Haberler

Keşan’daki lisanslı depolar dolmadan, Enez ve İpsala’da alım yapılmayacak

Keşan Kaymakamı Nuri Özder, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Keşan Belediye Başkanı MustafaHelvacıoğlu ile beraberindeki heyet, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ortaklığında kurulan LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.) Keşan Şubesi’ni ziyaret etti, Korona virüs sürecinde üretimin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını ve tüm dünyanın üretim ve dopalamada çalıştığını belirterek, “Önümüzdeki süreçte gıdayı üreten ve ona sahip olan dünyaya hükmedecek” dedi.

Kaymaz: “Geçen seneki depolama probleminin önüne geçtik”

Depolamalar hakkında bilgi veren Kaymaz, her biri 2 bin 500 ton kapasiteli 28 silonun bulunduğu TMO-TOBB LİDAŞ Keşan Şubesi’nin 70 bin ton alım kapasitesi olduğu belirtti. Ve bölgedeki diğer çalışmalar hakkında bilgi verdi: “Geçen yıl buradaki yatay depolarda sınıflandırma kapasitemiz az olduğu için, her ürünü alamadık. Ancak şimdi 28 silomuz tamamlandığı için bölgemizde üretilecek her sınıflandırılmış ürünü depolama şansına sahip olduk. Ayrıca, alımların gerçekleştirilmesi için yaşadığımız yol sorununu, Edirne TB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ile birlikte Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’nun da destekleri ile birlikte çözdük.” dedi.

“Bu yıl, Keşan’daki lisanslı depolar dolmadan, TMO tarafından Enez ve İpsala’da alımlar olmayacak. Buradaki lisanslı depo dolduktan sonra oradaki depolara izin verilecek. Çanakkale’nin Avrupa yakası, Tekirdağ’ın batısı, Edirne’nin güneyi, Enez ve İpsala ilçelerimiz ile köylerimiz dahil üreticilerimiz ürünlerini buraya getirecek. TÜRİB kaydı yapılarak buraya ürününü getirecek çiftçimiz, ürününün satışını yapabilir ya da elektronik ürün senedine dönüştürerek, istediği zaman istediği kişiye ürününü satabilir. Artık çiftçimizin ürününü muhafaza edememe sorunu ortadan kalktı. Burada ürünün kalitesi bozulursa sorumlu LİDAŞ olacak.”

Aksal: “Gıdayı üreten ve ona sahip olan dünyaya hükmedecek”

Necmi Kaymaz’dan depoculuk hakkındaki bilgileri ve son gelişmeleri alan Aksal, koronavirüs salgınından sonra gıdanın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi. Gıdanın bu zor zamalradaki değerine vurgu yapan Aksal, “Önümüzdeki süreçte gıdayı üreten ve ona sahip olan dünyaya hükmedecek. Veba salgınından sonra açlıktan ölenlerin sayısı, vebadan ölenlerden daha çok olduğu anlşıldı. Allah’a çok şükür ülkemiz kendisine fazlasıyla yeten gıdayı üretiyor. Buğdayda hasat sezonu yaklaşıyor. Tüm üreticilerimize hayırlı olur inşallah. Fiyatı hasattan önce açıklayacağız dedik ve Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz gün açıklamayı yaptı. Çiftçilerimizin memnun olduğunu duyuyorum.” dedi.

“Çiftçimiz ürününü, ürünün en bol olduğu zamanda satmak zorunda kalmamalı”

Çiftçilerin, ürünlerini ürünün en bol olduğu zamanda satmak zorunda kalmaması gerektiğini ifade eden Aksal, lisanslı depoculuğun ana fikrinin bu odaktan çıktığını kaydetti, ve şu sözleri dile getirdi: “Çiftçimiz yılda 2 defa ürününü alıyor ve ihtiyaçları biriktiği için ürününü hemen satıyor. Artık ürün fiyatının en düşük olduğu zamanda çiftçimiz, ürününü satmak zorunda kalmasın, ürününü lisanslı depoya koyarak sertifikasını alsın ve fiyatı da uygun bulduğu zaman satsın diyoruz. Bunun yanı sıra, lisanslı deponun stopaj, nakliye desteği avantajı var analiz desteği gibi teşviklerimiz var. Bölgemize yetecek kapasitede lisanslı depomuz var ve ürününüzü lisanslı depoya getirin. Farklı kalitedeki ürünleri, farklı silolarda depolama imkanımız var, böyle bir hizmetin bölgemize kazandırılmasına emeği bulunan Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Tarım Bakanımıza, TOBB ve LİDAŞ’a teşekkür ediyorum. İnşallah üreticilerimiz de bu artıyı çok iyi değerlendirir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu