım. Pandemi döneminde kaç yurt kapatmış, kaç yurt açılacak. Bürokrasi bunlarla ilgili çalışır, devlet bunları çalıştırır. Vah vah’la devlet yönetilmez” dedi.

“Ben konuşurum siz dinlersiniz anlayışını tersine çevireceğiz”

Keşan İlçe Başkanlığı’ndaki çalışmaların ardından İYİ Partililer köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, İYİ Parti’nin konuşmak için değil, dinlemek için muhtarlar ile bir araya geldiğini ve “Ben konuşurum siz dinlersiniz” işleyişini tersine çevirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini belirterek, “Kuruluşumuzdan bu yana 3 yıl gibi çok kısa bir zaman geçirdik. Bu 3 yılda emeklemeyi bilmeden koşmayı öğrettiler. Kuruluş sürecimiz çok zor geçti. biz ışıkların kapandığı, elektriklerimizin kesildiği, konferans salonların bize müsaade edilmediği bir ortamların hepsi bu 3 yıl içinde oldu. Bugün insanlar için umut kapısı olmaya başladıysak ne mutlu bize. Bizde bu tenezzühe laik olmak için elimizden geleni yapıyoruz.” diyerek sözü İsmail Tatlıoğlu’na bıraktı.

“Tarımda borç bugün 65 kat arttı”

Gündeminde çiftçi ve tarım konunlarındaki sorunlara değinerek konuşmasına başlayan Tabakoğlu, çiftçinin borcunun giderek arttığını belirterek, “Trakya’daki toprak üretimden kopuyorsa, Trakya’daki çiftçi kopuyorsa  bu Türkiye’nin gerçekten temel sorunu.2020 yılının başında çiftçimizin 2.6 milyar lira borcu var. Türkiye’de tarımda toplam 37 milyar olan borç bugün 65 kat artmış.” derken, Tarım ve sosyal güvenlik ile ilgili “Çiftçiyi barındırmak ve çocuklarının belli kısmını da bu işe devam etmesini sağlamak lazım. Trakya küçük tarım işletmelerine sahip bir bölge değil, orta ölçekli tarım işletmelerine sahip. Hollanda’dan 110 milyar dolar ihracat olurda, Trakya’dan böyle bir zenginlik çıkmaz mı?” diyerek konuştu.

“Nasıl dur diyeceksiniz?”

Toplantının devamında söz alan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, artık çiftçi ile omuz omuza mücadele edilmesi gerektiğini kaydederek, “Bu işin cefasını çekmiş insanlara görüşün. Tarım Krediye gidip de mazot, gübre alabilecek çiftçinin kalmadı. Artık sahaya inin. Seçim zamanında ve diğer zamanlarda da herkes aynı şeyleri söylüyor. Şuanda gübre aldı başını gidiyor.  Sizin vizyonunuz ne? Siz geldiğinizde neler yapabileceksiniz, bu işi nasıl çözebileceksiniz? Bu dolara, güreye siz nasıl dur diyeceksiniz?  Biz sizlerden bunları duymak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Vana eksikliğinden köyler susuz kaldı”

Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç ise Hamzadere Barajı Projesi’nin halen su sağlayamadığını ve 30 senedir devam ettiği muhtarlık görevi boyunca da henüz nihayete varamaması sebebiyle çiftçinin bekleyişinin devam ettiğini söyleyerek “Gezmediğimi kapı kalmadı. Vana eksikliğinden köyler susuz kaldı. Bu konudaki sıkıntı çok büyük.” derken, Enez yolunun yapılmasıyla ilgili de artık somut adımların biran önce atılması gerektiğinin altını çizdi.

“11. Bölge Müdürü ‘dile getirmeyin’ dedi”Emrullah Meriç‘in ifadelerine, gerekli konuları gündeme taşıdıklarını ancak meclisin bir çoğuna halen cevap vermediğini söyleyerek,“Bir kısmına cevap verme tenezzülünde bile bulunmadılar. Şimdi siz Hamzadere Barajını haklı olarak anlatıyorsunuz ve doğru. Kendi bölgenizin, bu yakın bölgemizdekini biliyorsunuz. Çakmak Barajı’nda su var ama sistem çalıştırılamıyor. Ben daha ileriye gideceğim. Çömlekköy Barajı, Lalapaşa’nın en sulak olduğu bölgelerden birisi ve projesi kalktı. Bunlar için bütün gayretimizle çaba sarf ediyoruz. Yeterli olmadığını görüyoruz. Bunun yolu tek adam rejiminden kurtulmaktan geçer. İnanın 11. Böçlge Müdürü’nü geçen sene ziyarete gittiğimde ‘Çömlekköy Barajı‘nı ne olur dile getirmeyin’ dediğini biliyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu