GündemSiyaset

Keşan’da ziyaretlerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Purçu: “Türkiye’de bir Roman gerçeği var”

CHP’nin İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Trakya Bölgesi’ndeki Roman mahalleleri ziyaretleri programı kapsamında Keşan’a geldi. Edirne Milletvekili Okan Gaytanıoğlu, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve yönetim kurulu ile partiler ile birlikte Keşan’da temaslarda bulunan Purçu, pazaryerinden başlayarak önce Yenimescit Mahallesi, arından Mustafa Kemal Paşa ve Cumhuriyet Mahallesi’ne gitti.
Sık sık vatandaşlarla konuşma fırsatı bulan CHP İzmir Milletvekili, Romanların sorunlarını dinledi.

Keşan ziyaretleri hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Okan Gaytancıoğlu, 16 Eylül Perşembe günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile Lüleburgaz’da Roman Çalıştayı yapılacağının yapılacağının bilgisini verdi. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale’den Roman toplumu dernek ve sivil toplum kuruluşlarından gelecek kanaat önderleri ile buluşulacağını ifade eden Gaytancıoğlu şöyle konuştu: “Sevgili kardeşim Özcan Purçu da o toplantıyı en uygun bir şekilde yapabilmek için roman halkıyla buluşmaya ve bizleri de ziyaret etmeye geldi. Yaklaşık bir haftadır geziyoruz. Dün Edirne, Uzunköprü ve Meriç’teydik bugün de Keşan’dan İpsala’ya geçeceğiz. Sevgili Özcan TBMM’de kürsüye çıktığında Roman halkının her türlü sorununu konuşuyor. Yerel ve ulusal basına Roman halkıın sorunlarını anlatıyor, Edirne ve Aydın’da İspanya ve Fransa’da, Almanya’da Roman halkının sorunlarını tartışıyor. Partimiz de ulusal Kurtuluş Savaşı’nı vermiş bir parti olduğu için, Roman halklarının ve haklarının da savunucusu olduğunun en basit göstergesi Özcan Purçu arkadaşımızdır.”

“Türkiye’de bir Roman gerçeği var”

Gaytancıoğlu’nun ardından konuşan ve Keşan’da olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek söylerine başlayan Özcan Purçu da, Keşan’ın çok kıymetli ve Edirne’de Romanların en yoğun yaşadığı yerlerin başında geldiğini de ekleyerek devam ederken şu ifadeleri kullandı: “Keşan’daki Roman vatandaşlarımızın sorunlarının dillendirilmesi, sıkıntılarının paylaşılması ve çözüm odaklı çalışma yapılması açısından bugün buradayız. Sorunlarını dinleyeceğiz. İktidara çok yakın bir partiyiz. Cumhuriyet Halk Partisi bunu biliyor ki, Türkiye’de bir Roman gerçeği var. Bu gerçeğin içerisinde ciddi yaşamsal sıkıntılar var. Çok ciddi dertler var. Romanların yüzde 96’sı maalesef kayıt dışı işlerde çalışıyor. Gençlerin binde yalnızca 4 tanesi üniversiteyi bitirebiliyor. Yüzde 50’ye yakını ilköğretimi yarıda bırakıyor. Erken evliliklerimiz, uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi ciddi sıkıntılarımız var. Barınma sorunlarımız var. Sağlık sorunlarımız var, sosyal ve ekonomik sorunlarımız var. Bu sorunların bilincinde olan CHP, iktidar olduğu ilk günden itibaren çözümleri için şimdiden yapılan Roman Strateji Eylem Planı kapsamında çalışmaya başlayacaktır. Bu ilçelerin başında da Keşan geliyor. Net bir şekilde bunu ifade edelim. Sayın Genel Başkanımız aslında 16 Eylül için Lüleburgaz’da iktidara hazırlık çalışması yapıyor. Roman vatandaşlarımızdan buna başlıyoruz. Kanaat önderleri ve temsilciler ile birlikte çalıştay yapıp, 2 saat boyunca sorunlarını dinleyeceğiz. Ondan önce geziyoruz ve bir ön rapor vereceğiz.”

“Kalenin etrafında dolaşıyoruz”

Purçu’nun ardından konuşan Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ise, “Yerel seçimlerin yüzde 50’sini atlattık.” diyerek, “Kalenin etrafında dolaşıyoruz, birileri buradan mesajı alsın. Artık daha sık Keşan’a geleceğiz. Özellikle erken seçim talep eden bir partiye yakışır bir şekilde Edirne’de de öncelikle Keşan’da çalışacağız. Ben vekilime çok teşekkür ediyorum. Kendisi, işin dibinden gelen, 22 yıllık CHP üyesi; yani vekil yapılması için Romanların içinden seçilip getirilen biri değil. Bu devletin vali yada kaymakam yapmadığı bir insanı, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili yaptı. İyi bir rol model.” sözlerini kaydetti.

Erken seçim ve yüzde 7 barajı

Ziyaret ile ilgili yapılan konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Seçim barajının yüzde 7’ye düşülmesi ve ardından yapılan ‘erken seçim’ yorumları hakkında AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın, “Erken seçim yok, isteyenler de buna hazır değiller” sözleri hatırlatılan Gaytancıoğlu ve Purçu şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı da CHP’den birisi olacak”

“Cumhuriyet Halk Partisi seçimin bittiği gün, yeni seçime hazır olur. Çünkü CHP’nin bayrağı 81 ilin her yerinde dalgalanır. Biz güçlü bir muhalefet partisiyiz; ama aynı zamanda ülkenin de kurucu partisiyiz. Ülkemiz çok kötü yönetiliyor. Cumhuriyet’in kurucu değerleri yerle bir oldu, ekonomi çok kötü; zaten halkın içine çıkan da kimin seçime hazır olup olmadığını anlar. Belli başlı yerlere gidenler bunu anlayamazlar. Biz halkın içindeyiz, insanlar aç geziyor. Mecliste kuru ekmek tartışması yapıldığı bir ortamda, artık bunun üstüne bir şey söylemenin bir anlamı yok. Türkiye’de seçim barajı ve seçim kanunu ile oynayarak süresini uzatmak isteyenlerin sonunun hüsran olduğunun belgeleri tarihte vardır. Daha önce çok güçlü olan iktidarların şimdi tabelalarının bile kalmadığını biliyoruz. Seçim barajını bir kaç puan düşürmekle kendi iktidarlarını devam ettirmelerinin pek mümkün olmayacağını ben görüyorum. İlk seçimde Millet İttifakı olarak dostlarımız ile Cumhuriyetimizi kurucu ayarlarına döndüreceğiz, Cumhurbaşkanı da CHP’den birisi olacak. Türkiye yeniden üreten ekonomiye sahip olacak. Biz o o yüzden seçim yokken Roman çalıştayı yapıyoruz. Kimsenin ezilmesini istemiyoruz, Herkesin konuştuğu ve herkesin mutlu uyuduğu bir ülke istiyoruz. Suni gündemlerle hiçbir yere varamazlar, gerçek gündem yoksulluk işsizlik ve hayat pahalılığıdır. Kaldıralım barajı, her türlü görüş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilebilmeli.”

“Hodri meydan”

“Biz hazırız. Hodri meydan diyoruz. Erken seçim istiyoruz. Ülkenin geldiği hal belli. Vatandaş yoksulluktan kıvranıyor, elektriği ve suyu kesik. Esnaf, çiftçi, emekli, öğrenci, gençler kıvranıyor. Ülke bitmiş. Üreten değil, tüketen bir toplum olmuşuz. Dış borç artmış. Herkes bitmiş. Millet açlıkla mücadele ediyor artık, bu mahallede insanlar sabah kalktıklarında ‘bugün ne yiyeceğim’ diye düşünüyor. Bu yüzden ülke acil seçime gitmeli. Biz bunu savunuyoruz. İktidar değişecek, bunu biliyor ve bu yüzden erken seçimden kaçıyorlar. Barajı değiştirelim demeleri, artık seçimi kaybettiklerinin belirtileri. Sayın Genel Başkanımızın da dediği gibi ‘Buyrun hodri meydan!’ Cumhuriyet Halk Partisi erken seçime hazırdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu