AsayişHaberler

Keşan’da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edenlere ceza yağdı

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, kuralları ihlal eden kişiler polis denetimine takıldı. Keşan’da kısıtlamaları hiçe sayan 16 kişiye idari işlem uygulandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu boyunca 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması için Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri bir dizi denetlemeler yaptı.
26 Aralık 2020 günü saat 05.00 ve 17.00 saatleri arasında, gerek kurulan denetleme noktaları, gerekse de devriye ekipler halinde yapılan kontrollerde sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği belirlenen 16 kişiye idari para cezası uygulandı.

Muafiyetler suistimal ediliyor

Özellikle markete veya fırına gitmek için; yada kişilerin çalıştıkları meslekleri icabı istisna kapsamında olup, bu kuralı suistimal ettiği belirlenen kişilere bundan sonraki kontrollerde de idari işlem yapılacağını belirten Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü, sokağa çıkma kısıtlamasında muafiyet konusunda bilgilendirmede de bulundu.

Yalnızca en yakın yere ve yaya olarak

Fırından ekmek almaya yada market alışverişlerine gidişlerin, sadece eve yakın yerler olmak üzere ve yalnızca yaya olarak yapılacağı belirtilen bildiride; bu kişilere aynı zamanda evleriyle bulundukları mevkiinin ilgisi için adres doğrulaması yapılacağını da açıklandı.

Muaf olmak, sınırsız gezmek demek değil

Öte yandan meslekleri dolayısıyla istisna kapsamında olan kişilerin de, kendilerine tanımlanan muafiyet kapsamının yalnızca ev ve işyeri arasındaki güzergah ile sınırlı olduğunu kaydeden İlçe Emniyet Müdürlüğü, bu durumun kişilere sonsuz ve sınırsız dolaşım hakkı vermeyeceğinin de altını çizdi.

İhlalin cezası ne kadar?

İçişleri Bakanlığı’nın en son yayınladığı ve 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeye göre sokağa çıkma yasağına aşağıda belirtilen durumlar dışında uymayan kişilere,1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilecek.

Hapse kadar yolu var

Daha önce bir kez sokağa çıkma yasağı cezası alan kişilere tekrar sokağa çıkma yasağı cezası alması durumunda ise Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu