AsayişGündem

Keşan’da Roman vatandaşlar Caner Sarmaşık için yürüdü

Roman genç Caner Sarmaşık’ın, Suriye’nin İdlib kentinde askerlik yaptığı sırada yaşamını yitirmesi üzerine ortaya çıkan şaibeler nedeniyle Keşan’da Roman vatandaşlar protesto eylemi düzenledi.

Piyade Er Caner Sarmaşık, 29 Nisan Perşembe günü İdlib’de askerlik yaptığı sırada hayatını kaybetmiş, Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ölümün intihar olduğu belirtilmişti. 1. Komando Tugayı Komutanlığında görev yapan Piyade Er Caner Sarmaşık’ın 29 Nisan’da nöbetteyken intihar ettiğinin belirlendiğini, olayla ilgili adli ve idari tahkikat başlatıldığını açıklayan MSB açıklamasında “Olayla ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Tahkikat sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacaktır” sözlerine yer verilmişti.Konuyla ilgili Roman Dernekleri tarafından yapılan açıklamalarda, Sarmaşık’ın komutanı tarafından öldürüldüğü iddia edilmiş, solak olması sebebiyle de intihar etmiş olma ihtimali olmadığı söylenmişti.


Yurdun bir çok yerinde olduğu gibi Keşan’da da yaşananlar tepkiyle karşılandı, tepki olarak ise roman vatandaşların çoğunlukla yaşadığı Yenimescit Mahallesi’nde toplanan grup şehir merkezine yürüdü. İçinde kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 700-800 kişilik grup, Alparslan Türkeş Meydanı’na gelerek İstiklal Marşı okudu, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na doğru yönlendi.
Keşan Emniyet Müdürü Mehmet Tekin ve polis ekiplerinin kontrolü altında tekrar Yenimescit Mahallesi’ne dönen kalabalık olaysız dağıldı, ardından mahalle meydanında tekrar toplandı.Yenimescit Mahallesi meydanında tekrar bir araya gelen protestoculara hitap eden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ‘Başınız sağolsun’ diyerek seslenerek, ‘Şu anda yaptığımız işlem, yasaklar varken doğru değil. Bu kalabalık hastalıklara neden olacak. İçimiz acıyor ama bunun arkasında başka şeyler çıkmasın. Yarın sabah aranızdan 5-10 kişi gelir bir basın açıklaması yaparız. Durumu izah eder ve çözeriz, böyle yaparak değil.” şeklinde konuştu.

Öte yandan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, sosyal medya üzerinden bugün Sarmaşık’ın ailesine yapılan ziyaretle ilgili olarak paylaşımda bulundu. Aksal, “Vatani görevini yaparken hayatını kaybeden Caner Sarmaşık’ın ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu ve MSB Bakanımız Sn. Hulusi Akar bizzat Caner kardeşimizin ölümüne ilişkin soruşturmanın bizzat takipçisidirler.” ifadelerini kullandı.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu