Gündem

Keşan’da konut satış ve kiralarda artan fiyat dudak uçuklatıyor

Satılık konut ve kiralarda yaşanan afaki artışlar nedeniyle dar gelirli vatandaşlar için ev almak tamamen hayal olurken kira ödemek bile adeta kabus haline geldi. Son bir kaç yılda anormal derecede artan fiyatlar, dudak uçuklatacak cinsten olurken; talebin kesilmemesi sebebiyle daha da artacak gibi duruyor. Öte yandan halihazırda kirada yaşayan kiracılar da, belirtilen kira artış oranının üzerinde, zam yapan ev sahipleri ile sorun yaşanıyor. Evden çıkan kiracının yerine de daha yüksek kira ödeyen kiracılar geliyor.

“İnsanlar ev alamıyor, kiraya çıkıyor”

Keşan’da son dönemde, özellikle de kira fiyatlarında yaşanan fahiş artışların arsa maliyetleri ve inşaat maliyetlerinin artışıyla ilgili olduğunu söyleyen Keşan Dülgerler İnşaat Sanatkarları Elektrik Tesisatçıları Esnaf Odası Başkanı Ertuğrul İlman, “Eskiye göre alım gücünün düşmesi ve konut fiyatlarının arması, ev sahibi olmanın zorlaşmasına sebep oldu. Bu da insanları ev almaktansa kirada kalmaya itti. Kiralıklara talep fazla olunca, bu sefer de ev ve işyeri sahipleri de yüksek oranlarda kiraya vermeye başladı. Keşan’da konut projeleri var; ama bundan ancak güçlü insanlar faydalanabiliyor. Alım gücü düşük olan insanlar kiraya yöneliyorlar.” dedi.

“Keşan’da kiralar yüzde 258 arttı”

İlman, Keşan’da kiralık ev ve işyeri fiyatlarının yakın geçmişte 2-3 kata kadar sıçrama yaşandığını da söyledi. Pandemiden sonraki dönemde yaklaşık olarak yüzde 258 artış olduğunu kaydeden Ertuğrul İlman, “Daha önce bin liraya kiraya çıkan bir ev, şimdi 3 bin lira oldu.” diyerek orantısız bir şekilde yapılan artışlar hakkında şöyle konuştu: “Buna belli bir oran getirilmesi lazım. Enflasyona göre yapılıyor desek değil. Bazı ev sahipleri altına veya dövize endeksliyor. Böyle bir sistem yok. Devlet kira artış oranını açıklıyor, ama kimse buna uymuyor. Yıllık olarak EFE, ÜFE, TÜFE’ye göre fiyatlandırılması gerekiyor; ama daha fahiş fiyatlarla yükseltme yapılıyor. Çevresindeki fiyatların yükseldiğini fark eden ev sahipleri, kiracılarındam memnun olmuyor. 2 bin liralık fiyatları 4 -5 bine çıkarmak istiyorlar veya ‘çık’ diyor. Kimisi boyun eğip daha yüksek kiraya razı oluyor, kimisi de çıkmak zorunda kalıyor. Çıkan kiracıların yerine de ev sahipleri 2 bin liralık evi yine, 4-5 bine veriyor ve fiyat yine yükselmiş oluyor. Biraz da kiracının düşünülmesi gerekiyor; ama mal sahipleri çok gaddar davranıyorlar.”

“Keşan’da kiralar afaki”

Öte yandan ev arayanların da sık sık dile getirdiği gibi, Keşan’daki gerçeküstü kiralık ev fiyatlarına da değinen İlman, son olarak şöyle konuştu: “Keşan için fiyatlar hiç normal değil, oldukça afaki fiyatlar mevcut. Edirne’de 2+1 kiralık evler 6-7 bin lira arası, Çorlu’da 4-5 bin lira aralığında fiyatlar var. Asgari ücretle çalışan bir aileyi düşünün. Maaşını kiraya mı, faturalarına mı; yoksa masraflarına mı harcayacak? Hiçbirine yetişemez. Tek kişi hiç olmaz, iki kişi çalışsa da bir maaş tümüyle giderlere yeter. Normal şartlarda belli standartlar altında olması gereken en kiraları yüzde 30-40 aşağıda olması lazım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu