Eğitim

Keşan’da “Mesleki Eğitim” yeniden şekilleniyor

Mesleki eğitim ile özel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Okulu oldu

Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TOBB’a devredildi”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde bölgenin en önemli ihtiyaçlarından biri olan nitelikli teknik eleman sorununu çözmek için çalışmalara başladı.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve yetkililer ile Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.
MEB, TOBB ve TOBB ETÜ’nün 2019 yılında hayata geçirdiği “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TOBB’a devredildi.

“Eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşir”

Özel Sektör ve Kamu işbirliğinde; nitelikli teknik eleman sorununu çözecek çalışmalar için adım attıklarını ifade eden Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, MEB ile yapılan protokol kapsamında şunları ifade etti;
“Eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşir. Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin TOBB’a geçişi ile mesleki eğitimin dinamik bir biçimde sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanması sağlanacak. Eğitim içerikleri, TOBB ETÜ desteğiyle hazırlanacak ve lise eğitimini tamamlayan gençler, nitelikli personel pozisyonunda iş sahibi olabilecek. Mesleki ve teknik eğitim, ekonomik kalkınmanın hızlandırıcısıdır. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için mesleki ve teknik eğitime özel bir önem verilmesi gerektiğinin farkındayız. Mesleki eğitimde katma değer yaratacak iki tane Avrupa Birliği projesi de yürütmekteyiz. Bu iki proje insan kaynakları geliştirme programı çerçevesinde AB fonuyla sürdürülmesi planlanan projeler. Projelerimizin ilki Trakya’da metal sektörünün gelişmesine yönelik. 510 Bin Euro hibe desteği sağlayacak olan bu projemiz Bakanlığımızda ön değerlendirme aşamasını ve ön onayı geçmiş olup şuan son imza aşamasındadır. Diğeri ise ön onay değerlendirme aşamasında olan makine sektörüne yönelik bir proje. Keşanımıza kazandırılacak olan bu projemizin de hibe desteği 320 bin Euro bandında olacak. Projelerimizin destekleriyle Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz ile birlikte, okulumuzun Türkiye’ye rol model olması için fiziki alanların iyileştirilmesinden burs ve staj imkanlarına, teknolojik alt yapısının iyileştirilmesinden mentorluğa kadar, gereken tüm desteği vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yapacağımız çalışmalarla, gençlerimizi hem sektörün aradığı niteliklerle donatmış hem de istihdama katkı sağlamış olacağız.”

“Model bir kurum haline dönüştürülmesi için gereken desteği sağlayacağız”

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin model bir kurum haline geleceğini belirterek;
“Okulumuz, Türkiye için model bir kurum haline dönüştürülmesi için gereken desteği sağlayacağız. Vasıflı eleman yetiştirecek olan okulumuzu bu vizyon ile hayata geçirmek için Ticaret Borsası olarak her zaman çalışmaların ve gelişimin yanındayız.” şeklinde konuştu.

“Keşan TSO ve Ticaret Borsası’nın destekleri ile en güzel eğitimleri vereceğiz”

Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, emeği geçenlere teşekkür ederek;
“TOBB ile imzalanan protokol kapsamında nitelikli eleman yetiştirilecek okulumuzu bugün ziyaret ediyoruz. Katkı sunan ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın destekleri ile inşallah en güzel eğitimleri vereceğiz. Hayırlı olsun.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu